Uzmanı uyardı: El Nino’ya dikkat!featured


Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Altunç, yazılı bir açıklama yaparak, ‘El Nino’ya dikkat edilmesi yönünde uyarıda bulundu.

Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Altunç, “Güneşten dünyamıza gelen enerji, gerek dünyamızın şekli, gerekse hareketleri nedeniyle dünyamıza eşit miktarda gelmemektedir. Doğal nedenler yanında insan eliyle doğaya yapılan tahribat enerji dağılımını etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda güneşten gelen enerjinin bir dönüşümü olarak meteorolojik parametreleri de etkilemektedir. Bu cümleden olmak üzere hava sıcaklığı, hava basıncı, rüzgar, bulut ve yağışlar da etkilenmekte, normalleri dediğimiz otuz yıllık ortalamalarından sapmalar oluşturmaktadır. Normal değerlerin değişmesi sonucunda mutlu bir yaşam sürdürdüğümüz dünyamızda, özellikle orta yaşın üzerinde olanların şikayetleri gün geçtikçe artmaktadır. Unutmayalım ki Tayfunlar, Harikeynler gibi çok şiddetli meteorolojik hadiselerin oluşum nedenlerinden biri de deniz suyunun ısınmasıdır” açıklamasını yaptı.

“Pik sıcaklık değerlerini yaşıyoruz”

“Bu günlerde yine normalleri ile kıyaslanamayacak derecede sapma gösteren pik sıcaklık değerlerini yaşıyoruz” açıklamasını yapan Altunç, şöyle devam etti:

“Genel anlamda adına El Nino dediğimiz bu olay, doğaya yaptığımız tahribat ile orantılı olarak 2 ile 7 yılda bir tekrarlanmaktadır. Özellikle Pasifik Okyanusunda El Nino sonucunda doğu kesimlerdeki okyanus suyu sıcaklığındaki artış bariz bir şekilde görülmektedir. İspanyolca’da “Küçük Oğlan” anlamındaki El Nino’nun tam tersi de “Kız Çocuğu” anlamındaki La Nina oluşmaktadır.  El Nino sonucunda belirli bir süre de olsa iklimde değişiklikler görülmekte, pik değerler gerçekleşmektedir.”

“Sürpriz sayılmayacak…”

Altunç, “Küresel Isınmadan bahsettiğimiz bu dönemde doğayı tahrip etmeye devam edersek El Nino ve La Nina gibi hava olayları ile daha sık frekanslarda buluşmamız hiç de sürpriz sayılmayacaktır” dedi.

En yüksek hava sıcaklığı Ağustos ayında

Son 30 yıl içerisinde KKTC’de ölçülen en yüksek hava sıcaklığının Ağustos ayında 46,6 derece olarak kayıtlara geçtiğini belirten Altunç, “Bu değeri 45,8 derece ile Eylül ayı, 45,3 derece ile Temmuz ayı, 45 derece ile Haziran ayı ve 44,2 derece ile Mayıs ayı ekstrem hava sıcaklığı izlemiştir” açıklamasını yaptı.

Altunç, “Konunun yaşamımızı doğrudan ilgilendirmesi nedeniyle, günün 24 saatinde görevde olan Meteoroloji Dairesi uyarılarına uyulması dileklerimizle, mutlu günler, güzel havalar dileriz…” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
4
_a_rm_
Şaşırmış
Uzmanı uyardı: El Nino’ya dikkat!

Yorumlar kapalı.