Bülent Fevzioğlu

Polislerimize Bıçaklı Küfürlü Saldırılar…

(Vaağ mı başga izahı?)

 

25 Mayıs 2024 tarihli ve “Can Güvenliğinden Yoksunluğumuz…”başlıklı köşe yazımda yine böyle bir çalışma yapmış ve ülkemizde giderek artan – korku ve endişe çoğaltan ‘silâhlanma’ konusuna tarihler vererek, değinmiştim.

Bugün de benzer bir tarihlemeyle “polislerimize yapılan saldırıları” hızlıca anmaya, anımsatmaya çalışacağım…

Bir yanda silâhlanmalar öte yanda polislerimize kadar uzanan, bıçaklı küfürlü saldırılar…

Yorumu, okurlarımıza bırakıyorum.

 

*     *     *

Tarih, 25 Ocak 2013:

Lefkoşa, Yenişehir bölgesindeki Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü binasına, saat 22.00 sıralarında molotofkokteyli saldırı yapıldı. Kimliği meçhul şahıs ya da şahıslar tarafından yapılan saldırının Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü binasının yanında bulunan yedi katlı binanın damından atılan iki adet molotof ile gerçekleştirildiği öğrenildi.

KKTC’de ilk kez bir polis karakoluna molotofkokteyli saldırı düzenlenirken, bölge sakinleri yaşanan olay karşısında büyük tedirginlik yaşadı.

 

*     *     *

Tarih, 24 Ağustos 2016:

Lefkoşa’da, trafik cezası yazmaya çalışan polis memuruna çalışmakta olduğu (…..) işyerinden aldığı bıçakla saldıran zanlı H.M. tutuklanarak mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili şahadet veren Polis Memuru Ali Gencer, zanlı H.M’nin arkadaşı M.E’i işlemiş olduğu trafik suçundan ötürü rapor etmeye çalışan polis memuruna, çalıştığı iş yerinden almış olduğu tahta saplı bıçakla yol içerisine çıkarak sağa sola gelişi güzel bir şekilde sallayıp, umumi bir yerde “Kimsiniz lan siz, a….k… gelin lan” demek sureti ile küfür ettikten sonra yüksek sesle bağırıp çağırdığını söyledi.

 

*     *     *

Tarih, 17 Ekim 2016:

Zümrütköy’de dün oynanan Binatlı-Yalova maçında sahaya patlayıcı madde niteliğindeki şenlik fişeği atan ve olaya müdahale eden polisi iterek darp eden 2 kişi tutuklandı.

 

*     *     *

Tarih, 15 Mayıs 2018:

Mağusa Mahkemesi güne yine olaylı başladı. Geçtiğimiz günlerde 3 gazetecinin Mağusa Mahkemesi’nde darp edilmesinin ardından, bugün de bir polis memuru darp edildi.

Mağusa Mahkemesi’nde görülen bir davayı takip etmek isteyen genç, mahkeme binasına şortla girmek isteyince polis engeline takıldı. Kendisini dışarı çıkarmak isteyen polis memuruyla önce sözlü tartışan genç, ardından polis memurunu darp etti. (Sedef Boşnak’ın haberi)

 

*     *     *

Tarih, 15 Ağustos 2021:

Gaziköy’de bir arazi içerisinde, bölgede meydana gelen hırsızlık meseleleriyle ilgili olarak bölgede devriye halinde bulunan iki polis memuru, şüpheli gördükleri bir aracın yanına yaklaştıkları sırada bıçaklı saldırıya uğradı.

Söz konusu araçtan inen bir erkek şahıs, tasarrufunda bulundurduğu bıçakla polislerden birinin vücudunu muhtelif yerlerinden yaralayıp, öldürmeye teşebbüs etti ve kullanımındaki araçla olay yerinden kaçtı.

Saldırıda yaralanan polis memuru Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

 

*     *     *

Tarih, 23 Şubat 2024:

Kıbrıs Türk Polis Mensupları Derneği, 20 Şubat 2024 günü Girne’de yaşanan ve bir polis memurunun aracın kasten sürülerek yaralanmasına sebep olan olayı sert bir dille kınadı, rutin bir trafik denetimi sırasında yaşanan bu vahim olayın, kabul edilemez olduğu belirtildi.

Dernek adına yapılan açıklamada, ehliyetsiz bir sürücünün trafik kontrolünden ve alacağı cezadan kaçmak amacıyla görevli polis memuruna kasten aracını sürerek çarpıp yaralanmasına sebep olması “kendini bilmez ve yasa tanımaz” bir davranış olarak nitelendirildi.

 

*     *     *

Tarih, 2 Haziran 2024:

Gönyeli’de daha önce boşanan çift arasında çıkan tartışma, iki tarafın yakınlarının da karışmasıyla kavgaya dönüştü. Olaya müdahale etmek isteyen polislere saldıran 3 kişi tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı.

 

*     *     *

Tarih, 2 Haziran 2024:

Karşıyaka’da Şengül Törehan Stadyumu’nda oynanan Çamlıbel-Tepebaşı futbol maçının devre arasında, sahada seyirci olarak bulunan E.G.(E-22) 196 miligram alkollü içki tesiri altında olduğu sırada hakemlerin üzerine doğru koşması sonucu, maçta görevli iki polis mensubu kendisine müdahale ettiği esnada, yüksek sesle bağırıp çağırarak görevli polis mensuplarının ellerine vurup, birini de göğsünden iterek darp etmiş ve bir polis mensubunun da giymekte olduğu gömleği kasten hasara uğratmıştır. Tutuklandı…

 

*     *     *

Tarih, 6 Haziran 2024:

Girne’de trafik polislerinin eşini rapor etmeye çalıştığı sırada sinirlenerek polis memurlarına saldıran A.Ü. tutuklandı.

Mahkemede mesele ile ilgili olarak şahadet veren polis memuru Barış İpek, Girne’de umumi bir yer olan Namık Kemal Caddesi üzerinde, nefesinde 360 miligram alkollü içki tesiri altında sarhoş bir vaziyette bulunduğu bir sırada, eşinin trafik ekipleri tarafından rapor edildiği gerekçesiyle yolcu olarak bulunduğu (….) plâkalı araçtan inerek kontrol noktasında görevli polis memuru H.Y’nin üzerine  yürüyüp yüksek sesle “bıdıbıdı yapma lan” diyerek rahatsızlık yapıp ellerini ve kollarını gelişi güzel salladıktan sonra, sağ eliyle polis memuru H.Y’nin yüzüne yumruk atıp yere düşmesi neticesinde, sağ el yüzük parmağının kırılmasına neden oldu.

 

*     *     *

Kıssadan hissesi:

Tarih, 29 Aralık 2023:

Lefkoşa’da B.T’ye ait aracı kurşunladıktan sonra kaçmaya çalışırken Ercan’da düzenlenen operasyonla yakalanan A.Y, polise şok itiraflarda bulundu. Zanlı A.Y; B.T’yi ayaklarından vurması için iki kez İstanbul’dan gönderildiğini, silâhlı saldırı öncesinde 3 gün keşif yaparak T’yi takibe aldığını söyledi.

Türk siyasetinin efsanevi isimlerinden Sn. Süleyman Demirel’in sıklıkla kullandığı meşhur bir sözü vardı, ruhuna atfen, burada basınımızdan özetlediklerimizin toplamı ve ülkemizin son yıllarda içerisinde bulunduğu hal ve gidişatı için, tekrarlayayım:

–  Vaağ mı başga izahı?

 

Polislerimize Bıçaklı Küfürlü Saldırılar…

Yorumlar kapalı.