Ahmet Tolgay

Kaynaklar, Sosyalizm ve Kapitalizm…

Bir Kızılderili atasözü: “Dilerim ki beyaz adam, son ırmak kurumadan, son ağaç kesilmeden, son balık ölmeden paranın yenilemeyecek bir meta olduğunu anlar…”
Ve sanırım o gün gelmeden, dünyamızda gerçek adil paylaşımcı sosyalizm de kurumsallaşamayacak… Ne demişti Marks?.. “Kapitalizm tam zirveye ulaşmadan sosyalizm kurumsallaşamayacak…”
Nitekim Marks’ı doğrulayan tarihi gelişmelere de tanık olmaktayız… Bir dönem Komünizmin kalesi Rusya’da  bile Komünist rejim, yüzyılını tamamlayamadan çöktü gitti, tarihe karıştı… Demek ki oradaki Komünist rejim kapitalizmin zirveye ulaşamadığı dönemlerde oluşturulmuştu…
***
Joseph Stiglitz  “Eşitsizliğin Bedeli” adlı başyapıtında, kaynakları kurutarak insanlığın sonunu getirecek olan ve tüketimi boyuna kışkırtan kapitalizmin ne olduğunu ayrıntılarıyla anlatır.  O dev kitabın tümünü buraya taşımak tabii ki olanaksız. Ama bazı vurguları burada özetleyip paylaşabilmek mümkündür. Buyurun kapitalizmin dünyasına:
* Ben kapitalizm!…Küçük kızlarınızı “Barbie” bebeklerle büyüttüm, bugün sizden estetik operasyon için para istiyorlarsa neden şaşırıyorsunuz?.. Çıkarlarım uğruna kocaman bir moda endüstrisi yarattım.. İstediğimi de elde ettim: 17 yaşındaki kızların çoğu dış görünüşlerinden rahatsız.
* Ben Kapitalizm!… Bir kadının bir moda dergisini 15 dakika karıştırması kendi vücudunu beğenmemesine yetiyor…
* Ben Kapitalizm!.. Ortalama bir insanın günde 5 buçuk  saat TV izlediği, kitap okumadığı, tiyatro ve sinemaya çok az gittiği bir toplumda alaşağı edilmek gibi bir kaygım yok!..
* Ben Kapitalizm!..  Benim yüzümden ortalık miras kavgaları, çoğu zaman avuç içi kadar toprak yüzünden kanlı bıçaklı olmuş akrabalarla dolu.
*Ben Kapitalizm!.. Her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölürken siz bir koşu bandının üstünde yağlarınızı eritmek için ter dökersiniz!..
*Ben Kapitalizm!..  Benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1,4 milyar aç insan var!..
* Ben Kapitalizm!..  Starbucks’a kahve üreten bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!..
* Ben Kapitalizm!..  Uzak Doğu’da 6-12 yaş arası kızlar, geçim uğruna 200 dolar gibi komik paralarla seks kölesi olarak satılıyorlar.
* Ben Kapitalizm!..  “Serbest piyasa ekonomisini dünyanın en büyük yalanı olarak sunanım…
* Ben Kapitalizm!..  Kadınlara sesleniyorum:  Lütfen birer obje haline geldiğinizi aklınıza getirmeden Victoria’s Secret’a koşun. Victoria’s Secret ülkelerine her gün bir yenisi eklenmekte…  Avuç içi kadar çamaşıra 80 dolar verince çok mutlu olduklarını  garanti ediyorum!..
* Ben Kapitalizm!..  15 yaşındaki bir çocuğun İ – Pad alabilmek için böbreğini sattığını duyunca zevkten dört köşe oldum!..
* Ben Kapitalizm!..  Madonna’nın sadece Londra’da 8 evi var, ortalama 600 evsize barınak olabilecek büyüklükte… Ve Londra’da ciddi mesken sorunu var…
* Ben Kapitalizm!..  Tayland’da Disney fabrikası için çalışan bir çocuğun Disneyland’e girecek parayı çıkarması için 55 gün çalışması gerek…
* Ben Kapitalizm!..  Afrika kıtasından her sene 8,5 milyar dolar değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek bir miktar… Afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin % 90’ını elinde bulundurur. Ama tüm dünyada sadece 4 tane Afrikalı milyarder var.
*Ben Kapitalizm!..  Siz pırlantalara bayılırsınız, Hindistan’da 1milyon kişi günde 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları üretir…
* Ben Kapitalizm!..  Sizin hayatlarına özendiğiniz Hollywood yıldızlarının yüzde 64’ü kokain bağımlısı.
* Ben Kapitalizm!..  Siz hangi Tanrı’dan bahsedersiniz?.  Artık farkına varın ki, taptığınız tek Tanrı benim!..
*Ben Kapitalizm!.. Ve siz hangi Tanrı’dan, hangi dinden bahsedersiniz,  Müslümanlar 5 yıldızlı Kâbe manzaralı otellerinde, “ibadet” ederlerken?..
* Ben Kapitalizm!.. Ve siz hangi Tanrı’dan bahsedersiniz, tüm dünya Hıristiyan bayramı Noel’i sırf alışveriş yapıp eğlenmek için kutlarken?..
* Ben kapitalizm!.. ABD’de 10 milyon evsiz insanın olduğundan kimsenin haberi yok, çünkü TV’de gördüğünüz Amerikalıların hepsi havuzlu villalarda yaşarlar…
* Ben Kapitalizm!..  Tüm kadınları dolapları tıka basa dolu olduğu halde, giyecek hiçbir şeyleri olmadığına inandırdım.
* Ben kapitalizm!..  Dünya nüfusunun yüzde 50’si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin yüzde 1’ine sahipken,  yüzde 1’inin dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin yüzde 50’sinin üzerine çökmesini başardım…
* Ben Kapitalizm!..  Amerikalıların yüzde 85’i eğer ekonomik durumlarını iyileştirebilecekse faşist bir hükümeti seçebileceklerini söylüyor. İşte bu kapitalin gücüdür… Sizi özgür bırakmayan, fikirlerinize sansür vuran, en sonunda polis kurşunuyla öldüren bir devleti kendi elinizle kurmanız ne tuhaf?.. Sizin ağzınızı burnunuzu kırıp hapse tıkmaları için bir devlet kuracak parayı, kendi vergilerinizle sağlamanız trajikomik…
 

 

 

 

Kaynaklar, Sosyalizm ve Kapitalizm…

Yorumlar kapalı.