Vatandaş tedirgin: Mağdur olan biziz!featured


Üretici eylemine destek için sendikaların pazartesi günü genel greve gideceğini açıklaması vatandaşı tedirgin etti. Vatandaş, eylemcilerle hükümetin anlaşmasını istiyor ve taraflara mesaj gönderiyor.

Emine Gül ÖZER

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri’nin et ithalini gerekçe göstererek başlattığı süresiz eylem devam ederken, eyleme destek veren sendikalar da pazartesi genel greve gitmeye hazırlanıyor.

İthal et izninin iptal edilmesi talebine Başbakan Ünal Üstel ret cevabı vererek vatandaşın ucuz et tüketmesi için ithal et iznini iptal etmeyeceğini açıklaması sonrasında taraflar gerildi.

Et ithali üzerine yaşanan ve genel grev ile sürdürülecek olan eylemi KIBRIS’a değerlendiren vatandaşlar “İthal et yüzünden devlet dairelerinin kapatılması saçmalıktır.” diyerek, devletteki işlerin durmasının neticesinde yine vatandaşların mağdur olacağına dikkat çekti.

Vatandaş ne dedi?

Suat Gürpınar:

“İthal et yüzünden devlet dairelerinin kapanması saçmalıktır. Devlet dairelerinin çalışmaması demek tüm işlerin duracak olması demektir. Bütün kurumların başında devlet olduğu için, bundan vatandaş da, esnaf da etkilenecek. Eylemin ceremesini hep birlikte çekiyoruz.”

Sultan Kemal Kılgın:

“İki tarafın da bir an önce bir anlaşma sağlaması lazım. Bu böyle olmaz. Pazartesi günü sendikalar da eyleme dahil olursa her taraf kilitlenecek. Kimse işini yapamayacak. Bir an önce uzlaşı sağlanmalı.”

Ahmet Ergürer:

“Normal bulmuyorum bu eylemi. İnsanların biraz da ucuz et yemesi lazım. Hep kasapları hep hayvancıyı düşünecek değiliz. Bu vatandaş evine tavuk, et alamıyor. Ne olacak memleketin hali? Burada hükümet ve üretici ortak noktaya varmalı. Çocuklar okula gidiyor et yiyemiyor, süt içemiyor. İthal et gelsin en azından ucuza yiyelim. Hayvancı kendine göre evet haklı ama bu defa vatandaş o fiyattan alamıyor. Sadece hayvancıyı değil, vatandaşı da düşünmek gerek. Pazartesi sendikalar da eyleme destek verirse her yer kapanacak. Bu tamamen yanlış. Bir an önce ortak bir yol bulunması lazım. Devlet gerekirse, hayvancı ve üreticiyi destekleyecek.”

Ali Rıza Panpuroğulları:

“Vatandaş kime inansın? Hayvancı çıkıp yem pahalı, o pahalı, bu pahalı diyor.. Dinliyoruz haklı. Kasap konuşuyor, 200-250’ye bunu alırsak, şu fiyata satmam lazım. E o da haklı. Demek ki haksız olan yönetimdir. Bu işe doğru dürüst bir hal çaresi bulması lazım. Elini bıçağa vuracak olan ne halktır, ne üretici. Herkes kendine göre haklıdır ama vatandaş da artık kime inanacağını bilmiyor. Sendikaların işi hep hikaye. En ufak bir şeyde grevdeler. Daha etkileyici bir şey yapması lazım. Herkesi arkasına alması lazım. Devlet daireleri kapanırsa, daha etkili bir eylem olabilir.”

Sevilay Kılgın:

“Bir an önce uzlaşı sağlanmalı. İthal eti de getirsin hükümet. İsteyen ithal eti alsın, isteyen üreticisine destek olup kasaptan kendi etini alsın. Sendikalar greve girerse, biz nasıl işimizi yapacağız. Hastaneler, su daireleri, elektrik dairesi her yer kapanır. Biz halk olarak ne yapalım? Düşüp ölelim mi?..”

Yeşim Ballı:

“Hayvancı olarak hammaddeyi dolar olarak alıyoruz, sütü TL olarak ödeniyoruz. Dolar 18 TL iken, bizim sütümüz yine aynı fiyattı. Dolar yükseldi, süt aynı kaldı. Bir yandan hayvan fiyatları yükseldi.. Girdi çıktı maliyetleri arttı. Ama sütün fiyatı yükselmezse, hayvancının işi zor. Sütün fiyatı düşük olduğu için, hayvancı hayvanı yüksek fiyattan satıyor. Süte tatmin edici bir fiyat artışı yapılırsa, hayvan fiyatları düşer, hayvancı da zaten bunu istiyor. Pazartesi sendikalar da eyleme gittiğinde bu durumdan vatandaş etkilenecek yine.”

0
mutlu
Mutlu
3
alk_
Alkış
2
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Vatandaş tedirgin: Mağdur olan biziz!

Yorumlar kapalı.