Engin Yıldırım

Deprem çantası hazırlamanın püf noktaları!

Deprem çantası hazırlamanın püf noktaları!

Deprem çantasının evinizde, iş yerinizde, okulunuzda ve günlük hayatınızı geçirdiğiniz her yerde olması gerekir. Çünkü depremden sonraki ilk 72 saat, hayati öneme sahip olan bir süreçtir. Bu süreçteki ana ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için gerekli olan ürünlerin de (yiyecek, ilk yardım çantası, su vb.) yanımızda olması şarttır.
Ülkemizin deprem bölgesinde yer aldığını ve her an bir deprem yaşama ihtimalimizin var olduğunu düşünürsek bu konuyu kesinlikle göz ardı etmemeli ve ertelememeliyiz. Peki; deprem çantası nasıl hazırlanır, deprem çantasında olması gerekenler nelerdir? Gelin, bu soruları yanıtlayalım.
-Su geçirmez çanta
-En az 72 saat yetebilecek miktarda su
-En az 72 saat yetebilecek bozulmayan yiyecekler (konserve, bisküvi vb.)
-İlk yardım çantası
-Çadır
-Battaniye
-Uyku tulumu
-Yedek pilleri ile beraber kullanışlı bir el feneri
-Telefonunuzun şarj aleti (taşınabilir ve kablolu)
-Mevsim şartlarına uygun giysiler (şapka, çorap, yağmurluk, kazak vb.)
-Bir miktar para
-Kullandığınız ilaçlar
-Battaniye
-Pilli Radyo
-El Feneri
-Yedek giysi, iç çamaşırı, çoraplar
-Kalem ve kağıt
-Çok amaçlı çakı
-Acil durum düdüğü
-Çakmak
-Önemli telefon numaralarının bulunduğu telefon rehberi
-Islak mendil, tuvalet kağıdı, tuvalet atıkları için poşet gibi hijyen ürünleri ve dezenfektan ürünler.
-Önemli evraklar (tapu, kimlik kartları, deprem sigortası, kasko vs.)
Deprem çantasına konulan eşyaların kullanım sürelerini takip etmek de büyük önem taşımaktadır. Bozulma ihtimali olan ilaçların, pillerin ve gıda malzemelerin son kullanma tarihleri düzenli kontrol edilmeli, tarihi geçen malzemeler değiştirilmelidir. Deprem sonrası, hayatınızı kurtarmada büyük bir rol oynayabilecek deprem çantasına hemen ulaşmanız gerekir. Bu nedenle deprem çantasını kolaylıkla bulabileceğiniz bir yerde tutmanız önemli.
Deprem anında yapılması gereken en önemli şey, soğukkanlılığınızı korumak ve panik yapmadan güvenli bir noktada hayat üçgeni yapıp depremin bitmesini beklemektir. Asansör, balkon, merdiven, pencere gibi noktalardan uzak durmak hayati önem taşır. Deprem sonrasında ise elektrik, doğal gaz ve su tesisatlarını kapatıp toplanma alanlarına gitmelisiniz. Hasarlı evlere girmemek de oldukça önemlidir.

Deprem çantası hazırlamanın püf noktaları!

Yorumlar kapalı.