Bülent Fevzioğlu

SİMERİNİ Gazetesi’nin Yalanı ve Sn. TATAR’ın Yanıtı: “Çok Saçma…”

   Simerini; Kıbrıs Rum basınının, kâğıt üzerine basılı en eski gazetelerinden biridir.

Okurlarıyla ilk kez, 3 Şubat 1976 günü buluştuğu dikkate alındığı zaman, bugün, 48 yaşındadır.

   Simerini’nin, 48 yıl önce yayın hayatına katılımıyla ilgili olarak bilgi veren Google, Yunancadan çeviri ile şu bilgiyi paylaşır:

– “Karşıt görüşe saygı duyan bir grup insan, Simerini ile gazetecilikte yeni ve yenilikçi fikirlerin tohumlarını attı.”

Uzun yıllar günlük olarak yayınlanan ve günde yaklaşık on bin satış yapan Simerini’nin, 2002’de kendini teknik donanım olarak yeniledikten sonra da günlük tirajının yüzde elli arttığı, yazılmaktadır.

Son bir bilgi: Mayıs 2017’den günümüze değin de yalnızca Pazar günleri yayınlanıyor.

Google, Simerini’yle ilgili internet sorgulamasında en son kaynak olarak, bu bilgileri paylaşır.

Eğrisi doğrusu, Google’a ait…

 

*     *     *

Nasıl tanımlanmıştı yayın hayatı?

   – “Karşıt görüşe saygı duyan bir grup insan, Simerini ile gazetecilikte yeni ve yenilikçi fikirlerin tohumlarını attı.”

İşte bu “karşıt görüşe saygı duyan” ve “gazetecilikte yeni ve yenilikçi fikirlerin tohumlarını atan” yarım asırlık gazete, çok değil, daha bir hafta önce, 15 Mayıs 2024 günü yayınlamış olduğu nüshasında son derece yalan, gerçekle en küçük ilgisi olmayan ve de elli yıllık yayıncılık tarihine hiç yakışmayan absürt bir yazı – haber yayınladı.

Haberin ilk iki üst başlığı, şöyle:

   Tatar, Holguin ve ‘Ölü’ Federasyon”

– “Tatar’ın Ofisinin Ortasında Bir Tabut ve Üzerinde ‘Federasyon R.I.P.’ Yazılı Bir Mezar Taşı Maketi.”

 

*     *     *

Kıbrıs sorununa çözüm arayışları yönünde Cumhurbaşkanı Sn. Tatar’ın seçildiği günden beri inandığı, savunduğu ve kendi kırmızıçizgisi olarak üzerinde durduğu düşünce ve görüşü son derece net ve açık.

Ne diyor Sn. Cumhurbaşkanı?

   – “Egemen eşitliğimiz ve eşit uluslararası statümüz tanınmadan, tekrar teyit edilmeden resmi müzakere sürecine girmemiz söz konusu değildir.”

Bu düşünce ve kararlılık ister içimizden ister dışımızdan olsun, kabul görüp görmemesi, ayrı bir konu…

Kabul edenler de var, etmeyenler de…

Bu bir farklı – karşıt görüş, nihayetinde…

Hani, ne diyordu Simerini, yayın hayatına başlarken?

   – “Karşıt görüşe saygı duyan…”

Eeee, kabul etmesen bile, yaklaşık elli yıldır savunduğun bu ilkene sahip çık, saygı göster o zaman…

 

*     *     *

Yarım asırlıkKarşıt görüşe saygı duyma” ilke ve savunusuna sahip çıkmayan Simerini, Cumhurbaşkanımız Sn. Ersin Tatar’ın 8 Mayıs 2024 günü cumhurbaşkanlığı konutunda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Kişisel Temsilcisi Sn. María Ángela Holguin ile yapmış olduğu görüşmeyi ele alır ve elli yıllık okurlarına karşı büyük bir saygısızlıkla, yalan haber yayınlar…

Haber, aynen şöyle:

 

*     *     *

   “Bugün bu köşede, Ersin Tatar’ın federasyonun öldüğü yönündeki açıklamasının gölgesinde, Kıbrıslı Türk liderin Holguin ile gerçekleştirdiği görüşmede yaşananlara ilişkin bazı özel bilgileri yayınlıyoruz.

Guterres’in temsilcisi, Tatar’ın ofisine girer girmez korkunç bir manzarayla karşılaştı. Ofisin ortasında bir tabut ve üzerinde ‘Federasyon R.I.P.’ yazılı bir mezar taşı maketi duruyordu.

 

*     *     *

   Yaşadığı şaşkınlığa rağmen Holguin, gülümsemesini hiç kaybetmedi ve Tatar’a görmüş olduğu şeyin ne olduğunu sordu.

Tatar, ona, federasyonun ‘çuvalladığı’ ve iki taraf arasında ortak zemin aramaktan vazgeçmesi gerektiği konusunda mümkün olan en net mesajı vermek istediğini açıkladı. Erdoğan‘ın papağanının kabul ettiği tek ortak zemin, federasyonun gömüleceği ‘zemindir.’

 

*     *     *

   Kolombiyalı temsilci, inatçı muhatabının tutumunu biraz yumuşatmaya ikna etmek için, son bir çaba harcadı ve ona cenaze töreni düzenlemek için federasyonun belki de tamamen ölmediğini söyledi. Ama boşuna.

Tatar’ın yanıtı söyle oldu:

– “Holguin Hanım, federasyon tamamen öldü, Allah rahmet eylesin.”

   Ve Tatar, niyetini açıkça ortaya koymak için Holguin’e, tabutu ve mezar taşını göstererek, görevinin sonunda federasyonun cenazesi için resmi törenle ilgili gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğini söyledi.

 

*     *     *

Holguin birkaç saniye Tatar’a baktıktan sonra şu yorumu yaptı:

– “Peki Sayın Tatar, BM Genel Sekreteri’nin bana verdiği görevin de mi öldüğünü düşünüyorsunuz?”

  – “Aynen öyle! Sana başından beri söyledim. Sadece zamanını ve çabanı boşa harcayacaksın. Bu, bir iskelete kalp masajı yapmaya çalışmak gibi bir, şey!”

 

*     *     *

Holguin, Tatar’ın başkanlık ofisinden ayrılırken, kendi misyonunun da eninde sonunda Kıbrıs sorunuyla ilgili çeşitli BM arabulucularının, özel temsilcilerinin sayısız misyonunun iskeletlerinin gömülü olduğu mezarlıkta yerini alacağını fark etti… Yalnızca mezarların üzerindeki isimler farklıdır. Aynı olan tek şey ise, katildir!” 

 

*     *     *

Elli yıllık Simerini, 15 Mayıs 2024 günü okurlarına işte bu yalan ve insanın aklını çatlatacak kadar saçma sapan haberi sundu…

Neymiş?

   Cumhurbaşkanı Sn. Tatar’ın, Sn. Holguin’i kabul ettiği ofisinin ortasında‘bir tabut ve üzerinde ‘Federasyon R.I.P.’ yazılı bir mezar taşı maketi” duruyormuş tu!

Yayıncılık ve okurlar adına bundan daha büyük bir saçmalık, acizlik ve soytarılık olabilir mi?

Bu, mizahi bir kurgulama bile olamayacak kadar saçma ve alabildiğine basit bir zihniyetin kendi çalıp kendinin oynadığı oyunundan ibaret…

Nitekim; Cumhurbaşkanımız Sn. Tatar’a da bu haberi sorduğumda, gülmedi bile.

Yalnızca, “çok saçma” dedi, başka konuya geçti…

 

*     *     *

Kıssadan hissesi:

50 yıllık yayın hayatı olan ve kendisini Karşıt görüşe saygı duyma” ilkesi ile beslediğini savunan Simerini’nin içerisine düştüğü basitlik ve okurlarına olan  “Saygısı!”, bundan ibaret…

Kendi okurlarına bile saygısı olmayan, onlara yalan haber sunan bir gazeteden, kalkıp, Cumhurbaşkanımız Sn. Tatar’ın düşünce ve görüşlerini (Kabul edilmese bile) ciddiyetle ele alıp yorumlamasını – değerlendirmesini mi bekleyeceğiz?

Adalı komşularımızda baskın olan ol zihniyet, bu işte…

   – “Biz; Kıbrıslı Türklerle değil masaya oturmak, zamana oynar, dalga geçeriz yalnızca!”

 

SİMERİNİ Gazetesi’nin Yalanı ve Sn. TATAR’ın Yanıtı: “Çok Saçma…”

Yorumlar kapalı.