Bülent Fevzioğlu

Sn. Oğuz SERBAŞ’ın Kaleminden ‘‘Erenköy Gerçeği’’

Kıbrıs Türk milli mücadele tarihine ilişkin olarak yayınlanan kitaplar arasında hepsine de ayrı bir ilgim olmasına karşın, özellikle ‘‘Erenköy’’ konulu kitapların yeri, başkadır bende…

Çünkü ‘‘Erenköy’’, milli mücadelemize katkı sağlayacak kaçak silâh nakliyatında ‘‘Anamur’’a açılan ilk kapımız olmakla beraber, 21 Aralık 1963 Kanlı Noel’inden hemen sonra üniversite eğitimlerini yarıda keserek Erenköy’e çıkan 500 gencecik delikanlımızın – öğrencilerin de mevzie yattıkları bir savunma hattıdır, Erenköy…

Ve şimdi, Erenköy üzerine muhteşem bir kaynak kitap daha katıldı yazınsal arşivlerimize…

Çeşitli belgesel fotoğrafların da yer aldığı 310 sayfalık bu kitap, Sn. Oğuz SERBAŞ tarafından yazıldı.

 

Sn. Oğuz SERBAŞ

Kimdir?

 

‘‘29 Mart 1943 yılında Erenköy’de dünyaya geldi.

İlkokulu Erenköy’de okuduktan sonra, ortaokul birinci sınıfı, Lârnaka kazasına bağlı olan Amerikan Akademi okulunda, ikinci ve üçüncü sınıf Poli Kasabası’na bağlı, Poli Hürriyet Ortaokulu’nda okudu. Lise öğrenimini ise Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamladı.

Liseyi bitirdikten sonra bir yıl Lefke Kooperatifi’nde, daha sonra, Alevkaya’da ve Erenköy’de ilkokul öğretmeni olarak hayatına devam etti.

1963-67 yılları arasında hem Mücahit, hem de öğretmenlik görevini birlikte yürüttü.1967-70 yıllarında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu.

12 Aralık 1970 yılında, Poli Hürriyet Ortaokulu, Yeşilırmak Ortaokulu ve Erenköy ortaokulunda Beden Eğitimi öğretmeni olarak göreve başladı.

1972-73 ders yılında Lefkoşa’da, Bayraktar Ortaokulu ile Gönendere Ortaokulu’nda görev yaptıktan sonra, 1973-74 ders yılında tekrar Erenköy Ortaokulu, Yeşilırmak Ortaokul ile Lefke Sanat Okulu’nda görevine devam etti.

Mutlu Barış Harekâtıyla yolların kapanması sonucu, Erenköy’de kalmak zorunda kaldı.

1974-76 yılları arasında Erenköy Ortaokulu Müdürlüğü’ne vekâlet etti.

1972 yılında Lefkoşa’da futbol hakemlik kursuna katılarak, İstanbul Çayırova’da on beş günlük uluslararası hakemlik seminerine katıldı. Aynı yılda Erenköy’de Köy Kalkınma Cemiyeti Başkanlığı’nı yürüttü.

1976 senesinde Bayraktar Ortaokulu’nda kısa süreliğine Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptıktan sonra, yılsonuna doğru Yenierenköy’e taşındı. Ortaokul müdürlüğüne asaleten tayin edildikten sonra, Lise müdürlüğüne de dört yıl kurucu müdürlük yaptıktan sonra 1983 yılında emekliye ayrıldı.

Aynıyıl içinde Erenköy’e açılan Türk Bankası şubesinde sorumlu memur olarak göreve başladı.

Daha sonra TAP partisinden milletvekilliğine aday olarak siyasete katıldı. Kısa bir aradan sonra UBP’ye katılarak İskele ilçe yönetiminde yirmi yıla yakın ilçe sekreterliği ve saymanlık görevini yürüttü.

Bu arada Yenierenköy’de açılan Yasabank Şube Müdürlüğü’nü dört yıl yaptıktan sonra, bankalar krizi nedeniyle görevinden ayrıldı.

Ayrıca, Sivil Savunma Teşkilatı’nda Karpaz Bölgesi, Bölge Amirliği Sorumluluğunu 1983 yılından itibaren üslenerek, yirmi yıl kadar görev yaptı.

Emekliye ayrıldıktan sonra, Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nda gözlemcilik görevini de ondokuz yıl gibi uzun bir süre sürdürdü.

Bu arada; geçen süreç içerisinde, dört yıl Erenköy Belediyesi Meclis Üyeliği görevini ve bir yıl da Erenköy Satranç Derneği Başkanlığı’nı yürüttü.

Erenköy, Ziyamet, Dipkarpaz, Karpaz Polis Futbol Takımı ve Erenköy Kız Futbol takımlarına ve Erenköy voleybol takımı ile Çetinkaya voleybol takımına antrenörlük yaptı.

1972-73 yılı içinde Kıbrıs Voleybol Karması’nda da görev aldı.

1983-84 ders yılı içerisinde Erenköy Lisesi Okul Aile Birliği başkanlığını yürüttü.

Demokrat Parti Ulusal Güçler, İskele ilçesinde halen Yönetim Kurulu üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Evli, iki kız çocuk ve dört torun sahibidir.

 

Yazarın

Önsözü…

 

Yazar, Sn. Oğuz SERBAŞ, kitabına yazdığı önsözünde şu bilgileri paylaşır:

 

*     *     *

‘‘Yıllar sonra, kaleme almak için çok düşündüğüm ve bir türlü fırsatını bulamadığım, ERENKÖY GERÇEĞİ adlı kitabımı yazmak, nihayet bugünlere nasip olmuştur.

Kitabı yazmak için önce, Erenköy hakkında yayımlanan birçok kitabı gözden geçirdim. Bir kısmını da okudum. Ancak maalesef her yazar, sadece kendi anılarını, kendi hayatını kaleme almıştır. Bazen abartı, bazen mizahi, bazen de dramatikleştirerek… Ama hiçbir zaman Erenköy’ün ve beş köyden oluşan Erenköylü’nün yaşadığı sıkıntıyı ve gerçeği hiç dile getiren olmamıştır.

Ben yaptım, ben ettim diyerek, Erenköy savaşları, sadece Türkiye’den gelen Öğrenci Mücahitlere mal edilmiştir.

Bir bakarsınız Mali Tepesi’nin kahramanlıkları dile getirilir, bir bakarsınız Selçuklu Bölgesi’nin.

Bir bakarsınız Bozdağ ve çevresinin savaşları hep onların savaşıymış gibi gösterilir…

Kimseyi yerme adına kaleme alınmış bir kitap değildir bu yazacaklarım.

Ama Erenköy dendiği zaman, gerisinde, şimdiye kadar kimsenin kaleme almadığı birçok konular vardır. O yüzden de kamuoyunun bilgisine getirmeyi kendime görev bildim.

Bu vesileyle geçmişimizin gerçeklerini, gelecek nesle aktarma adına, anılarını anlatan ve resimleriyle de katkıda bulunan tüm Mücahit kardeşlerime sonsuz teşekkürlerimi arzederim.

Bu kitabı, ÖLÜME MEYDAN OKUYANLARA, Türklük adına kendini tarihe adayanlara, Rum Yunan ikilisinin ENOSİS hayallerini suya düşürenlere ve de varoluş mücadelemizin nüvesini oluşturanlara İTHAF EDİYORUM.’’

 

*     *     *

Sayın SERBAŞ’ı bu muhteşem kaynak kitaba vermiş olduğu yoğun emekten ve yazınsal arşivlerimize kazandırmış olmasından dolayı içtenlikle kutlar, yazınsal çalışmalarının başkaca kitaplarında da devam etmesini dilerim.

Sn. Oğuz SERBAŞ’ın Kaleminden ‘‘Erenköy Gerçeği’’

Yorumlar kapalı.