Trafoyu soğutan vantilatörün görevi sona erdifeatured


Ali CANSU

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde 20 yılı aşkın bir süredir değiştirilmeyi bekleyen ve yetersiz olduğu için zaman zaman hastanedeki klimaların ve cihazların bozulmasına neden olan elektrik trafosunun yanına dün ek bir trafo daha yerleştirildi ve hizmete konuldu.

Yeni trafoyla birlikte, hastane içerisinde çalışmayan merkezi klima sistemi ile odalardaki arızalı klimalar da tamir edildi.

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu dün KIBRIS ile birlikte hastaneye gederek yenilenen trafo ve klima sistemlerini inceledi. Sucuoğlu, yıllardır sıcak ve soğuk suyu arızalı olan hastanenin tüm su tesisatının da değiştirileceğini ve 1 Ekim’den itibaren bu sorunun da ortadan kalkacağı ifade etti.

“Trafoyu soğutan vantilatörün görevi sona erdi”

Kavurucu yaz sıcaklarında, koca hastanenin elektrik trafosunu soğutmak için neredeyse 24 saat çalışan vantilatörün de görevi dün yeni trafonun takılmasıyla sona erdi.

Bakan Sucuoğlu, “Artık trafonun önünde vantilatör gerekmiyor. Kaldırabilirsiniz” diyerek trafonun önündeki vantilatörü kaldırttı.

“Tüm enerjimizi sağlığa harcıyoruz”

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, göreve geldikleri zaman özellikle sağlıktaki altyapıda çok ciddi sıkıntılar olduğunu tespit ettiklerini söyleyerek, “Tüm enerjimizi, sağlık sisteminin yeniden yapılanmasına harcıyoruz” dedi.

Sucuoğlu, hastanenin 20 yıldır tek trafo ile hizmet verdiğini ifade ederek, trafonun soğutulması için önüne konan vantilatörün artık kaldırıldığını, yeni trafo ile hastanenin elektrik sorunun ortadan kalktığını söyledi.

Son 10 yıldır hastanede ciddi bir yoğunluk olduğunu, odalardaki klimaların yaz-kış kullanıldığını dile getiren Sucuoğlu, düşük voltaj nedeniyle hastanenin tüm birimlerinin istenen hizmeti alamadığını kaydetti.

Sucuoğlu, “Hastanede bazı bölümlerinde, elektrikli cihazlar çalışıyordu ancak güç yetersizliği nedeniyle klima çalıştırılamıyordu” dedi.

“Trafo alındı, ambarlarda unutuldu”

Sucuoğlu, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi için yeni bir trafo alınmasını istedikleri zaman trafonun alınıp parasının ödendiğini, ancak ambarlarda unutulduğunu öğrendiklerini söyledi.

Yeni trafonun devreye girmesi ile hastanenin bir bölümünün yeni trafondan diğer bölümünün ise eski trafondan hizmet almaya başladığını anlatan Sucuoğlu, böyle olduğu zaman hastanenin elektrik yükünün ortadan kalktığını belirtti.

Geçmişte düşük voltaj nedeni ile klimaların devreden çıktığını anlatan Sucuoğlu, “Hastalar bu nedenle şikâyet ediyordu. Haklıydılar” dedi.

Düşük voltaj nedeniyle hastanede birçok aletin bozularak devre dışı kaldığını da ifade eden Sucuoğlu, şöyle devam etti:

“Biz, önceki gün ameliyatların bitmesini bekledik ve jeneratörlerin bakımını pazar günü yaptırdıktan sonra jeneratörleri çalıştırarak Sivil Savunma Teşkilatı’ndan yedek bir jeneratör de getirdik ki mevcut jeneratörler bozulur ise o devreye girsin. Dün, itibarı ile tüm servislere istenilen enerji verilmeye başlandı.

Hastanedeki merkezi klima sistemi ve mevcut tekli klimalar da şu an çalışıyor. Uzun zamandır çalışmadıkları için arızalanan klimaların bakımı da tekrardan yapılıyor.”

Hastanenin tüm odalarının istenilen seviyede olacağını da belirten Sucuoğlu, hastanelerin altyapı sorunlarının aralığa kadar tamamlanacağını da söyledi.

1 Ekim’de devrede

Sucuoğlu, iki yıldan beridir sıcak suyu akmayan hastanede 1 Ekim itibarı ile yeniden sıcak suların akmaya başlayacağını ifade etti.

Hastanedeki sıcak ve soğuk su taşıyan tüm boruların değiştirilerek yenilenmeye başlandığını kaydeden Sucuoğlu, 1970’te inşaatı başlayan ve 1978’de hizmete giren çok eski ve bakımsız bir hastanenin, yeni hastane yapılana kadar en iyi şekilde hizmet vermesi için çaba göstereceklerini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Trafoyu soğutan vantilatörün görevi sona erdi

Yorumlar kapalı.