Akay Cemal

Kurban Bayramı tatilinde vatandaş çoğunlukla evde

Bugün mübarek Kurban Bayramı’nın ilk günü… Bugün aynı zamanda Babalar Günü… Hayatta olan babaları kutlar, bu dünyadan göç edenleri de rahmetle anarız. Hayırlı evlat yetiştirmek, babaların en büyük amacı ve gururudur. Evlatlarını mutlu etmek için canla başla çalışır, varını yoğunu ortaya koyar. Evladının gözüne baktığında sevinçli mi, kederli mi olduğunu anlar. Sevincine, kederine ortak olmak ister. Kötü yola düşse de, kötü alışkanlıklar edinse de, onu doğru yola döndürebilmek için her çareye başvurur.

Kurban Bayramı öncesinde et konusunda yaşanan kargaşa sona erdi gibi. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, hükümetle görüşmelerinde ‘iyi niyet ve uzlaşı’ olduğunu ifade ederken, ithal etlerin de kısa süre içinde tükendiği belirtiliyor. Bu da vatandaşın bütçesine uygun olanı tercih ettiği anlamına geliyor. Ancak et sorununa uzun vadeli planlar yapmak ve uygulamaya koymakla çözüm bulunabileceği gerçeği de unutulmamalıdır. Bu nedenle nüfusu bilmek gerek. Artan nüfusla birlikte hayvan sayısı da artırılmalı, teşvik ve destek sağlanmalıdır.

Hani her zaman ‘Üretim’ diye haykırıyoruz ya, her konuda üretimin teşvik edilmesi, sürdürülebilir olması için desteklenmesi şarttır.

Bayram tatili münasebetiyle otellerde doluluk oranının tırmandığı gerçeğinden hareketle, bu sıcak havalarda millet denizin sularına dalmayı adet haline getirmiş bulunuyor. Aman; güneş çarpması ve boğulma olaylarına dikkat edilmeli. Bunaltıcı sıcağın şakası olmadığından denize de belirli saatlerde girilmelidir. Ancak edindiğimiz bilgilere göre genelde vatandaş, malum nedenlerden dolayı bayramı evinde geçirmeyi tercih etmektedir.

Her geçen yıl eski bayramların tadından uzaklaşıyoruz. Ancak yine de o arife ve bayram günleri kabir ziyaretleri var ya, o camilerin dolup taşması var ya, kısmen de olsa o aile ziyaretleri, o bayram yemekleri var ya… Çocukların, büyüklerin pırıl pırıl giysileri, Bayram yerlerine akını, tanıdıklarıyla bayramlaşırken, çocuklarının da sevinci bayrama renk katmaktadır.

Zaten bayramlar artık tatil ağırlıklıdır. Ayların yorgunluğunu atmak için bir fırsattır. Eskiden öyle değildi. Şimdiki imkânlar yoktu. Ama şimdilerde yorucu geçen aylardan sonra, bayram tatillini fırsat bilen ve imkânı olanlar, gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında dinlenmek ve tatilin keyfini çıkarmaya bakarlar. Akıllı telefonlar, tabletler, internetler inanları birbirine yakınlaştırdığı gibi, uzaklaştırmaktadır da! Tatile çıkmayıp da, yakın akrabasıyla bayramlaşmaya giden ailenin çocuğu, başını elindeki telefondan kaldırmadıktan sonra, o bayramlaşmanın tadı olabilir mi?

Gelişen teknoloji çağında da olsa, bir süreliğine ortama uymak insana bir şey kaybettirmez. Bu konularda vatandaşlardan sürekli şikâyetler almaktayız. Aile bağlarının korunması ve güçlenmesi gerekir. Her türlü imkâna sahip bir halk olarak, Gazze’de enkaz yığınları arasında yaşama tutunabilmek için ekmek bulabilmekte zorluk çekenleri düşünmeden edemiyoruz. Bir milletin yok oluşa doğru sürüklenmesini izledikçe kahroluyor, bayramın ne tadı ne tuzu kalıyor. Dünyanın gözleri önünde süren soykırımı izledikçe yaşanan acıları tarif etmekte zorlanıyoruz.

Bu duygularla her şeye karşın mübarek Kurban Bayramınız kutlu olsun diyoruz.

***

 

Salih Doğaner, Mağusa’da

son yolculuğuna uğurlandı

 

Gazimağusa’nın sevilen ve saygın isimlerinden, iyi insan, Doğaner ailesinin direği Salih Doğaner dün Mağusa’da son yolculuğuna uğurlandı. Sevgili eşi Meseret Doğaner, oğlu Ahmet Taşkın Doğaner (merhum), kızı Şoray Şenyiğit, torunları Damla ve Yudum Şenyiğit, İpek ve Salih Doğaner, “Canımız babamız ve dedemizi kaybettik. Acımız sonsuzdur. Tüm dost, akraba ve sevenlerine üzüntü ile duyurulur. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

Bu arada Damla Şenyiğit Kanlıada-Dr. Deniz Kanlıada, “Her zaman kalbimizde yaşayacak canımız dedemiz Salih Doğaner’i kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandılar.

Öte yandan Karkutoğlu ailesinin çınarı, değerli büyüğü Neyre Karkutoğlu dün Yeşilırmak’ta son yolculuğuna uğurlandı. Sevgili eşi Ramadan Karkutoğlu, çocukları İlksen Ekici, İlkay Karkutoğlu, İnal Ebedi, Mehmet ve Güven Karkutoğlu, gelinleri Ülfet ve Filiz Karkutoğlu, damatları Erkan Ekici, Yıldırım Ebedi, torunları Bahar Hüsam (merhume), Bulut Ekici, İpek Karkutoğlu, İnci Kızıler, Sinem Ecersoy, Tunç, Berk ve Emre Karkutoğlu, Emrah Ürer, tüm dost, akraba ve sevenlerine üzüntü ile duyururken, acılarının sonsuz olduğunu belirttiler, mekânının cennet olmasını dilediler.

Kurban Bayramı tatilinde vatandaş çoğunlukla evde

Yorumlar kapalı.