Akay Cemal

Bugün arife, yarın bayram; Gazze’de soykırıma devam

‘Nerede o eski bayramlar’ demeyecek, ancak unutmayacağız da! Yeri geldikçe şimdiki ve gelecek kuşaklara aktarmaya çalışacağız. Nasıl ki, adanın bir ucundan öteki ucuna düzenlenen festivallerde, panayırlarda gelenek ve göreneklerimiz, mutfak kültürümüz, el işlerimiz yansıtılıyor, eski bayramlar da anlatılacak, kitaplara girecek.

‘Bugün arife, yarın bayram’ dedik. Türkiye’de dokuz gün, bizdeyse hafta sonu ile birleşince beş gün oluyor. Bugün yine mezarlıklar dolup taşacak, kabirler sulanacak, çiçeklerle donatılacak, buharlar yakılacak, dualar okunacak. 06.10’da kılınacak bayram namazı münasebetiyle daha önceki bayramlarda olduğu gibi camiler dolup taşacak.

Belediyeler bayram süresince hizmetlerini aralıksız sürdüreceklerini açıklarken, Polis Genel Müdürlüğü de vatandaşlara alkollü ve süratli araç kullanılmaması uyarısında bulundu. “Trafikte önceliğiniz sürat yapmak değil, gideceğiniz yere sağlıklı varmak ve sevdiklerinizle kucaklaşmak olsun.” denildi.

Yapılan açıklamada, hayatta vazgeçilmez önemi olan dini bayramların, toplumsal birlik ve beraberliğin güçlendiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, umutların canlandığı müstesna günlerden biri olduğu vurgulandı. Hoşgörü, barış ve kardeşlik ortamının toplumun tüm kesimlerinde oluşmasının, sorunların çözümünde de etkili olacağı ifade edilen açıklamada, halkın Kurban Bayramı’nı huzur ve güven ortamı içerisinde geçirebilmesi için görev ve sorumlulukların gerektirdiği tüm emniyet tedbirlerinin alındığı kaydedildi.

Ülkemizde son zamanlarda suç olayları artarken, gerek trafikte, gerekse normal yaşamda tahammülsüzlük ön plana çıkmakta, kısa tartışmalar kavgaya dönüşmekte, bu da insanların birbirine küsmelerine, hatta kin beslemelerine neden olmaktadır. Halbuki gerekli hoşgörünün gösterilmesi durumunda taraflar el sıkışır, işler tatlıya bağlanır, düşmanlıkların yerini dostluklar alır. İşte bayramlar bunun için en büyük fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek ve dargınlıkları gidermek gerek.

İslam alemi bu ikinci bayramı da buruk geçirmektedir. Gazze’de öldürülen Filistinlilerin sayısı nerdeyse 40 bine dayanmış bulunuyor. Bunların çoğu kadın ve çocuktur. Ve dünya maalesef seyretmekle yetinmektedir. Ateş-kesin sağlanması ve savaşın sona ermesi, daha fazla masum kanı akmaması için başından beri en büyük çabayı Türkiye göstermektedir. ABD’nin şımarttığı İsrail, hiçbir kararı dikkate almamakta, soykırıma devam etmektedir. Bu nedenle bu bayramı da buruk kutluyoruz.

İçinde bulunduğumuz coğrafyadaki gelişmeleri de dikkate alarak, öncelikle kendi içimizde toplumsal barışı sağlamakla yükümlüyüz. Hangi siyasi görüşe sahip olursak olalım veya olmayalım, bu öncelikli görevimiz olmalıdır. Bunun yanında Anavatan Türkiye ile bağlarımızı her bakımdan güçlendirmeye önem vermeliyiz. Ata yadigârı bu kutsal topraklarda bunca fedakârlıklara katlanan bu halkın bundan sonra da huzur ve güven içerisinde yaşamını sürdürmesi en doğal hakkıdır.

Bu duygularla yarın başlayacak olan mübarek Kurban Bayramınızı kutlarız.

 

***

Nezihe Birman, bugün Lefkoşa’da

son yolculuğuna uğurlanacak

 

Merhum Mustafa Raif Birman’ın kıymetli eşi, Akfinans Bank Genel Müdürü Avni Birman ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’nun kayınvalidesi, saygıdeğer iyi insan Nezihe Birman’ın bugün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlanacağı tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyuruldu.

Evlatları Avni-Naziyet Birman, Oya-Tahsin Ertuğruloğlu, torunları Mustafa ve Aysel Birman, Peri-Yusuf Yusufoğlu, İsmet Birman, Pınar Ertuğruloğlu, derin üzüntülerini dile getirerek, “Acımız büyüktür. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

Bu arada tanınmış iş insanlarımızdan Adem Kader ve eşi ile tüm ailesi,  saygıdeğer dünürleri merhum Mustafa Birman’ın kıymetli eşi Nezihe Birman’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisinde olduklarını belirterek, “Ailemizin başı sağ olsun. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun ifadelerini kullandılar. Akfinans Bank Ltd, Adem Kader Ltd, Akfinans Sigorta Ltd, Akfinansman Turizm Ltd yönetim ve personeli de taziye mesajlarında, derinden üzüntülerini dile getirerek, “Ailemizin başı sağ olsun. Merhumeye Allah’tan rahmet, sevenlerine sabırlar dileriz. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

Öte yandan aslen Mağusalı olup, Londra’da ikamet eden, Tuncer ailesinin değerli büyüğü iyi insan Süleyman Ahmet Tuncer’in dün Mağusa’da toprağa verildiği tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyuruldu. Sevgili eşi Seyide Hanım, evlatları Samiye-Hasan Enginsoy, Hatice-Rais Baıg, Yeliz-Almas Mustafa, torun ve torun çocukları, acılarının sonsuz olduğunu belirterek, “Yattığın yer nur, mekânın cennet olsun” dediler.

Diğer yandan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Personeli adına yayınlanan taziye mesajında, emekli çalışma arkadaşları Salih Taner’in kıymetli kayınpederi Fettah Karakuzu’ya Allah’tan rahmet, yaslı ailesine başsağlığı temennisinde bulunuldu.

Bugün arife, yarın bayram; Gazze’de soykırıma devam

Yorumlar kapalı.