Akay Cemal

Rum tarafının tavrı nedeniyle Kıbrıs, savaşın bir parçası mı oluyor?

Hizbullah Lideri Nasrallah, Lübnan’a olası top yekun bir saldırıda, İsrail uçaklarına topraklarını açma halinde, Kıbrıs’ı hedef sayacaklarını söyledi. İsrail’in Güney Kıbrıs’ta sürekli askeri tatbikat yaptığını ifade eden Nasrallah, Lübnan’a yönelik olası bir saldırıda, Güney Kıbrıs’ın hava limanı ve askeri üslerini kullanacağı yönünde istihbarat ve duyumlar aldıklarını ifade etti. Hizbullah Lideri, Kıbrıs Rum kesiminin, Lübnan’a saldırı için İsrail’e üslerini açması durumunda Hizbullah’ın Kıbrıs’ı savaşın bir parçası kabul edeceği ve buna göre tutum sergileyeceğini belirtti.

Hani bir atasözü var, ‘Ateş olmayan yerden duman çıkmaz’ denir. Hizbullah bir istihbarat almış olacak ki, Rum Yönetimini uyarma ihtiyacı hissediyor. İsrail-Hamas savaşı nedeniyle bölgede hareketlilik yaşanırken, başta Türkiye ve bazı ülkeler olmak üzere, BM de İsrail’in savaşı bölgeye yayma çabası içinde olduğunu dile getirmişlerdi.

Bu arada ABD ile Güney Kıbrıs arasında imzalanan Stratejik İşbirliği Anlaşması’na göre, Güney’de Tatlısu’da (Mari) deniz üssünün yanı sıra, bir de helikopter üssü kurulacak. ABD yapımı ‘Chinook’ tipi helikopterlerin Eylül ayına kadar adaya getirilmesi ve 1 Ekim törenlerinde sergilenmesi hedefleniyor.  Almanya’dan da 6 adet ‘Airforce’ savaş uçağı gelecek. Rum ve ABD özel kuvvetlerinin ortak tatbikatlar gerçekleştirmesini öngören anlaşmalar da Eylül’de imzalanacak.

Diğer yandan silahlanma bütçesini en yüksek seviyeye çıkaran Güney Kıbrıs, savunma sistemine yeni ve modern silah sistemleri ekliyor. Bu çerçevede Fransa’dan tanksavar füzesiyle donanmış 12 adet Sherpa tipi zırhlı araç satın alıyor. Rum tarafındaki bu gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Rum komünist partisi AKEL, ülkenin ABD’nin boyunduruğu altına girdiğini ifade etti ve Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’in daha fazla militarize edilmesi planlarına dahil edilmesinin adayı daha güvenli değil, aksine daha tehlikeli bir yer haline getireceğini kaydetti.

Bu güzel adanın başına zaten bu güne kadar ne geldiyse, Rum yönetimlerinin Türk düşmanlığı, tutarsız davranışları ve bu adayı ‘Kıbrıs Helen Cumhuriyeti’ne dönüştürme sevdalarından geldi. Ada’da 50 yıldan beri aynı zamanda kendi güvenliklerini de sağlayan Türk askeri varlığından rahatsız olanlar, şimdi adayı yabancı güçlerin ‘cirit sahası’ haline getirdiler. Gazze’de Filistinlilere kan kusturan İsrail’in bir ayağı burada. Rum Milli Muhafız Ordusu ile her ikide bir tatbikat yapıyorlar. ABD ile de Fransa ile de!

Mari’de deniz üssünün yanı sıra, bir de helikopter üssünün kurulacak olması, AKEL’in de ifade ettiği gibi, Kıbrıs’ı daha tehlikeli bir yer haline getirecek değil midir? Zaten Fransızlar da Güney Kıbrıs’ta cirit atıyor. Müşterek askeri tatbikatlar derken, Fransızlar da üs talebinde bulunuyor.

Diyeceğimiz, içinde bulunduğumuz coğrafyada Gazze ve Batı Şeria’yı kapsayan ve on binlerce masum insanın soykırıma uğramasına neden olan savaşın kara bulutları uzaktan görülmeye başlamış gibi! Aynı ada üzerinde yaşadığımız dikkate alındığında, Rum tarafının ateşle oynamasıyla çıkacak bir kıvılcımın tüm adayı sarmalına almayacağını kim garanti edebilir? Türkiye burada asker bulunduruyorsa, garantör ülke olmasından dolayıdır. Ki, Türk askeri varlığı sayesinde geçen 50 yıl zarfında bu adada ne Türk’ün burnu kanamıştır, ne de Rum’un! Bu gerçeği BM de biliyor, Ortadoğu planları için Güney topraklarına yerleşmek isteyenler de! Ve AKEL’in dediği gibi, gelişmeler Kıbrıs’ın daha tehlikeli bir hale getireceğini gösteriyor.

***

Bayramda veda ettiler

 

Kurban Bayramı’nda vefat edenler, akrabaları ve dostlarını derinden üzdü. Sevilen isimlerden Cemal Ekmekçioğlu dün Çamlıköy’de toprağa verilirken, aslen Aytotorolu olup, Boğazköy’de ikamet eden Belgin Nuri de dün Lefkoşa’da defnedildi.

Bu arada aslen Larnaka doğumlu, İskele’nin tanınmış ve sevilen esnafından Hasan Civisilli evinde aniden rahatsızlanarak yaşamını yitirdi. Dün İskele’de son yolculuğuna uğurlandı. Lefkoşa’nın sevilen ailelerinden Özdağ ailesinin değerli mensubu Sevim Özdağ da dün Lefkoşa’da toprağa verildi.

Rum tarafının tavrı nedeniyle Kıbrıs, savaşın bir parçası mı oluyor?

Yorumlar kapalı.