Vatandaşlardan hükümete: Sorunları çözünfeatured


Vatandaşın ekonomik olarak çok zorlandığı 2023 yılı artık geride kaldı. KIBRIS’a konuşan vatandaşlar hükümetin 2024 yılında pahalılığın önüne geçmesini ve vatandaşı rahatlatmasını talep ediyor.

Alım gücümüz düştü… Vatandaşlar, “Kazancımız, elektrik ve su faturalarına ancak yetiyor” diyerek büyük bir geçim sıkıntısı çektiklerini söylüyor. KKTC’de alım gücünün düştüğünü ifade eden yurttaşlar,  “Mutfak masrafımızı karşılayamıyoruz.” diye konuştu

Cebimizdeki para eridi… Hükümet yetkililerine çağrıda bulunan vatandaşlar, “2023 çok zor bir yıl oldu. Pahalılık çoktu. Vatandaşın cebindeki para eridi. 2024’te vatandaşın daha rahat yaşam sürmesi için gerekli önlemleri almasını istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa’daki vatandaşlar 2023 yılının pahalılık nedeniyle zorluklarla mücadeleyle geçtiğini belirterek, 2024’te ilgililere çözüm üretip, tedbir alması için çağrı yaptı.

“Sorunları çözün, vatandaşı rahat ettirin” diyerek ilgililere seslenen vatandaşlar, 2023’te yaşadıkları zorluklardan bahsetti.

Geçim sıkıntısının gün geçtikte arttığını ifade eden vatandaşlar, sıkıntılar nedeniyle sağlık sorunlarının baş gösterdiğine değinerek, sağlık sektörünün yetersizliğinden yakındı.

Vatandaşlar, “Her geçen gün, bir önceki günü aratıyor. Gün geçtikte hayat koşulları zorlaşıyor. Ülke şartları kötüye gidiyor. Eğitim, sağlık ve trafikte büyük sorun yaşıyoruz. Önlem alınmasını, yaşam koşullarınızın iyileştirilmesini istiyoruz. 2024’te ilgililerden ülke sorunlarını çözmesini, insanlara adaletli davranmasını bekliyoruz. Öte yandan sağlık, eğitim sektörünü iyileştirip, trafikte ölüm oranını aza indirmek için gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bazı vatandaşlar ise, bölgedeki kanalizasyon çalışmaları nedeniyle büyük zorluk çektiklerini, çalışmaların kullandıkları araçları yıprattığını ifade etti ve daha sistemli çalışılması konusunda telkinde bulundu.

Vatandaşlar ne dedi?

Hüseyin Aziz:

“Güzelyurtluyum. Portakal, mandalin alıp satıyorum. Sigortamı yatırıp, emekli olmak için çaba sarf ediyorum. Gün işler gün yiyorum. Hayat çok zor. İstediğimizi yapamıyor, istediğimizi alamıyoruz. Kazancımız, elektrik ve su faturalarına ancak da yetiyor. Ayda 2 kilo eti, yemeklerimizi almakta dahi zorlanıyoruz. Geçim sıkıntısı büyük. Geçinemiyoruz. Mutfak masrafımı karşılayamıyorum. 4 oğlum, 8 torunum var. Zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyoruz. Beklentimiz, sağlıklı, iyi ve rahat bir yaşam.”

Savaş Umar:

“2 oğlum var, 1’i evli 1’i bekar. Bekar olan ziraat mühendisidir ancak 6 yıldır işsiz. Ürettiğim sebze ve meyveyi satıyorum. KKTC’de alım gücü düştü. İnsanlar, büyük maddi sıkıntı içerisinde. Üretici zor günler yaşıyor. Sahip oldukları arazileri yabancılara satıyor. Önlem alınmalı, üretimi desteklemeli. Üretimin artması için gereken önlem alınmalı. 2024’ün insanlara şans getirmesini diliyorum.”

Osman Kumbur:

“Mağusa’da yaşıyorum. Belediyeden emekliyim. 2023 çok zor bir yıl oldu. Pahalılık çok. Döviz yükseldi.  Vatandaşın cebindeki TL eridi bitti. Alım gücü düştü. 2024’te vatandaşın daha rahat yaşam sürmesi için gerekli önlemleri almasını istiyoruz. 2023’ün başında 10 TL marul  30 TL oldu. Yollarımız kanalizasyon yapımı bedeniyle harap halde. Ova yolları bile daha düzgün. İlgililer oturdukları koltukların hakkını versin, vatandaşın rahat yaşam sürmesi için çalışsın, önlem alsın.”

Mehmet Sariler:

“Güzelyurtluyum. Evliyim, bir çocuğum var. 2024’ten sağlık, mutluluk, huzur ve bereket bekliyorum. Manavım. Kıbrıs’ın kuzeyinde her geçen gün iş yapmak da yaşamak da zorlaşıyor. Pahalılık çok. Satışlarımız çok düştü. Vatandaşın cebindeki para ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.  İlgililer bu konulara çözüm bulmalı. İnsanların daha rahat yaşayabilmesi için çözümler üretmeli. Memurunu desteklediği gibi özel sektör çalışanına da destek olmalı. Üreticiyi daha çok üretmeye teşvik etmeli.”

Hasan Öztenay:

“Kıbrıs’ta yaptığım işi kimse yapmaz. Kaset, CD, USB’ye seçme şarkı yüklüyorum.  Teknoloji ilerledi bu iş bitti. 2023 çok kötü geçti. 2024’ten beklentimiz iyi bir yıl olması. Önümüz karanlık, güzel günler için ümidimiz tükendi. İşlerimiz dipte. İnsanımız mutlu değil. Evimden dışarı adım atıyorum sorun. Mağusa’da ne yürünecek ne de araba sürecek yol kaldı. Yollar köy yolundan beter oldu. Arabamın gondra sustası öldü. Tamirci  14 bin TL istedi, kaldı orada. Mağusa’da 19 milletvekili var, seçim zamanı kapımızı çalan vekiller, sorunlarımızı dile getirmiyor. İlgi göstermiyor, çözüm üretmiyor.”

Aytekin Aydoğdu:

“1977’de ailemle birlikte çocuk yaşta Kıbrıs’a geldim. Burada evlendim, aile kurdum. Kıbrıs Türk Petrolleri’nden 8 yıl önce emekli oldum. Bir yıldır, eve ek katkı için, çiçek yetiştirip satıyorum. 2023 maddi zorluklarla geçti. 2 evladım var. Oğlum makine mühendisi, İngiltere’ye çalışmaya gidiyor. Kızım İngilizce Biyoloji okudu, 3 yıldır işsiz. Hayat her geçen gün zorlaşıyor. Kıbrıs insanı, özellikle gençler, işsizlikten yurt dışına göç ederken, yabancı kişiler ülkeye yerleşiyor, iş kuruyor. Gidişat hiç iyi değil. Ekili araziler, maddi sıkıntı nedeniyle yabancılara satılıyor.  2024’ün savaşsız geçmesini, yeni yılın  halkımıza, insanlığa  huzur ve bereket getirmesini diliyorum. Ayrıca siyasilerin, yokluk çeken insanlar için, tedbir almasını istiyorum.”

Hasan Bullici:

“İnönülüyüm. Gaziyim. 1974’te Kaymaklı’da çarpışırken, düşman mermisi kerpici delip sırtıma saplandı. O gün bu gündür mermiyle birlikte yaşıyorum. 9 yıl önce malul gazi oldum. 40 yıl gazilik ünvanı vermediler, hakkımı kimseye helal etmem. Evliyim, 3 evladım, 2 torunum var. Çocuklarımın 2’sini evlendirdim. Çiçek yetiştirip, satıyorum. Ülkede geçim çok zor, pahalılık her geçen gün artıyor. İnsanlar geçim derdinde. Sağlık, eğitim, trafik büyük sorun. İlgililer, bu sorunları tek tek çözüm bulmalı. Tedbir alınmalı. 2024’ten iyilik sağlık bekliyorum. Kıbrıs’ta haksızlık çok. Adaletli bir yıl olmasını diliyor ve bekliyorum.”

Mahmut Bazuka:

“45 yaşındayım. 45 yıldır eziyet çekiyorum. Sahip çıkanım, yol gösterenim, elimden tutanım yok. Anam babam ben küçükken öldü. 9 kardeşiz. Geçtiğimiz günlerde ablamı kaybettim. Yetiştirme yurtlarında büyüdüm. Ardından askere gittim. Askerlik bitince her şey daha da zorlaştı. Ayaklarımın üzerinde durabilmek için zorluklarla boğuşuyorum. Kapısı, penceresi, eşyaları olmayan bir evde yaşamaya çalışıyorum. Devletin verdiği 5 bin TL ile adı geçinmekse geçiniyorum. Mutsuzum. İnsan gibi yaşamak istiyorum.”

Özker Özçelebi:

“85 yaşındayım, polis emeklisiyim. Allah’a çok şükür, maaşım iyi. Aksi halde geçinemezdim. 3 kız 1 oğlum, 8 torunum var. Evlatlarımın tümünü evlendirdim. Eşim, evlatlarımla birlikte sağlıklı bir yıl diliyorum. Ucuzluk istiyorum. Ekonomi çok kötü. Pahalılık çok. İnsanlar sıkıntı içerisinde. İlgililer hayat pahalılığı vermesin, ekonomiyi düzeltmek için uğraş versin. 2024’te ülke insanını zorluklardan kurtarabilmek için daha çok çalışsın.”

Serdar Atai:

“2024 savaşsız, acısız bir yıl olsun. Filistin yüreğimizi parçalıyor. Bir an evvel ateşkes olsun. Yıkılıp yakılan yerler onarılsın, insanlar normal hayatına dönsün. Yaralar sarılsın. Göçler azalsın. 2023’te iyi şekler görmedik. Mağusa geçen yıl,  deprem nedeniyle büyük acı yaşadı. Acıyı yaşatanların cezasını çektiğini göreceğimiz bir yıl olsun. 2024’te daha istikrarlı bir ekonomi görmek istiyoruz. Sağlık, mutluluk, huzur ve bereket bekliyoruz.”

1
mutlu
Mutlu
1
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Vatandaşlardan hükümete: Sorunları çözün

Yorumlar kapalı.