Gökhan Güler

İslam İşbirliği Teşkilatı 15. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Sürdürülebilir Kalkınma için Diyalog Yoluyla Birlik ve Dayanışmanın Güçlendirilmesi” temasıyla Mayıs ayı başında Gambiya’nın başkenti Banjul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 15. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katıldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi’nin gerçekleştirileceği konferans merkezinin girişinde Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow tarafından karşılandı ve resmi açılış öncesindeİİT üye ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları ile birlikte aile fotoğrafında yer aldı.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İİT 15. Zirvesi kapsamında üye ülkelerin temsilcileriyleikili görüşmeler/temaslar gerçekleştirmiş, devlet ve hükümet başkanları onuruna verilen yemeğe katılmıştır. Yaptığı görüşme ve temaslarda Kıbrıs Türk Halkının haklı davasını muhataplarına anlatma fırsatı bulmuştur…
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Zirve kapsamında ev sahibi Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow ile ikili görüşme gerçekleştirmiş ve KKTC ile Gambiya arasındaki ilişkileri ileriye götürecek adımlar atmaya hazır olunduğunubelirtmiştir.
Gambiya Cumhurbaşkanı Barrow da KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı ülkelerinde görmekten büyük mutluluk duyduklarını, gerek İİT çerçevesinde gerekse ikili anlamda ilişkilerin geliştirilmesini kendilerinin de arzu ettiklerini, Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadeleden haberdar olduklarını, Gambiya olarak bu hususta yapılabilecek çalışmalara hazır olduklarını ifade etmiştir.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, zirvede yaptığı konuşmasında ise KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı’nın etkinlik ve toplantılarına her düzeyde katkı vermek için hiçbir çabadan kaçınmadığını vurgulayarak, KKTC’nin 2008, 2011 ve 2014 yıllarında İİT faaliyetlerine üç defa ev sahipliği yaptığını anımsatmıştır. Gelecekte de özellikle eğitim, turizm ve ticaret alanlarında İİT organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyacaklarını dile getirerek, İİT Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha’ya Kıbrıs Türk Halkına gösterdikleri destek dolayısıyla, Gambiya Cumhurbaşkanı Adama Barrow’a da KKTC heyetine gösterdikleri sıcak ilgi nedeniyle teşekkür etmiştir.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ayrıca Gambiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Badara Alieu Joof’un vefatı dolayısıyla duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, Joof’un, vefatının öncesinde Kasım 2022’de, KKTC’yi ziyaret ettiğini, kendisiyle görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatmış ve bu vesileyle Gambiya Cumhurbaşkanı’na en derin taziyelerini iletmiştir.
Cumhurbaşkanı Tatar, İİT’ye, Kıbrıs Türk Halkına uygulanan insanlık dışı izolasyonların sona erdirilmesine yönelik alınan kararlar dolayısıyla teşekkürlerini ifade ederken, üye ülkelerle dayanışma içerisinde Kıbrıs Türk Halkına uygulanan izolasyonun sonlandırılması yönünde hızlı ve somut adımlar atılacağına dair umutlu olduğunu belirtmiştir. KKTC ve İİT arasındaki iş birliğini artırmak amacıyla İİT Genel Sekreteri ve kardeşüye ülkelerle bir yol haritasıüzerinde çalışmaya hazır olduğunu kaydederek,üst düzey İİT yetkililerinin KKTC’yi ziyaret etmeleri, Kıbrıslı Türk sporcuların İslam Dayanışma Oyunları’na katılımı ve KKTC pasaportlarının seyahat belgesi olarak kabul görmesi gibi adımların atılmasının dayanışmayı güçlendirecek önemli gelişmeler olacağını ifade etmiştir.
Cumhurbaşkanı Tatar konuşmasının devamında, Kıbrıs sorununa ilişkin son gelişmeleri de paylaşarak, 56 yıldır BM himayesinde gerçekleştirilen ‘iki toplumlu, iki kesimli federasyon’ zeminindeki müzakerelerin Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuçsuz kaldığını belirtmiştir.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Kıbrıs Türk tarafı olarak tükenmiş olan federal temelde bir uzlaşıya yönelik rızamızı geri çekerek artık yeni bir vizyon ortaya koyduk. Kıbrıs konusunda bir uzlaşı ancak mevcut gerçekler temelinde mümkündür” diyerek Kıbrıs Adası’nda, iki ayrı Devlet ve iki ayrı Halkın var olduğunu, sürdürülebilir bir uzlaşıya ancak bu gerçekler ışığında ulaşılabileceğini belirtmiştir. Kıbrıs Türk Halkı’nın özden gelen hakları olan egemen eşitlik ve eşit uluslararası statüsünün teyidi ile ancak gerçekçi bir temelde ve iki devletin iş birliğini hedefleyen yeni ve resmi bir müzakere sürecine başlanabileceğini ifade etmiştir.
Sonuç olarak, İslam İşbirliği Teşkilatı BM’den sonra ikinci büyük organizasyondur ve KKTC’nin burada gözlemci statüsünde yer alması büyük önem taşımaktadır.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Gambiya’daki İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve’sinde ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek Kıbrıs Türk halkının maruz bırakıldığı haksızlıkları, izolasyonlar ve Rum baskısını dile getirmiştir. Kıbrıs Türk halkının beklentisinin, İİT üyelerinin Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız izolasyonlarınkaldırılması olduğunu belirtmiştir. Cumhurbaşkanı Tatar, bu çağda bu ambargoların insanlık dışı olduğunu ve kaldırılması için destek talep etmek yanında karşılıklı kültür, turizm, eğitim gibi çeşitli alanlarda ilişkilerin geliştirilmesini istediklerini ifade etmiştir.
Cumhurbaşkanı Tatar, yeni siyasette değişiklik veya geri adım asla olmadığını belirtmekte ve Türkiye ile birlikte bu sürecin tam bir uyum içerisinde yürütüldüğünü, müzakerelerin yeni siyaset temelinde başlayabileceğini, federal temelde bir çözümün tükendiğini ifade etmektedir.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın öncülüğünde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası organizasyonlardaki yerini alması ve statüsünün yükselmesi adına sürdürülen çalışmalar başarıyla gerçekleştirilmekte olupiki devletli çözüm için emin adımlarla yola devam edilmektedir.

İslam İşbirliği Teşkilatı 15. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi

Yorumlar kapalı.