“Tüm yabancılar için geçerli olmalı”featured


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yabancı uyruklu çalışanlar için gündeme aldığı maaş düzenlemesini Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri KIBRIS’a değerlendirdi.

‘Pratikte uygulanmayacak’ uyarısı… Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz benzer yasanın Güney Kıbrıs’ta da bulunduğunu belirterek, bu uygulamanın tüm yabancı çalışanlar için geçerli olması gerektiğine dikkat çekti. Deniz, “Sadece üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanırsa, işyerinde sıkıntılar yaşanacak ve pratikte uygulanamayacak” dedi.

‘500 dolara gelecekken bin dolar ödüyoruz”… Sanayi Odası Asbaşkanı Mustafa Ersözlü, yabancı işçilerin ülkelerindeki maaşların 150-200 dolar civarında olduğunu ve 400-500 dolar aralığında bir maaş ile ülkeye geldiklerini söyleyerek, ancak burada bin dolar maaş verildiğini kaydetti. Ersözlü işçilik fiyatlarının yükselmesinin enflasyonu körüklediğine vurgu yaptı.

Cemre CEMALİ

Ülkemizde özellikle üretim sektöründe yerli iş gücü oldukça düşük. Bu ihtiyacı daha çok Türkiye ve 3’üncü ülkelerden gelenler karşılıyor. Özellikle pandemi döneminden sonra adadan ayrılan Türkiyeli işçilerin çoğu yeniden işlerine dönmedi.  Bu nedenle 3’üncü ülkelerden gelen ‘ithal işçi’ ülkemizde birçok sektörün devamlılığını sağlama noktasında oldukça büyük bir paya sahip.

İşverenler özellikle 3. ülkelerden gelen işçilerin maaşlarına ek olarak barınma ve beslenme ihtiyaçlarını da üstleniyor. Bu da işverenlerin işçilik maliyetlerinin artmasına neden oluyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, 3. ülke vatandaşlarının çalışma koşullarıyla ilgili yapacakları yeni düzenleme konusunda KIBRIS’a konuşmuş ve KKTC’ye sadece çalışma için gelen ve işveren tarafından konaklama ve beslenmesi sağlanan işçilere asgari ücretin yüzde 30 altında bir maaş ödenmesi sağlanacağını açıklamıştı.

Ülkemizde faaliyet gösteren iki büyük iş kollunun temsilcileri henüz bir çalışma safhasında olan bu konuyu KIBRIS’a değerlendirdi.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Asbaşkanı Mustafa Ersözlü, yabancı işçilerin büyük bir kısmının kendi ülkelerindeki maaşlarının 150-200 dolar civarında olduğunu, 400-500 dolar aralığında bir maaş beklentisi ile ülkemize geldiklerini ifade ederek buna karşın ülkemizde yabancı uyruklu işçilere bin dolar maaş verildiğini açıkladı.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz ise güneyde de geçerli olan bu uygulamanın tüm yabancı çalışanlar için geçerli olması gerektiğine dikkat çekerek  “Sadece üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanırsa, işyerinde sıkıntılar yaşanacak ve pratikte uygulanamayacak” dedi.

Deniz: Tüm yabancı çalışanlar için geçerli olmalıdır

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, bu uygulamanın Güney’de de olduğunu söyleyerek bir noktaya dikkat çekti. “Bu kural tüm yabancı çalışanlar için geçerli olmalıdır. Sadece üçüncü ülke vatandaşlarına uygulanırsa, işyerinde sıkıntılar yaşanacak” uyarısında bulunan Deniz, böyle olursa yasanın pratikte uygulanamayacağına vurgu yaptı.

Deniz, hayat pahalılığı endeksinin yaklaşık yüzde 65’inin yiyecek, içecek, ev masrafları, elektrik, su, mobilya, ulaşım,  araç ve yakıt gibi giderlerden oluştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

“Verilen hayat pahalılığı artışında işveren tarafından sağlanan bu giderler işçiye yansıtılmamaktadır. Güney’de sadece kalacak yeri karşılananlara,  sadece yiyecek ve içeceği karşılananlara ve her ikisi de karşılananlara farklı indirimler uygulanmaktadır. Bizde de yabancı çalışanlar için böyle bir düzenleme yapılabilir.”

Ersözlü: Bin dolar veriyoruz üzerine bakınma ve beslenmeyi de karşılıyoruz

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Asbaşkanı Mustafa Ersözlü, üçüncü dünya ülkelerinden ülkemize gelen yabancı işçilerin büyük bir kısmının kendi ülkelerindeki maaşlarının 150-200 dolar civarında olduğunu söyleyerek bu işçilerin 400-500 dolar aralığında bir maaş beklentisi ile ülkemize geldiklerini ifade etti.

Buna karşın ülkemizde yabancı uyruklu işçilere bin dolar maaş verildiğini, bunun üstüne barınma ihtiyaçlarının beslenme giderlerinin karşılandığını belirten Ersözlü, yabancı işçilerin işverenlere bu gibi bir sürü masrafı olduğuna dikkat çekti.

Ersözlü, “İşverenlerin çok büyük bir kısmı bu konuşulan brüt maaşı aslında net maaş olarak verir” diyerek

bugünkü piyasa koşullarında ülkemizde işçiye talep olduğunu, bunun da işverenlerin birbirinden eleman çalmasına neden olduğuna vurgu yaptı.

“İşçilik fiyatlarının yükselmesi enflasyon nedeni”

Bunun da aslında bir pahalılık nedeni olduğuna dikkat çeken Ersözlü, “Eleman bulamadıkları için başka bir yerde çalışan elemanı transfer eder. Bu transferden dolayı işveren günün sonunda işçiye daha yüksek maaş öder. Sonra da ürettiği ya da ithal ettiği ürünün üzerine bu miktarı koyar. Zaten piyasada bir denetimsizlik var, isteyen istediği fiyata satıyor malını. Yani işçilik fiyatlarının yükselmesi de bir enflasyon nedenidir” dedi.

Ersözlü, birçok işletmenin maliyetler içerisindeki işçilik maliyetinin geçmişte yüzde 10- 20’lerdeyken

şimdilerde yüzde 30’un üzerine çıktığının altını çizerek “İşçilik maliyetleri çok önemli hale geldi. Tabiî ki farklı iş kollarında farklı maliyetler vardır. Ancak kendi iş yerimden örnek vereyim; işyerim teknolojik bir işletme olduğu halde maliyetler yüzde 30’un üzerinde çıktı. Geçmişte bu yüzde 15-20 civarlarındaydı.” ifadelerini kullandı.

“Verilen maaşlarla çok cazip hale getirmemek lazım”

Üçüncü ülke vatandaşlarının çalışma koşullarıyla ilgili başlatılan çalışmalar hakkında konuşan Ersözlü, konunun doğru değerlendirilmesi gerektiğini şu sözlerle açıkladı:

“Çok yanlış bulmuyorum bu konuyu ancak tabiî ki doğru değerlendirmek lazım. İşin sonunda insan hakları vardır. Aynı işi yapan farklı milletten insanların farklı maaş almaları da baktığınız zaman ilk başta çok adaletli gelmez. Ancak bu insanlar da bu ülkeye gelirken bir beklentileri vardır. Bu da 400-500 dolar civarındadır. Maaşlar bin doların üzerine çıktığı zaman o zaman ortaya işçi simsarları çıkar, ülkemize gelmek çok cezp edici hale gelir. Bir yabancı işçiye bin-bin 500 dolar verilirse herkes buraya gelmeye çalışır. Ondan sonra da bunun yarattığı sosyal olaylardan herkes şikayetçi olur. Dolayısıyla çok cazip hale getirmemek lazım. Bu bir dengedir ve bu dengeyi iyi tutmak gerekiyor. Bu konuyu oda olarak tam konuşamadık aslında kendi fikrimdir ancak odanın görüşlerini de kısmen yansıtır.”

Ersözlü, bu konunun etraflıca konuşulması ve ele alınması gerektiğinin altını çizerek, “Bunun ne getireceğini ne götüreceğini hesaplamak lazım. Eminim ki bakan da bu noktada İşverenlerden yönlendirme alıp da bu fikirleri geliştirmiştir. Bunun biraz daha konuşulması lazım.” vurgusu yaptı.

Yasa çalışması tamamlandıktan sonra işveren tarafından konaklama ve beslenmesi sağlanan işçilere asgari ücretin yüzde 30 altında bir maaş ödenmesinin günün sonunda ülkemizde yabancı işçi eksikliğine yol açıp açmayacağı ile ilgili soruyu yanıtlayan Ersözlü, “Yabancı işçi sorunu ile karşı karşıya kalacağımızı düşünmüyorum bu insanlar kendi ülkelerindeki aldığı maaşın 2-3 katına geliyor. Biz onların beklentilerinin çok çok üzerinde maaş veriyoruz. Asgari ücretle çalışan yabancı uyruklu görmüyorum inanın ki çok daha fazla ücretle çalışıyorlar.  Bu yüksek maaş ve ücretler de ülkemizdeki aşırı fiyat artışlarının bir nedeni oluyor.” dedi.

“6 ayı dolduran işçilerin geçişleri sınırlandırılmalı”

Ersözlü, bir iş yerinde 6 ayı dolduran işçinin başka iş yerine transfer olmasının da önüne geçilmesi gereken bir konu olduğunu söyleyerek bunun güney Kıbrıs’ta da uygulandığını belirtti.

Bu transferlerin önüne geçilemediğinde işçilik üzerindeki fiyat artışlarının da devam edeceğini kaydeden Ersözlü, yapılması gerekenleri anlattı:

“Bir işçi bir ülkeye gelirken belli bir işverene gelecek. O işverende 3 yıl boyunca işini görecek, gidecek tekrar gelecek. Eğer iş değiştirmek istiyorsa geldiği memlekete geri gidecek. Ondan sonra geri gelme şartları uygunsa tekrar gelebilecek. 6 ayı dolduran işçiler için yatay geçiş çok tehlikelidir. Fiyatları tetikleyen de işçilik fiyatlarını yükselten bir unsur da budur. İlk etapta yabancı işçilerden başlayabilir ondan sonra Türkiye’den gelen işçiler olabilir. Yerliyse zaten sorun yok keşke bulsak da çalıştırsak…”

3
mutlu
Mutlu
10
alk_
Alkış
19
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
“Tüm yabancılar için geçerli olmalı”

Yorumlar kapalı.