Gökhan Güler

Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi…


KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yıldönümünde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın girişimleri ile KKTC Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye’nin destekleri ve Ankara Etimesgut Belediyesinin katkılarıyla ‘Mücahitler Sitesi’ içerisinde bulunan ‘Milli Mücadele Müzesi,’ yeniden düzenlenerek 15 Kasım 2023 günü ‘Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’ ismiyle hizmete açılmıştır.

Müzeyle ilgili görüşlerimi ifade etmeden önce müsaadenizle Mücahitler Sitesi’ne dair birkaç söz etmek istiyorum. Mücahitler Sitesi, Kıbrıs Türklerini kendi kurucusu olduğu devletinden silah zoru ile dışlayan Rumların Kıbrıs Türklerine 1963 ile 1974 yılları arasında 37 çeşit malın (başta bir inşaat için gerekli demir, çimento, çivi, çinko vb. olmak üzere) Türk bölgelerine girişini yasaklaması neticesinde yapımına 1966’da başlanmasına rağmen ancak 1973’de tamamlanabilmiştir.

Mücahitler Sitesi, Kıbrıs Türk Mücahitlerinin, TMT’nin, Evkaf İdaresi’nin ve Anavatan Türkiye’nin yardımlaşma ve dayanışma ruhu ile tamamlanmıştır. Mücahitler Sitesi, bu bağlamda azmin, kararlılığın, yardımlaşma ve dayanışmanın destanlaşmış bir sembolüdür.

Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi böylesine tarihi ve sembolleşmiş bir yapı içerisinde yer almaktadır.

Mücahitler Sitesi, süreç içerisinde TMT’nin Lefkoşa sancak karargahı, Bayrak Radyosunun yayın merkezi, Piyade Alay Komutanlığı ve Milli Mücadele Müzesi olarak hizmet vermiştir. Mücahitler Sitesi, son olarak asli sahibi olan TMT Mücahitlerine verilmiştir.

Müzenin açılışı KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,  TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz,  KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KKTC Başbakan Ünal Üstel, TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ, TC Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel tarafından yapılmıştır.

Müze projesi, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın 2 yıl önce Etimesgut Belediyesi’ne ait Türk Tarih Müzesini beğenmesinin ardından benzeri bir müzenin de KKTC’de yapılması gerektiğini ifade etmesi üzerine gündeme gelmiş. Ardından TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin destekleri ve Ankara Etimesgut Belediyesinin katkıları ile‘Milli Mücadele Müzesi,’ yeniden düzenlenerek KKTC Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi ismiyle hizmete girmiştir.

KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda 2 yıl süresince bu kapsamda çeşitli komiteler kurularak son derece titiz çalışmalar sürdürülmüştür. Etimesgut Belediyesi plastik sanatlar atölyesinde 14 sanatçı ile yapılan eserlerin gerçeğe uygunluğu akademik kurul tarafından kontrol edilmiş ve bu çerçevede müzenin yeniden düzenlenmesi ve heykellerin yapımı Mimar Alper Çınar tarafından koordine edilmiştir.

Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde, Kıbrıs Türk Halkının 1878’de başlayıp aralıksız şekilde devam eden varoluş ve özgürlük mücadelesine ait askeri ve sivil belgeler, silahlar, tablolar, kıyafetler ve tarihi fotoğraflar sergilenmektedir. Müzenin iç kısımlarında ve bahçesinde ise başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kıbrıs davasında emeği geçen 51 tarihi kişiliğin heykelleri bulunuyor.

Kıbrıs Türk Tarih Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde şu an için;2. Selim, Lala Mustafa Paşa, Sokullu Mehmet Paşa, Müftü Ziyai Efendi, Dr. Esat, Dr. Behiç, Mehmet Remzi Okan, Necati Özkan, Fadıl Niyazi Korkut, Faiz Kaymak, Fazıl Plümer, Dr. Burhan Nalbantoglu, Kenan Çoygun, Ali Rıza Vuruşkan, Daniş Karabelen, M. Kemal Tanrısevdi, Osman N. Örek, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş, Mücahitlerimiz, Mücahidelerimiz, Bereketçilerimiz başta olmak üzere Kıbrıs tarihine yön veren 51 kişinin heykelleri sergilenmektedir.

Müze oluşumunu tamamlamamış gelişime açık bir anlayışa sahiptir. Bu kapsamda müzeyi koordine edenler süreç içerisinde yapacakları çeşitli seminerler, konferanslar ve bilimsel çalışmalar doğrultusunda Kıbrıs Türk tarihine hizmet veren kişileri ve tarihi olayları da bünyesine katma düşüncesine sahiptir.

Sonuç olarak; Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nde Kıbrıs Türkünün tarihini, kimliğini, bağımsızlık mücadelesi ile milli kültürünün gelecek nesillere dokunarak, hissederek aktarılması hedeflenmiştir.

Bu müzenin görsel, kültürel ve sanatsal bir yönü var. Tarihimizin dünden, bugüne ve geleceğe ışık tutacak şekilde bu müzede ele alınması, büyük önem arz etmektedir. Çocuklarımız ve gençlerimiz, artık Kıbrıs Türk tarihini bu müze sayesinde görerek, dokunarak ve hissederek idrak edebileceklerdir.

KKTC Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye’nin destekleri ve Ankara Etimesgut Belediyesinin katkıları ile Kıbrıs Türk tarihinin yaşatılarak gelecek nesillere aktarılması için15 Kasım 2023 günü hizmete giren Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi’nin açılabilmesi için destek ve emekleri geçen tüm herkese kendi adıma çok teşekkür ederim.

Tavsiye; Tüm kurum, kuruluş yöneticilerimizin, turizmcilerimizin, öğretmenlerimizin ve ailelerimizin bu müzeyi önce kendilerinin ziyaret etmelerini ardından da öğrencilerimiz, gençlerimiz ve ülkemize gelen turistler tarafından ziyaret etmeleri yönünde teşvik etmelerini tavsiye ederim…

Kıbrıs Türk Tarih, Kültür ve Milli Mücadele Müzesi…

Yorumlar kapalı.