Akay Cemal

16 milyarla KKTC artık düzlüğe çıkar diyoruz

TC ve KKTC 2024 Yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Antlaşması, Başbakan Ünal Üstel ile TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından imzalandı. Yılmaz, anlaşma ile KKTC’ye 14 milyar TL yeni ödenek tahsil edileceğini, böylece devirlerle birlikte imzalanan anlaşma kapsamında 16 milyar TL ödenek kullanmayı öngördüklerini söyledi.

Başbakan Üstel, anlaşmanın tarihin en büyük protokolü olduğuna işaret ederken, Cevdet Yılmaz da, Kıbrıs Türklerine daha kaliteli bir hayat sunmak ve KKTC’nin kalkınması için omuz omuza gönül birliği içinde çalışacaklarını ifade etti. Yılmaz “Temel hedefimiz Kıbrıs Türklerinin daha güçlü, müreffeh bir geleceğe yürümesidir” dedi.

Bu güne kadar Türkiye ile KKTC arasında pek çok protokol imzalandı. Bir kısmı yerine getirildi, ancak yerine getirilemeyenler de oldu. Çeşitli mazeretler üretildi. İkide bir hükümet değişikliği, birbiri ardına seçimler, yaratılan istikrarsızlık ortamı, projelerin ertelenmesine yol açtı. Projelerin gerçekleşmemiş olmasından hem devlet zarar gördü, hem de halk mağdur edildi. Örneğin süratin yanı sıra, bozuk ve de ışıksız yollarda nice can kayıpları yaşandı.

Protokolde yer alan bazı maddeleri görünce sevinmemek ve umutlanmamak elde değil. Bunlardan biri de 60 km’lik yol yapılacak olması. Çünkü artan nüfus sayısına paralel olarak bu ülkede araba sayısı da artmaktadır. O kadar ki, nüfusa göre araç sayısı herhalde dünyada ilk sıralardadır. Toplu taşımacılık yok denecek kadar az! Eskiden bisiklet kullanılırdı. Şimdilerde bisiklet kullananlar parmakla sayılır. Çoğu da 3’üncü ülke vatandaşı… Halbuki gelişmiş ülkelerde bakanından tutunuz da, odacısına varıncaya kadar çalışanların çoğu işlerine bisikletle gidip geliyorlar. Üniversitelerde okuyan öğrenciler de öyle, profesörler de!

Ancak bizde bisiklet yolu da yok! Bisiklete yol veren de!

Yeni anlaşmada toplam desteğin yüzde 50’si yatırım ve reel sektöre ayrılmış bulunuyor. Buna göre yeni Girne Askeri Hastanesi, Güzelyurt Hastanesi, Pamuklu ve Maraş Sağlık Merkezleri ile Lapta Sağlık Ocağı yenilenecek, Kıb-Tek santrallerinin bakım onarımı yapılacak, Organize sanayi bölgelerinin altyapı ihtiyaçları giderilecek, taşradaki okullar güçlendirilecek, meslek liseleri güçlendirilecek. Güzelyurt bölgesinin acil ihtiyaçlarından biri olan Güzelyurt Hastanesi hakkında çok yazdık. Tekrarlamaya gerek yok. Projede onun da yer alması memnuniyet verici.

Bu arada Kıb-Tek santrallerinin bakım-onarımının yapılması ve meslek liselerinin yükseltilecek olması, toplumun en büyük ihtiyacı. Bakımsızlık nedeniyle devreye giremeyen santraller nedeniyle yaşanan kesintilerden halkımızın ne denli şikâyetçi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu arada meslek liselerine daha fazla önem verilmesinde geç bile kalındığını söyleyebiliriz.

Tarihi anlaşmayla Türkiye’nin sağladığı cömertçe olanakların yerinde kullanılması ile KKTC’nin düzlüğe çıkabileceği ve artık bir slogan haline gelen ‘kendi ayakları üzerinde duracağı’ hesaplanıyor. Hesapta bir sapma olmazsa hedefe varılır, amaca da ulaşılır. Bunun için de en başta istikrarın devamı gerekir. Ha, bu yardımların yapılmasına karşı çıkan çevreler de var. Onlara göre, Kıbrıs Türk halkı, her bakımdan Rumlara ve ‘diğerlerine’ muhtaç olsun, kendi ayakları üzerinde duramasın. Türkiye’nin suyunu içerler, parasını kullanırlar, yine de bildiklerinden vazgeçmezler. Kimseyi fikirlerinden dolayı yargılama gibi bir niyetimiz yok. Buna ne yetkimiz var, ne de hakkımız! Önemli olan ülkenin kalkınması, Cevdet Yılmaz’ın dediği gibi, temel hedef Kıbrıs Türklerinin daha güçlü, müreffeh bir geleceğe yürümesidir.

Biz de 16 milyarla KKTC artık düzlüğe çıkar diyoruz.

***

Kaymakam Ürmen Lefkoşa’da, ‘Sert Osman’ Gönendere’de defnedildi

Aslen Monyat’lı olup, Aydınköy’de ikamet eden, merhume Nahide Ürmen’in eşi, saygıdeğer iyi insan Kaymakam Ürmen’in dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandığı tüm sevenlerine üzüntü ile duyuruldu.

Evlatları Gönül-Hasan Akça, Göksel-Aziz Gürpınar, Sabriye-Yusuf Haksoy, Ahmet-Emine Ürmen, Can-Nilgün Ürmen, torunları Deniz-Russell, Yeliz-Semih, Evrim-Meltem, Esin, Bahar-Halil, Emre-İlayda, Cem-Zihniye, Can, Nahide-Hüseyin, Ahmet, torun çocukları Daphne, River, Yaz, Bora, Yağmur, Rüzgar, Çınar, Yusuf, Aydın, Alara, Yaman Can, derin üzüntülerini dile getirdiler, “Acımız büyüktür. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun” dediler.

Öte yandan Gönendere’nin olduğu kadar, bölgenin de tanınmış ve yardımsever insanlarından olan Osman Pehlivan’ın vefatı başta ailesi olmak üzere, sevenlerini yasa boğdu. Tüm dost, akraba ve sevenlerine üzüntü ile duyurulurken, dün köyü Gönendere’de toprağa verildi. ‘Sert Osman’ diye bilinen Osman Pehlivan’ın sevgili eşi Gülşen hanım, kızı-damadı Ayşe-Vedat Taşlı, oğlu Paşa Pehlivan, yokluğuna hiçbir zaman alışamayacaklarını ifade ederek, acılarının sonsuz olduğunu belirttiler, nur içinde yatmasını, mekânının cennet olmasını dilediler.

16 milyarla KKTC artık düzlüğe çıkar diyoruz

Yorumlar kapalı.