Türkiye Doğu Akdeniz’de enerji işbirliğine hazırfeatured


Çavuşoğlu, Slovenya’nın Bled kasabasında düzenlenen “Bled Stratejik Forumu” kapsamında yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin vize serbestisi elde edilemezse, sığınmacı anlaşmasının tehlikeye girip girmeyeceğine ilişkin soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, AB ile yapılan anlaşmanın başarılı bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Yunanistan’dan 1000’den fazla mülteciyi son 6 ay içerisinde tekrar kabul ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, “Şu anda ya tüm bu anlaşmaları hayata geçiririz ya da hepsini bir kenara koyarız, aslında bu bir tehdit değil, biz bunu ifade ediyoruz. Türkiye anlaşmaları başarılı bir şekilde uyguladı ve vatandaşlarımız da vize serbestisini hak etmektedirler söz verildiği gibi. Dolayısıyla, bu bizim anlayışımızdır ve bu ortak anlayış olmalıdır.” diye konuştu.

“AB başarısız oldu”

AB politikalarının başarısız olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Sadece Avrupa lehine değil, aslında hepiniz şunu kabul edersiniz ki birçok politikasında başarısız olmuştur ve entegrasyon politikası da başarısız olmuştur, bu sebeple de Büyük Britanya Avrupa Birliği’nden çıkmıştır. Şunu söyleyebilir misiniz, vize politikası başarılı olmuş mudur? Hayır, Schengen rejimindeki ülkelerden bunu görebiliyoruz. Euro Bölgesi ile ilgili politikası başarılı olmuş mudur? Hayır. Avrupa Birliği’nin ekonomik krizi önleme aşaması konusunda başarılı olduğunu söyleyebilir misiniz? Hayır. Peki, mülteci konusu nasıl? Hayır. Dış politika?.. Hayır. Genişleme politikası?.. Hayır. Terörizmle mücadele konusunda başarılı olmuş mudur? Hayır. Fakat tüm bu sıkıntılara rağmen, eğer Avrupa Birliği gerçekten liderlik üstlenebilirse ve bu sıkıntılar üzerine odaklanabilirse, Avrupa toplumunun karşılaşmış olduğu bu sıkıntılara konsantre olabilirse, ırkçılık, İslamofobya gibi sıkıntılar da var bunların arasında, demokratik kurumlar içerisinde de bunların olduğunu görebiliyoruz Avrupa’da, bunlar üzerine odaklanılırsa, bu zor zamanlarda biz öncelikli gerçekleri görmeliyiz ve ortak yükleri kabul etmeliyiz, ortak bir yaklaşım geliştirmeliyiz, karşılıklı saygı çerçevesinde bunları yapmalıyız, birçok fırsat da bulunmaktadır.”

Türk vatandaşları artık Avrupa Birliği’ne inanmamaktadır

aB politikalarının başarısız olması nedeniyle,Türk halkının birliğe inancının sarsıldığını ifade eden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Son derece samimi ve açık olmalıyım, maalesef Türk vatandaşları artık Avrupa Birliği’ne inanmamaktadır, bir güven eksikliği bulunmaktadır. Özellikle de Türk toplumunun gördükleri sonrasında, darbe girişimi yaşandıktan sonraki süreçte, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine desteği toplum içerisinde azaldı ciddi bir şekilde. Ve biz şu anda bunu dengelemek durumundayız, ben bunu tek başıma gerçekleştiremem ve olumlu mesajlar, daha dengeli, daha dikkatli bir yaklaşım Avrupa Birliği tarafından da sergilemelidir.”

“Rusya iki boru hattı inşa etmek istiyor”

Rusya ile ilişkilerin normalleşmesiyle yeni projelerin hayata geçirileceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Rusya iki boru hattı inşa etmek istiyor”

Rusya ile ilişkilerin normalleşmesiyle yeni projelerin hayata geçirileceğini belirten Bakan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya iki boru hattı inşa etmek istemektedir. İlki Türk pazarına yönelik bir boru hattıdır ve şu anda bizim Batı’dan satın almış olduğumuz doğalgazın yerine geçebilir. İkinci boru hattı ise Avrupa pazarına yönelik olacaktır. Rusya şu anda bu pazarı garanti altına almak istemektedir, bu sebeple Türkiye de bir enerji merkezi konumundadır, birçok boru hattı, doğalgaz veya petrol boru hattı Türkiye üzerinden geçmektedir, birçok proje Türkiye üzerinden geçmektedir doğudan batıya, kuzeyden güneye. Ve şu anda ilişkilerimizi İsrail’le de normalleştiriyoruz. Akdeniz’in bu bölgesinde de önemli zenginlikler olduğunu görüyoruz ve Kıbrıs konusunda da adımlar atıldıktan sonra, bölgedeki bu ülkelerle de iş birliğine geçeceğiz ve aslında transit ülkesi olacağız, bu projeler için de.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türkiye Doğu Akdeniz’de enerji işbirliğine hazır

Yorumlar kapalı.