Bülent Fevzioğlu

‘‘Şafak Nöbeti’’ne 27 Gün Kala…(1)

Günümüzden, 12 sene önce…

Anadolu Ajansı’ndan sn. Züleyha Karaman, 20 Temmuz 2012 tarihli haberinde şu bilgileri paylaştı:

– ‘‘Kıbrıs Türk halkı, Barış Harekâtı‘nın 38. yılında, 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan geceyi, BarışHarekâtı’nın başladığı Yavuz ÇıkarmaPlajı’nda meşalelerle “Şafak Nöbeti” tutarak geçirdi.

Gaziler, temsili olarak, botla kıyıya çıkarak kendilerini bekleyen halkla kucaklaştı.’’

Ve devam ediyor haber:

– ‘‘Din adamları ve vatandaşlar, şehitler için, nöbette Kuran’ı Kerim okudu, dualar etti.’’

 

*     *     *

‘‘Şafak Nöbeti’’nin tarihçesi, bu haberden iki yıl önceye uzanır.

15 Temmuz 2010 günü bir basın bildirisi yayınlanır.

Dış Basın Birliği (DBB) Başkanı Sn. Fevzi Tanpınar, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte ve Birlik Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili bilgi verir, 20 Temmuz 1974’ün kurtuluş tarihi olduğunu ve bu kurtuluş tarihinin sembolü ve başlangıç noktası kabul edilen Yavuz ÇıkarmaPlajı’nda 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece ”Şafak Nöbeti” tutulacağını açıklar, şöyle der:

 

*     *     *

– ‘‘’20 Temmuz 1974’ün ilk ışıkları, yani şafak vakti, Kıbrıs Türk halkının kurtuluş tarihidir. Böylesi anların yıl dönümleri bir ulusun en büyük bayramı olmalıdır. Bu nedenle 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece, günün ilk ışıklarına kadar Yavuz Çıkarma Plajı’nda ‘Şafak Nöbeti’ tutma kararını Dış Basın Birliği Yönetim Kurulu olarak almış bulunuyoruz.”

 

*     *     *

‘‘Şafak Nöbeti’’ kararının alındığı ve kamuoyuyla paylaşıldığı bu ilk basın bildirisinin tarihsel önemi nedeniyle ilk açıklamalara ve hedeflenenin ne olduğunun bir kez daha anımsanması adına, 14 yıl geriye gidiyoruz.

”Şafak Nöbeti”nin aynı zamanda bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anma töreni olduğunu kaydeden Sn. Tanpınar, şöyle der:

– ‘‘ Şafak Nöbeti aynı zamanda gazilerimizi şükran ve saygıyla anma törenidir, Şafak Nöbeti tüm dünyaya Kıbrıs Türk halkının özgürlüğünü ve onurlu duruşunu bir kez daha gösterme ve sahip çıkma törenidir.”

 

*     *     *

Bu basın açıklamasından kısa süre sonra ”Şafak Nöbeti Organizasyon Komitesi” kurulur ve ilk nöbet için çalışmalara başlanır.

‘‘Şafak Nöbeti’’; aradan geçen yıllar içerisinde halktan çok büyük ilgi ve kabul görerek şehir ve gazilerimiz adına geleneksel bir ‘‘Vefa’’ etkinliğine dönüşür.

Şehitler verdiğimiz çıkarma plâjı, ‘‘Özgürlük Milli Parkı’’ ilân edilir.

Ancak, 2010 – 2023 yılları içerisinde hiç olmaması gereken, ‘‘Vefa’’ etkinliğini zedeleyen, insanı kıran ve yaralayan çok kirli, çirkin ve üzücü kararlara da imzalar atılır.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı, akademisyen Sn. Doğan Sahir,‘‘Şafak Nöbeti’’nin daha dördüncü yılında yaşanmaya başlayan ve ‘‘Vefa’’ etkinliğini örselemeye, kirletmeye ve yaralamaya neden olan bu üzücü kararlar ve imzalar üzerine 26 Ocak 2014 günü bir basın bildirisi paylaşır, şöyle der:

– ‘‘Yavuz Çıkarma Plajı’nın Özgürlük Milli Parkı olduğunu hatırlamamak, şuur kaybıdır.’’

Sn.Sahir, neden ‘‘şuur kaybı’’ olduğunu da şu bilgilerle paylaşır:

 

*     *     *

– ‘‘Çıkartma Plajı, Özgürlük Anıtı, Karaoğlanoğlu Şehitliği ve Karaoğlanoğlu Müzesi’nin içinde bulunan 41 hektarlık alan “Özgürlük Milli Parkı” (Sahil Koruma Parkı) olarak ilân edilmiştir.

 

*     *     *

– Bir “Koruma Alanı”nın bu özelliğinden bihaber olmak, ehil olmayan kişilerce pazarlık konusu edilmesi ve bütün bu olanları tepkisizce seyretmek, kabul edilemezdir.

 

*     *     *

– Yıllar içerisinde Milli Park‘ın bir bölümü, gerek yapsatçılara, gerek bazı özel şahıslara, hatta bazı siyasilerin yakınlarına “Bakanlar Kurulu” kararları ile kısım kısım kırpılarak dağıtılmıştır.

 

*     *     *

– Kiralanan kısımlarda “Sahil Koruma Parkı”nın değerleri hiçe sayılmış, hiçbir hassasiyeti gözetilmemiştir, Anayasa’ya rağmen halkın olmaktan çıkarılmış, burada denize ulaşmak dahi bugün olanaksız hale gelmiştir.

 

*     *     *

– Koruma alanının içinde yapılmak istenen bu gelişme “Turizm Gelişim Yasası”na göre artık ihtiyacımız olmayan bir yatırım türüdür.

 

*     *     *

– Ülkemizde genel kapsamda bir “Milli Parklar Yasası”nın eksikliği büyük bir boşluk yaratmaktadır. Mevzuattan yoksun olan birçok şey, her an avucumuzun içinden kayabilir.’’

 

*     *     *

Bugün, 24 Haziran 2024.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı, akademisyen Sn. Doğan Sahir’in‘‘şuur kaybı’’ diyerek nedenlerine az yukarıda dikkat çektiği basın açıklamasının üzerinden tam on yıl geçmiştir.

Ve on yıl sonra, bu kez, Kıbrıs Türk yazınsal arşivlerine çok değerli tarihsel kitaplar, araştırmalar, bildiriler ve gazete köşe yazıları kazandıran değerli kardeşim, araştırmacı yazar Sn. Sabahattin İsmail, Yavuz Çıkarma Plajı’ylailgili çok çarpıcı bir yazı paylaşır.

Bu yazıya, Yavuz Çıkarma Plajı’yla ilgili tarihsel bir özetleme ya da konuya yeterince vakıf olmayanlar için bilgilendirme notları da diyebiliriz.

Değerli kardeşim Sabahattin, şu bilgileri paylaşır:

 

*     *     *

* 1975 yılında plaja, Şehit Tank Üsteğmen YavuzSokullu’nun adı verildi ve kocaman “Yavuz Çıkarma Plajı” tabelâsı dikildi.

 

*     *     *

* 20 Temmuz 1978’de Plaj üstüne Barış ve Özgürlük Anıtıdikildi.

 

*     *     *

* Milli park içine, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Rum ordusundan ele geçirilen araçların sergilendiği açık Savaş Müzesi yapıldı.

 

*     *     *

* Hemen yanındaki, Albay İbrahim Karaoğlanoğlu, Şht. Pilot Binbaşı Fehmi Ercan, sıhhıye er Mustafa Girgin’in şehit olduğu ve Makarios’un diş doktoru Yorgacis’e ait olan 3 katlı ev, Karaoğlanoğlu Müzesi olarak düzenlendi.

 

*     *     *

* 20 Temmuz 2021’de, plaja kapak atan çıkarma gemilerinden bir Gazi Gemimiz, (Ç-1974) müze gemi olarak anıt yanına yerleştirildi.

 

*     *     *

* 20 Temmuz 2023’de ise, 50 yıl önce Pınarbaşı’na komandolarımızı getiren bir Gazi Helikopterimiz, müze gemi yanına yerleştirildi.

 

*     *     *

* Bu yıl ise Barış Harekâtı’nda görev alıp Rum ordusuna bomba yağdıran bir Gazi Jetimiz, anıt ile gazi gemi arasına yerleştirildi. Resmi açılışı 20 Temmuz 2024’de Barış Harekâtı’nın 50. Yıldönümünde yapılacak.’’

 

*     *     *

Perşembe günkü köşe yazımızda, devam etmek üzere…

‘‘Şafak Nöbeti’’ne 27 Gün Kala…(1)

Yorumlar kapalı.