Üstel: ‘3 devlet tek millet’ söylemimiz uluslararası yasal boyut kazandıfeaturedUlusal Birlik Partisi (UBP), AK Parti ve Yeni Azerbaycan Partisi arasında “Mutabakat Anlaşması” imzalandı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Başbakan Ünal Üstel, “AK Parti heyeti ve Azerbaycan Yeni Parti heyetlerini ülkemizde konuk etmekten duyduğum büyük mutluluğu ifade etmek istiyorum. Huzurlarınızda kendilerine hoş geldiniz diyorum…” dedi.

Başbakan Üstel, “Bugün burada, 3 devlet tek millet şiarımıza uygun olarak, partilerimizin gönül köprülerini daha da güçlendirecek, ülkelerimiz arasındaki işbirliğini daha da üst seviyelere taşıyacak, tarihi ve uluslararası kurumsal bir antlaşmaya, imza koymak için bulunuyoruz. Partimizin kuruluşunun 48. yılını yaşadığımız bir döneme, Cumhuriyetimizin ilanının ise 40. yılını yaşadığımız günlere denk düşen bu antlaşma, aynı zamanda ülkemizde uluslararası nitelik taşıyan ilk partiler arası antlaşma olma özelliğini de taşıyor…” ifadelerini kullandı.

“KKTC’nin geleceğini şekillendirecek son derece önemli günlerden geçiyoruz”

“Yani, atılan bu imzalarla “3 devlet tek millet” söylemimiz artık uluslararası yasal bir boyut da kazanıyor” diyen Başbakan Üstel, açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 1915’lerle başlayan ve 1923’de cumhuriyetle taçlanan kurutuluş mücadelesi, Azerbaycan’ın 1918’de, 1990’larda ve 2020’de ortaya koyduğu bağımsızlık savaşları gibi bizler de 1963’te başlattığımız varoluş mücadelemizi 15 Kasım 1983’te Cumhuriyetimizi ilan ederek taçlandırdık. Bugün  toplum olarak başlattığımız mücadelemizi taçlandırdığımız cumhuriyetimizin 40. yılını kutluyoruz… Son 40 yılda, Anavatan Türkiyemizin büyük desteği ile, ülkemizin gelişmesi, halkımızın ve devletimizin  dünyada hak ettiği yeri alması adına önemli adımlar attık ve çok önemli mesafeler kaydettik. Şimdi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni geleceğini şekillendirecek son derece önemli günlerden geçiyoruz.

Herkesin ve tüm dünyanın bildiği üzere; Kıbrıs Türk Halkı olarak, adada adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüme ulaşmak için 50 yıl boyunca devam eden müzakerelerde hep yapıcı olduk. Çözümü isteyen taraf olduk. Oysa muhataplarımızın tek amacı, bizi müzakere masasına hapsederek, elimizi kolumuzu bağlamak ve dünya ile bağlarımızı koparmak oldu. Biz bu oyunu gördük… 2020 yılında 50 yıl boyunca devam eden müzakere masası esaretine son verdik. Anavatan Türkiye ile birlikte, İki devletli, çözüm vizyonumuzu ortaya koyduk ve yepyeni bir gelecek için yolculuğa başladık.”

“Bayrağımızı artık tüm Türk Devletlerinde dalgalandıracağız”

Başbakan Üstel, “Bu yeni vizyonun bir sonucu olarak; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan son 2 BM toplantılarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanıyın çağrısı yaptı. Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olduk. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın Aliyev’in de söylediği gibi bayrağımızı Azerbaycan’da da dalgalandırdık. Özbekistan’da da dalgalandırdık. İnanıyorum ki bayrağımızı artık tüm Türk Devletlerinde dalgalandıracağız” ifadelerini kullandı.

Resim

Geçtiğimiz ay Azerbaycan’a yapılan ziyaret dikkat çeken Başbakan Üstel, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz ay Azerbaycan’a bir ziyarette bulunduk. Bir devlet gibi karşılandık, saygı gördük, sevgi gördük, kardeşlik gördük. Azerbaycan’a yaptığımız ziyaretle Bakü’de “3 devlet tek millet” söylemimiz bir kez daha teyit ettik.  Devletlerimiz  arasındaki diplomatik, kültürel ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi adına bugüne kadar atılmış en büyük adımı attık. Bakü’de bir çok Azerbaycanlı siyasetçi ve iş insanı  ile görüştük ve Kıbrıs Türk halkının sesini oralarda da duyurduk.  Kendilerine bu misafirperverlikten dolayı teşekkür ediyorum.”

“Daha yolun başındayız”

Başbakan Üstel, “Az önce de ifade ettiğim gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak son derece özel ve önemli günlerde geçiyoruz. Daha yolun başındayız. Ama biliyoruz ve inanıyoruz ki bu yolun sonunda Cumhuriyetimiz en nihayetinde dünyada hak ettiği yeri mutlaka alacaktır.  Bizi yok sayan dünya artık Kıbrıs Türklerini ve devletimizi daha fazla görmezden gelemeyecektir” açıklamasını yaptı.

Üstel, “Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkmak,  ve bu değerleri toplumumuzda hakim kılmak Ulusal Birlik Partisi için doğal ve tarihsel bir sorumluluktur. UBP’nin kuruluş amacı budur. Adımızdaki Ulusal kelimesi, ulusal birliğe ne kadar önem verdiğimizi açıkça ortaya koymaktadır. Çünkü biliyoruz ki;  bizler ulus olarak, millet olarak,  Türk devletleri olarak, birbirimize sahip çıkarsak, bir ve birlik olursak bu dünyada kimse bizi devletlerimizden ve özgürlüğümüzden mahrum bırakamaz.  Bunu 1918’de de gördük, 1974’de de gördük, 2020’de de gördük” diye konuştu.

“Tek Millet 3 Devlet’ anlaşmamız hayırlar getirsin”

“Bugün burada bulunan 3 partinin de en temel amaçlarının, ulusumuzun ve Devletlerimizin ortak çıkarlarını korumak ve geleceğe taşımak olduğunu biliyoruz” ifadelerine de yer veren Başbakan Üstel, şöyle devam etti:

“Bugün, bizimle ulusal ortak düşüncelere sahip, Türkiye ve Azerbaycan’ın iktidar partileri ile siyasi tarihimizin ilk uluslararası anlaşmasını imzalamanın haklı gururunu yaşıyoruz. Sekiz ay önce, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen buluşmamızda, Yeni Azerbaycan Partisi ve Ak Parti burada bize ne söz vermiş ise, bugün bu sözler yerine geliyor.  Bugün atacağımız imzalar, birliğimizin daha da pekişmesine önemli katkılar sağlayacak. Partiler Arası işbirliği antlaşması ile, partilerimiz arası ilişkiler daha da gelişecek ve güçlenecek.  Bu anlaşma ile Tek Millet, 3 devlet  şiarına 3 partimizi de ekliyoruz. Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti ve  Azerbaycanlı kardeşlerimizle bugün bir kez daha tek yürek oluyoruz.

Bizler için çok anlamlı olan Cumhuriyetimizin 40. kuruluş yıl dönümüne denk düşen bugün, Tek Millet üç devletli kutlu yürüyüşümüze 3 partimizi de ekleyerek devam ediyoruz… Anavatanımızın ve Kardeş Azerbaycan’ın değerli Genel Başkan yardımcıları ve vekilleri , bizleri yalnız bırakmayan tüm  misafirlerinize teşekkür ediyorum. Atılacak bu imzaların,  “Tek Millet 3 Devlet” anlaşmamızın hayırlar getirmesini diliyorum. Bu uluslararası anlaşmanın diğer Türk devleti kardeşlerimize de emsal teşkil etmesini temenni ediyorum ve bir kez daha tüm dünyaya haykırmak istiyorum…

Bizim milletimiz birdir… Dünümüz bir, yarınımız birdir… Yolumuz birdir… Kaderimiz birdir… Acımız birdir. Sevincimiz birdir. Geçmişimiz birdir…  Geleceğimiz de bir olacaktır… Hepinizi sevgiyle, saygıyla ve hürmetle kucaklıyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Üstel: ‘3 devlet tek millet’ söylemimiz uluslararası yasal boyut kazandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir