Akay Cemal

Sibel Tatar: Engelli nasıl çıkacak o yukarıki kata?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar, toplumda engelli bireyler konusunda duyarlılığın artması gerektiğini söyledi. Tatar, “Engelli vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için hep birlikte çalışmalıyız.” dedi.

“Herkes bir gün engelli adayıdır, empati yapmak çok önemlidir.” şeklinde konuşan Sibel Tatar, genç bir stajyer avukatın, mahkeme binasının, mahkeme binasının engellilere uygun şekilde yapılmamış olmasından dolayı yaşadığı zorluklardan bahsederek, “mahkemelerde bir engelli adaletini nasıl arayacak, nasıl davacı olacak, nasıl çıkacak o yukarı kata?” diye sordu.

Binayla ilgili sorunların çözülmesi için gerekli ön çalışmaların yapıldığını, Eski Eserler Dairesi’nden ön izinlerin alındığını öğrendiğini ifade eden Tatar, “bir an önce bu asansörler için gerekli ihale ve yatırımların yapılması gerek” dedi.

Aylar önce bu önemli konuya birkaç kez değinmiş, hatta Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik beni arayarak görüş alış verişinde bulunmuştuk. Neden yazmıştım o yazıyı biliyor musunuz?

Bir gün mahkeme koridorunda otururken, zar zor yürüyebilen, nefes nefese kalmış biri geldi ve oturduktan sonra, “Siz Akay Cemal’sınız, değil mi?” diye sordu, ‘evet’ dedim ve kendisini tanıttı. Meğer geçmişte Kıbrıs’ın ünlü güreşçilerinden, aynı zamanda itfaiyeci Ali Çerkez’in oğluymuş. Engelliydi. Davaların görüldüğü yukarı kata çıktığında epeyce zorlandığını fark ettim. “Bu devletin buraya engelliler için bir asansör yapma gücü yok mudur” diye sordu ve soruna el atmamı istedi.

Konuyu irdeleyen yazım üzerine, iyi saatte olsun, eski Milletvekillerinden, Erenköy Gazisi Ergün Vehbi aradı. Onun da bir davası varmış ve birkaç kezdir Lefkoşa’ya mahkemeye gidip geliyormuş… Üstelik de Ergün Vehbi tekerlikli sandalyede! “Davaların görüldüğü üst kata nasıl çıktığımı bir ben bilirim, bir de Allah. Benim ve benim gibiler için tam bir işkence. Bu kadarı da olamaz. Engelliler için buraya bir asansör yaptırmak bu kadar mı zordur? Engelli vatandaşlara lafta değil, icraatta yardımcı olunmalı” dedi ve haklı olarak tepkilerini dile getirdi.

Onun için Sibel Tatar’ın, engelli bireyler konusunda oraya koyduğu görüşlerin ne denli önemli olduğunu, bazı olaylara tanık olduğumdan çok iyi anlıyorum.

Dünya Engelliler Günü münasebetiyle herkes bir şeyler söyler, bildiriler yayınlanır, etkinlikler düzenlenir, konuşmalar yapılır, temennilerde bulunulur, sonra da her şey unutulur gider. Halbuki bu konuda da çok şeyler yapılabilir. En büyük eksikliklerimizden biri de, özelde mahkeme binasına engelliler için asansör konulması, genelde engellilerin sorunlarına daha bir ağırlık ve önem verilmesidir.

Bizde işlerin yavaş yürüdüğünü biliyoruz. Ancak öyle sorunlar vardır ki, bekletilmeye gelmez. Bu çerçevede söz konusu sorunun en kısa sürede hal yoluna girmesi gerektiği inancındayız. Sorunun takipçisi olacağız.

***

 

Necdet Kılıç Lefkoşa’da defnedildi

 

Kılıç ailesinin değerli büyüğü, herkes tarafından sevilip sayılan, müstesna insan Necdet Kılıç dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı. Tüm dost, akraba ve sevenlerine üzüntü ile duyurulurken, hayat arkadaşı, can yoldaşı sevgili eşi Zilha hanım, evlatları Berna ve Murat Kılıç ile torunu Murat Erçağlar, sonsuz acılar içerisinde olduklarını, yokluğuna hiçbir zaman alışamayacaklarını ifade ederek, “Acımız sonsuzdur. Yattığın yer nur, mekânın cennet olsun” dediler.

Sibel Tatar: Engelli nasıl çıkacak o yukarıki kata?

Yorumlar kapalı.