Akay Cemal

Avrupa’da aşırı sağ yükselirken, yabancılara yönelik kaygılar da artıyor

Avrupa Parlamentosu seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, yaşlı kıtada endişeler başladı. Aşırı sağın yükselişinin ne getireceği, ne götüreceği tartışmaları alabildiğine sürüyor. Bu anlamda Güney Kıbrıs’ta da bir şaşkınlık söz konusu…  DİSİ en fazla oyu alarak birinci parti olurken, iki milletvekili kazandı. AKEL ise bir milletvekilini kaybederek – Niyazi Kızılyürek – DİKO ve ELAM gibi birer sandalye elde etti.

Seçimin favorisi ise 24 yaşındaki bir sosyal medya fenomeni olan Fidias Panayotu oldu. Bağımsız aday Fidias, tek başına AKEL’in oyuna yakın oy alarak, siyasileri şaşkına uğrattı. Ortodoks bir papazın oğlu olan Panayotu, “Politika hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Brüksel’deki ineklere katlanamayacağım” dedi.

Kıbrıslı Türk seçmenlerse geçen seçimlere kıyasla bu kez AP seçimlerine daha az ilgi gösterdi ve bu da sandığa yansıdı. Bu arada Kıbrıslı Türk adaylardan Niyazi Kızılyürek’in yanı sıra, Rum VOLT partisinden Hulusi Kilim ile Rum Ekologlar Hareketi’nden Öz Karahan da ipi göğüsleyemedi.

Avrupa’da ise AB’nin dayanağını oluşturan Almanya, Fransa ve Belçika’da da sağ tırmanışa geçerken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın oy oranlarının yükselmesinin hemen ardından Fransa Ulusal Meclisi’ni feshettiğini açıkladı ve erken seçim çağrısı yaptı. Seçim sonuçlarını değerlendiren Macron, “Avrupa’yı savunan partiler için iyi bir sonuç olmadı” dedi.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselmesiyle elbette Avrupa’da bazı değişiklikler olacağa benziyor. İlk bakışta yabancı düşmanlığı daha da artacak, ırkçılık tırmanacak, mültecilerin Avrupa’ya akını konusunda belki de daha ağır koşullar getirilecek. Temennimiz bunların olmamasıdır. Yalnız Almanya, Fransa ve Belçika’da değil, diğer ülkelerde de ırkçılık yaygınlaşabilir, bundan da Müslüman ülke vatandaşları veya siyahiler daha fazla zarar görebilir.

Özellikle Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya’da bu güne kadar Türk toplumuna yönelik arzu edilmeyen olaylar yaşanmıştı. Solingen kentinde Türklere ait ikametgahın ateşe verilerek, birçok soydaşımızın yaşamını yitirdiği hatırlardadır. Daha buna benzer nice tatsız olaylar unutulmuş değildir. AP sonuçlarına bakıldığında, bu kaygılara hak vermemek elde değildir. Benzeri olaylar Fransa, Belçika ve diğer AB üyesi ülkelerde de yaşanmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bile seçim sonuçlarının belli olmasından sonra yaptığı açıklamada, “Avrupa’yı savunan partiler için iyi bir sonuç olmadı” ifadesini kullandı.

Sonuçta, savaşlardan, kıtlıktan, açlıktan kaçan Afrika ve Asya kökenlilerin Avrupa’ya akın umudu da Avrupa Parlamentosu’nun yeni yapısıyla olumsuz etkilenebilir. Zaten birçok AB üyesi ülke bu konuda gerekli önlemleri almış bulunmakta, “Daha fazla göçmen istemiyoruz” demektedirler. Almanya, Fransa, Belçika ve benzeri ülke halkları mültecilerle ilgili yasalarda değişiklik yaparken, bazı ülkeler de sınırlarını dikenli tellerle kapatmaktadır.

İşin özü, Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları, aşırı sağın yükselişe geçişi ile birlikte Müslüman toplumuna yönelik baskıların da artabileceğinin acı habercisi olabilir. Bu bakımdan Avrupalı liderlerin demokrasi ve insan hakları açısından durum değerlendirmesi yaparak, ırkçılığa meydan vermemeleri, nifak tohumları ekilmesine en ufak bir fırsat tanımamalarını salık veririz.

***

Ersan Özkan, dün toprağa verildi

 

Lefkoşa’nın bilinen isimlerinden, Özkan ailesinin değerli büyüğü, iyi insan Ersan Özkan’ın dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandığı tüm dost, akraba ve sevenlerine üzüntü ile duyuruldu. Sevgili eşi Ayşe Hanım, evlatları Kemal ve Emine Özkan, acılarının sonsuz olduğunu ifade ederek, nur içinde yatmasını, mekânının cennet olmasını dilediler.

Avrupa’da aşırı sağ yükselirken, yabancılara yönelik kaygılar da artıyor

Yorumlar kapalı.