Aytuğ Türkkan

İnsan hiç mi ders almaz!


 

 

Her sel felaketi oldu mu aynı şeyleri konuşur dururuz…

Yine böyle bir durumla baş başayız. Bence bunun yegane sebebi toplum olarak bir türlü kötü olaylardan ‘ders çıkarmayı’ öğrenmemiş olmamızdır.

Sel de böyle bir örnek… Çarpık yapılaşmanın, eşin dostun kanunsuz, doğanın akışına karşı yaptığı her yapıya göz  yummanın sıkıntılarını yaşıyoruz..

Buna bir de küresel ısınmanın yarattığı sıkıntılar eklenince sonuç da kaçınılmaz oluyor. Eminim sizler de farkındasınızdır ki, son 4-5 yıldır yağışlar kısa süreli ama çok şiddetli olmaya başladı..

Yağış miktarlarına bakıyorsunuz çok anormal bir durum yok ama sonucuna baktığımızda ciddi bir yıkım var!

Şiddetli yağış zaten yetersiz olan alt yapıyı bir anda çökertiyor. Sonrası da peşi sıra geliyor!

Çünkü yağışın etkisiyle derelerin gelişi, o derelerin doğal akışı üzerindeki engeller nedeniyle suyun buralardan taşıp yaşam alanlarına sirayet etmesine neden oluyor. Sonra da evleri, işyerini, mandıraları, seraları su basıyor!

Yerine göre çok büyük maddi hasarlar gerçekleşiyor, hayvanlar maalesef telef oluyor!

Ama bir süre sonra olan biten unutuluyor, aynı şekilde yeniden her şey düzeltilip bir sonraki felaketin yaşanması bekleniyor..

O kadar çok örneği var ki!

İşin daha da kötüsü bu popülizmin yarattığı çarpık yapılaşmanın devamına izin verilmemesi gerekirken tam aksine çok daha kötüye doğru evrildiği bir süreci yaşıyoruz!

Umursamıyoruz!…

 

///

 

Bu sadece su baskın olaylarıyla da ilgili değil…

6 Şubat depremi ile korku yaşadık, bir yıl olmadan depremi unuttuk… Başımıza Allah göstermesin bir şey gelirse ahlar vahlar çekeceğiz ama sonrasında yeniden çarpık yapılaşmaya devam edeceğiz.

Alın size İskele örneği.. Binlerce konut yapıldı, sağlamlığı tartışmalı.. Hiçbir şey olmamış gibi hayat devam ediyor. Onu geçtim; alt yapısı olmayan bu binalardan çıkan insan dışkıları güzelim İskele sahiline akıyor.. Ama binlerce konut daha aynı şekilde yapılmaya devam ediyor..

Bu konutları inşa edenler servetlerine servet katarken bir sahil kenti adım adım yok oluyor!

Kimin umurunda!… Değil ders almak tam aksine daha da beterini yaşıyoruz!

Şimdi uzmanlar çıkıp konuşacak, “şu yasaların değişmesi lazım, nereye neyin yapılacağının kurallarının uygulanması lazım” deyip kimi belediyeleri, kimi hükümeti hedef gösterecek… Ama sonra bunlar da unutulup gidecek!.

Olmadı, olmuyor…

Gerçek şu ki yapamıyoruz, beceremiyoruz!

Kişisel çıkarlar, toplumsal çıkarların önüne geçiyor.. Siyasetçi koltuğunu korumak için her talebe onay veriyor… Popülizme yenik düşüyor… Günün sonunda hep beraber kaybediyoruz..

Üzgünüm ama sel sularının bende yarattığı izdüşümü bu acı tablodan ibarettir!

 

İnsan hiç mi ders almaz!

Yorumlar kapalı.