Tularemi nedir?featured


Birdal CİHANGİR

Kimler bu hastalığa yakalanır?

Avcılar ve açık havada fazla vakit geçirenler, başka meslekten olanlardan ya da boş vakitlerini başka şekilde geçirenlerden daha çok tularemiye yakalanır. Ayrıca veterinerler ile yırtıcı kuşları avlarken yem olarak tavşan eti kullananlarda da bu hastalığa daha sık rastlanır.

 

Tularemi nasıl bulaşır?

Hastalığın insana nasıl bulaştığı çoğunlukla bilinmektedir. Tularemi genellikle hasta hayvanların kan veya dokularının insan derisine veya mukozasına temasıyla, belli sineklerin ya da kenelerin ısırmasıyla, yeterince pişmemiş tavşan etine dokunmakla ya da böyle etlerden yemekle bulaşır. Bakterilerin bulaştığı suları içmek, topraktan havaya yayılan tozları solumak ya da hasta hayvanların patilerine, postlarına dokunmak da çok sık olmasa da hastalığa yol açabilir.

 

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Tulareminin belirtileri çok çeşitlidir. Bakteriler vücuda nereden girmişse, belirtiler de ona göre değişir. Bakteri deriden girdiğinde deride lezyonlar, salgı bezlerinde ise şişlik; ağızdan girdiğinde de boğaz enfeksiyonları, bağırsak ağrıları, ishal, kusma görülür. Bakteri solunum yoluyla vücuda girdiğinde, hastada sadece ateş ya da zatürreye benzer rahatsızlıklar görülür. Bakteri deriden ya da ağızdan vücuda girdiğinde de hasta zatürre olabilir.

Belirtiler ne zaman ortaya çıkar?

Belirtiler 2-10 gün içinde ortaya çıkar; ancak çoğunlukla hastalık bulaştıktan sonra 3 gün içinde belirir.

Hastalığın tedavisi nasıl olur?

Streptomisin gibi belli antibiyotikler tulareminin tedavisinde etkilidir. Gentamisin, tobramisin gibi başka antibiyotikler de bu hastalığın tedavisinde kullanılır.

 

Önceden tularemiye yakalananlar bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır mı?

Tularemi hastaları iyileştikten sonra uzun bir süreliğine bu hastalığa karşı bağışıklık kazanır; ancak hastalığa tekrar yakalananlar da olmuştur.

 

Hastalığın bulaşmasını önlemek için neler yapılabilir?

Hayvanların, özellikle tavşanların derisi yüzüleceği zaman lastik eldivenler takılmalıdır. Böyle bir işten sonra ellerin sabun ve suyla yıkanması gerekir. Yabani tavşanların ya da kemirgen hayvanların etleri de yenmeden önce iyice pişirilmelidir. Bunların yanı sıra, hastalığa yol açan sinek ve kene ısırığına karşı önlemler alınmalı, arıtılmamış su içilmemelidir.
 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tularemi nedir?

Yorumlar kapalı.