Akay Cemal

‘Yeşil enerji üssü’ olmak neler kazandırmaz ki!..


KIBRIS’ın dünkü manşeti oldukça heyecan yarattı. Ada ‘yeşil enerji üssü olacak.’ Türkiye-KKTC Ortak Enerji Çalışma Grubu Üyesi ve ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Fahrioğlu, Türkiye’den KKTC’ye denizaltı elektrik bağlantısı projesinde fizibilite çalışmalarında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Fahrioğlu, Kıbrıs adasının, Avrupa’nın en iyi güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu ifadeyle, “Bu çalışma tamamlandığında, sadece Türkiye’den KKTC’ye elektrik gelmeyecek, KKTC’den de Türkiye’ye ve bütün dünyaya, Avrupa’ya elektrik akımı sağlanacak” şeklinde görüş belirtti. Fahrioğlu ayrıca bu projeyle yeşil teknolojilerin gelişeceğini de kaydetti.

Prof. Dr. Fahrioğlu’nun meslek gereği gözlemleri elbette önemlidir. İfade ettiği gibi, Kıbrıs, güneş enerjisi açısından İspanya’dan da önde. Güneş enerjisi potansiyeli oldukça yüksek!

Öteden beri iddia ediyor ve diyoruz ki, bu ada yılın 365 günü turizme elverişli. Kışı ılık ve kısa süreli. Daha birkaç gün öncesine kadar denize girenler vardı. Nitekim Kasım ayı sonlarına kadar başta yabancılar olmak üzere; denize giren vatandaşların sayısı az değildi. Ekim ayı ortalarında, arkadaşlarla sohbet ederken, “Bu gidişle Kasım ayında da denize girilecek” demiştim, nitekim dediğim çıktı.

Kıbrıs, gerçekten yalnız Doğu Akdeniz’in değil, tüm Akdeniz’in turizmde iddialı en güzel adalarından biridir, hatta en güzelidir. Deniz, kum ve güneş olayında üstüne yoktur. Her ne kadar dünya turizm sektöründe olgular değişse de, genelde turistin öncelikle aradığı yine de deniz, kum ve güneştir. Bu özelliklerinden dolayı defalarca burada –kuzeyde ve güneyde- tatillerini geçirenler oldukça fazladır.

‘Asrın Projesi’ diye nitelenen Anamur Suyu’nun, bu topraklara akmasıyla Kıbrıs Türk halkı ferahladığı gibi, suyun tarımsal arazilere de verilmeye başlanmasıyla tarım ve hayvancılıkta önemli yararlar sağlayacak, bu da KKTC ekonomisine yansıyacaktır. Sudan sonra en büyük beklenti elektriğe de kavuşmaktı. Çünkü Kıbrıs Türkü, 1960’lı yıllardan bu yana elektrikten çok çekti ve hala da çekmektedir. Kıb-Tek’in sık sık gündeme gelen ve büyük tartışmalara neden olan durumu bir yana, elektrik enerjisi takviyesinde AKSA’nın hizmet ve katkılarını inkâr edemeyiz.

Ada’nın ‘yeşil enerji üssü’ olmasını öngören proje ise, enerji sorununun ortadan kaldıracağı gibi, KKTC’nin daha cazip bir hale gelmesinde önemli etken olacaktır. Yalnız tarım ve turizm sektöründe değil, tüm sektörlerde yeni açılımlara neden olacak, rekabet gücünü artıracak, böylelikle KKTC insanının gelir düzeyini de yükseltmiş olacaktır.

Varsın Rum Yönetimi, AB ve sözde Kıbrıs sorununa ilgi duyan bazı ülkeler, Kıbrıs Türk halkına insanlık dışı, ahlak dışı ambargoları insafsızca uygulamaya devam ededursunlar, Gazze’de Filistin halkına karşı uygulanan soykırıma gözlerini kapasınlar, Kıbrıs Türk halkı olarak, geçmişte benzerini bizim de yaşadığımız bu vahşeti unutmayacağız.

İçinde bulunduğumuz coğrafyanın ne denli kaygan olduğunu bilerek Anavatan Türkiye ile yolumuza devam edecek, barış, huzur, güven ve istikrarın bir parçası olmayı sürdüreceğiz. Bu siyasetin kazananları yalnız bizler değil, aynı zamanda komşularımız, bölge ülkeleri ve halkları olacaktır.

 

***

 

Tazeoğlu’na başsağlığı mesajı

 

Atleks Sanverler Ortaokulu İdarecileri, Öğretmenleri, Öğrencileri, Çalışanları ve Okul Aile Birliği adına yayınlanan taziye mesajında, okulun öğretmenlerinden Oyal Tazeoğlu’nun kıymetli annesi Tülay Tazeoğlu’na Allah’tan rahmet, yaslı ailesine sabır ve başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Öte yandan Tepebaşı’nın çınarlarından Hüseyin Arslan önceki gün kendi köyünde defnedildi. Ailesi ve sevenleri, nur içinde yatmasını, mekânının cennet olmasını dilediler.

‘Yeşil enerji üssü’ olmak neler kazandırmaz ki!..

Yorumlar kapalı.