Bülent Fevzioğlu

Muhteşem Bir Vefa Anısal Bir Sergi: “Nevin YÜKSEK’in Objektifinden Fotoğraf Diyarına…”

14 Aralık 2021 günü hayata veda eden Mağusalı fotoğraf sanatçısı Nevin YÜKSEK’in doğum günü olan 7 Haziran (2024) akşamı, Mağusa Bandabuliya’da kendi çektiği fotoğraflarından oluşan “Nevin YÜKSEK’in Objektifinden Fotoğraf Diyarına” adlı vefa sergisi açıldı.

Eşi, fotoğraf sanatçısı Osman YÜKSEK’in düzenlediği serginin açılışına ilgi, oldukça yoğun ve duygusaldı.

Sağlık sorunları nedeniyle aldığı tedaviye yanıt veremeyen Nevin YÜKSEK, 14 Aralık 2021 günü aramızdan ayrılırken, 67 yaşında idi.

Nevin YÜKSEK’in anısına hazırlanan 44 sayfalık renkli fotoğraf katalogu yanında, sergide büyük boy olarak yer alan fotoğrafları da eşi Osman YÜKSEK tarafından sergi süresi sonrasında isteyen dost, arkadaş ve izleyicilere ücretsiz olarak armağan edildi.

 

Nevin YÜKSEK

Kimdir?

 

“1954’de, Mağusa’da, altı çocuklu bir ailenin dördüncü çocuğu olarak dünyaya geldi.

İlkokulu Gazi Mağusa İlkokulu’nda, orta ve liseyi Namık Kemal Lisesi’nde tamamladıktan sonra iş hayatına atıldı ve çeşitli iş yerlerinde çalışmaya başladı.

1975’te, devletin açtığı sınavı kazanarak Mağusa Telekomünikasyon Dairesi’nde görev aldı.

1983 yılında Osman Yüksek’le evlendi ve evlilikten Derviş ve Mehmet isimli iki oğlu oldu. 1996 yılında emekliye ayrıldı.

2010 yılında Fodos’a üye oldu.

Fodo sDerneği’nde, fotoğrafa ilk adımlarını attı.

7 kez Karma Sergilerde yer aldı.

Tepebaşı Lâle Festivali’nde Birincilik Kazandı.

2014 yılında Özatay Fotoğraf Yarışması’nda Sergileme aldı.

2018 yılında Özatay Fotoğraf Yarışması’nda Sergileme aldı.

2018 yılında Aksa Fotoğraf Sergisi’nde Sergileme aldı

2019 yılında XI Öztan Özatay Fotoğraf Yarışması’nda ve Siyah Beyaz Kategorisinde Özel Ödülü kazandı.

2019 yılında Çofsat Bağlantılar İstanbul Sergisi’nde yer aldı.

2019 yılında Kültür Dairesi’nin Londra’da açtığı sergide yer aldı.

 

Sn. Hüseyin AĞLAMAZ’ın

Kataloga Yazdığı Yazı…

 

“Fotoğrafımızın Hanımefendisi; Nevin YÜKSEK…

“Her Sanat Dalı Sanatçı Olma Yolculuğumuzun Önemli Araçlarından Biridir; Fakat Bu Araç Olmadan Da Sanatçı Olma Yolculuğumuz Devam Eder.

Çünkü Sanat; Bir Düşüncenin, Bir Entelekya Eksersizinin Sonucudur”

 

*     *     *

Reel olarak 2008’de başlayan fotoğraf yolculuğu aslında çok daha geçmişe dayalıdır. Yani fotoğrafa fotoğraf makinesiyle 2008 yılında başladı ama 1982yılından beri hayatını birleştirdiği eşi Osman Yüksek’in çalışmalarıyla iç içeydi. Hatta sevgili Osman’ın müzik çalışmalarına da çok sıklıkla katılıyordu. Meslek olarak da matbaacı olan sevgili Osman birikimlerini sevgili Nevin’le sürekli paylaşıyordu. Pek tabii bu da icracı olmamasına rağmen bu alanlarla ilgili sevgili Nevin’in sürekli bir entelekya biriktirmesine vesile oluyordu.

Makinesiyle başladığı yolcukta kısa sürede başarıya ulaşması da geçmişe dayalı bu entelekyanın ürünüdür. Çok az sayıda fotoğrafçıya nasip olmuştur fotoğrafa başlar başlamaz ödüller alınması. Ailece sürekli gezen ve sürekli sosyal faaliyetleri takip eden bir anlayışta olan aile, sanatın diğer alanlarından da belli başlı entelekyalar biriktirmiştir.

Fodos’a katıldıktan sonra fotoğrafın teknik kısımlarıyla ilgili eksikliğini gideren Nevin, düşünce ekseninde düşünce eksersizlerinin karşılığı olan eserler üretmeye başlamıştır. Kimi zaman rastgele elde edilen kareler daha sonraları bu rastgeleliği ortadan kaldırmıştır. O kısacık makineli fotoğraf yaşamında bizlere o kadar güzel eserler bırakmıştır kionlara buruk da yaklaşsak onlar çok güzel bir insanın düşüncesinden fırlayan ve hiç büyümeyecek çocuklardır.

Fotoğrafçılığının dışında gerek iş yerinde gerek aile yaşamında gerekse de sosyal yaşamda o çevresine ışık saçan bir dost, bir arkadaş, bir kardeş ve her şeyden önemlisi entelekya sahibi bir hanımefendiydi.

Ve biz onu hep o komplike yanıyla hatırlayıp kendimize de rehber yapacağız.

Sevgili Nevin, seni, yüreğimizin en güzel yerine sakladık.

Dostun Hüseyin Ağlamaz.”

 

Nevin YÜKSEK İçin

Yazılanlar…

 

   (Yıltan Taşçı) “Nevin Yüksek için tek bir sözcük kullan deseler ‘Hanımefendi’ sözcüğünü kullanırdım. Gerçekten fotoğraf camiasında herkesçe sevilip sayılan hanımefendi bir fotoğrafçıydı. Eşi Osman Bey ile ‘dernekler üstü’ bir konumları da vardı. Özellikle Lefkoşa’daki derneklerin sunumlarını hiç kaçırmazlardı. Üyesi oldukları FODOS’un yanı sıra, diğer derneklerin gerek yurt içi gerek yurt dışı fotoğraf gezilerine fırsat buldukça katılırlardı. Bu sayede pek çok değerli, güzel insanla tanıştıklarını her daim ifade ederdi Nevin Hanım. Fotoğrafa 2008’de başladı ve aramızdan ayrılana dek büyük bir keyifle daha çok detay-doku ve portre fotoğrafları çekti. İyi fotoğraflar üretti. Bedenen aramızda değil ama fotoğraflarıyla yaşıyor.”

 

*     *     *

   (Mustafa Müezzinoğlu) “Bazı insanlar, emanet aldıkları bedeni bırakıp aramızdan ayrılınca, onların yokluğuna alışabilmek çok zor oluyor. Sesleriyle, duruşlarıyla, gülümseyişleriyle öyle güzel izler bırakıyorlar ki yüreklerimizde! İşte, hayatın anlamı tam da bu. Nevin Abla, o güzel yüreğiyle hayatın gerçek anlamını, son anına kadar yaşayarak ve yaşatarak ömür bıraktı. Başarılarıyla ve ürettikleriyle yollar kat etti ama her zaman ‘insan’ kalabildi. Dünyanın tüm kötülüklerine rağmen insan kalabilmek mesele çünkü hayatta! Nevin Abla’mızı sevgi, saygı ve özlemle anıyorum.”

 

*     *     *

   (Emel Sefer) “Hani bazı insanlar tek bir sözcükle yüreğinize dokunur ya, işte Nevin Abla da o müstesna insanlardan biriydi. ‘Nasılsın güzel kızım, nasılsın güzel oğlum’ derken, bilirdiniz ki bunu yürekten söylüyor.

Herkesi kucaklayan kocaman yüreğini, sıcacık gülümseyişini, sevgini, hoşgörünü ve bir ağaç kabuğunda gördüğün meleğini bizlere emanet edip gittin. Yattığın yer incitmesin Nevin Abla’m.”

 

*     *     *

   (Zerrin Erdilek) “Fotoğraf sayesinde tanıdığım ve beklenmedik bir zamanda aramızdan ayrılan Nevin Hanım, arkadaş canlısı içi dışı bir; güzel meziyetleri olan bir hanımdı. Fotoğrafa gönül vermiş, yaptığı işin en iyisinin yapmaya çalışırdı. Hiç kimse için kötü düşünmez ve konuşmazdı. Dost canlısı bir arkadaştı. Toprağı nur, mekânı cennet, melekler yoldaşı olsun.

Bedeni bizimle olmasa da anılarda her zaman yaşayacak.))

 

*     *     *

   (Veysi Soyer) “Fotoğraf esasında bir araçtır, kendini ifade etmek için kullanıldığında insan ruhunun derinliklerindekilerini açığa çıkarabilir. Nevin Yüksek, fotoğraf dünyası ve makinesiyle tanıştığında üçüncü gözün farkına varmıştı. Duygu ve düşüncelerini artık bu yol ve zeminde ifade edebileceğini anlamıştı. ‘Güzeli’, Nevin’in gözü ve ruhuyla bizimle paylaşmaya başlamış ve başarılı çalışmaları eser sayılabilecek sonuçlar ortaya çıkarmıştı. Kendisiyle birlikte paylaştığımız sohbet ve sunumlarda sanata olan ilgisi ve yeteneğini görmüştüm. Ne yazık ki aramızdan erken ayrılışı fotoğraf dünyamız için bir kayıptır. Daha nice güzel eserler üretebileceği inancındaydım. Melekler yoldaşı, mekânı ışıklar olsun.”

 

*     *     *

   (Çağın Çağaşan) Bu Dünyadan bir Nevin Anne Geçti…

Sanırım bir fotoğraf sergisinde tanışmıştım Nevin Yüksek ve Osman Yüksek ile.

O günden sonra onlar benim için Nevin Yüksek anne Osman abi olmuşlardı. Bir insan herkesi sevebilir miydi? Nevin Anne, severdi. Camiamızın idolüydü onlar, ne zaman Osman abiyi görsek gözümüz Nevin ablayı arardı ve halâ arar. Hiçbir zaman hırsı ve egosu olmadı Nevin ablanın. Ne bulunduğu ortamdan şikâyet ederdi ne de kaçırdığı kareden. Osman abi yanındaysa, fotoğraf makinesi de boynundaysa yeterliydi mutlu olmasına.

Sonra bir gün bir haber geldi ve birçok insan yarım kaldı.

Her zaman dediğimiz gibi, Nevin Anne ışığın bol olsun”

 

*     *     *

   (Feridun Karakartal) “Çok değerli Nevin Abla’mız ile aynı mahallenin insanları idik.

İlk tanışmamız böyle olmuştu. Daha sonra Fodos grubunun üyesi olarak bize katılmasıyla onun bambaşka yönlerini gördük. Fotoğrafa olan aşkı, tutkusu gözlemleri her zaman öğrenmeye olan merakı herkes tarafından takdir ediliyordu.

Hepimizin Nevin Abla’sıydı o…

Erken gidişi herkesi derinden sarstı, güzel yüreği herkese dokundu, iyi kalpliliği, güler yüzü ve dostluğu hiçbir zaman unutulmayacak…

Ve kalplerimizde hep yaşayacak…

Işığın bol olsun Nevin Abla.”

 

Muhteşem Bir Vefa Anısal Bir Sergi: “Nevin YÜKSEK’in Objektifinden Fotoğraf Diyarına…”

Yorumlar kapalı.