Türk Devleti Teşkilatı’nın Ankara’daki zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KIBRIS gazetesine özel açıklamalarda bulundufeaturedÖZEL HABER – Taha Can GÜRLEK

   Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Devleti Teşkilatı’nın Ankara’daki zirvesini adım adım takip eden KIBRIS gazetesi muhabirine özel açıklamalarda bulundu.
“Bizim için tarihi bir toplantı olmuştur” diyen Tatar, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstün gayretleriyle Özbekistan’ın Semerkant şehrinde 11 Kasım 2022 tarihinde gözlemci statüsünde oy birliği ile gözlemci üye olmamız hiçte öyle kolay bir aşama değildi” dedi. 

   Türk Devletleri Teşkilatı’na üye olan ülkelerin dünya ile çeşitli farklı bağlantıları olduğunu ancak gönüllerinin Kıbrıs Türkü ile olduğuna değinen Tatar, “Bize her zaman yakın durmaya çalışan devlet başkanları ve bu devletlerin kurum ve kuruluşları ile her türlü işbirliğimiz var” ifadelerine yer verdi.

“KKTC adıyla ilk kez yer aldık”
KKTC’deki üniversitelerde TDT üye ülkelerinin çok sayıda öğrencileri ve öğretim üyeleri bulunduğunu anımsatan Tatar, şöyle devam etti:
“Bu devletlerin çok sayıda vatandaşları Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşamaktadırlar. Bütün bunlar bizimle artan muhabbetlerinden dolayı onlara bir sıkıntı doğurmayacak değildir ama buna rağmen bizim gözlemci statüsü ile üye olmamız ve bu toplantıya benim Cumhurbaşkanı olarak katılmam, Tahsin Ertuğruloğlu’nun Dışişleri Bakanı olarak katılması Türkiye Cumhuriyeti’nin destekleriyle gerçekleşmiştir. Biz ilk defa kendi anayasal adımız olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı ile bu toplantıda yer aldık. Bu bir tarihtir. Her şeyin bir başlangıcı vardır.”
Kıbrıslı Türkü’nün yıllarca federal temelli bir anlaşma olursa beklentisi içerisinde bir çok yerden mahrum bırakıldığını anlatan Tatar, “Anlaşın gelin ve ondan sonra sizleri kabul edelim dendi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hep böyle dışlanmış vaziyette kaldı. Şimdi ilk kez anayasal adımızla bu teşkilatta yer alıyoruz ve bu toplantılara katılıyoruz” diye konuştu.

“Herkes görmeye başladı; KKTC bir gerçektir”
Cumhurbaşkanı Tatar, “Herkes yavaş yavaş şunu görmeye başladı; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir gerçektir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Kıbrıs Türkü’nün terk etmesi artık mümkün değildir. Biz bunları liderlere ifade ettik ve eğer bir anlaşma olacak ise bunun iki devletin iş birliğine bağlı olması lazımdır” şeklinde konuştu.

   “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk dünyasının kopmaz bir parçasıdır ve en güneydeki Türk devletidir” diyen Tatar, KKTC’nin daha da güçlenebilmesi için ambargo, izolasyon ve kısıtlatmalardan kurtulmasının  gerektiğine vurgu yaptı.Kısıtlamaların Kıbrıs Türk halkının önünü tıkadığına dikkat çeken Tatar, “Bu çağda artık bütün bunlar bir zulüm niteliğindedir. Kıbrıs Türk halkına uygulana haksızlıklar bütün uluslararası prensip ve ilkelere ters düşmektedir. Bizim buradaki çağrımız ve bütün dünyaya haykırışımız ambargo, izolasyon ve kısıtlamaların halkımız üzerinden kaldırılmasıdır” dedi.

Ticaret için odalar arası çalışma
Cumhurbaşkanı Tatar, Türk devletleri ile ticari ilişki konusuna ilişkin de önemli bir bilgi paylaştı:
“Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , Türk Devletler Teşkilatı Ticaret Odaları Birliği’nin şu anda kurulmakta olduğunu aktardı ve bizim Ticaret Odası Başkanımız Turgay Deniz de bu toplantılara en kısa zamanda katılacak. Biz en üstte Türk Devletler Teşkilatına Gözlemci Üye olurken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve ben lider zirvesine Cumhurbaşkanı olarak katılırken, altta da her türlü farklı etkinliklerde ticaret odaları da dahil bir takım çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu çalışmaların içinde yer alabilecektir”

“Olası afetlere karşı işbirliği imkanları konuşuldu”
“Gerçekleşen liderler zirvesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına olası afetlere karşı bir mekanizmanın oluşturulması ve nasıl iş birliği yapılabileceğini konuştuk” diyen Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir devlet olarak kurum ve kuruluşlarıyla, tüm imkân ve kapasitesiyle bu gibi çalışmalarda yer alabileceğini de sözlerine ekledi. 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türk Devleti Teşkilatı’nın Ankara’daki zirvesine katılan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KIBRIS gazetesine özel açıklamalarda bulundu

Yorumlar kapalı.