Trafikte rekor ölüm!featured


2022 yılında 24 kişi trafikte hayatını kaybederken, 2023’te bu rakam rekor bir seviyeye çıktı. 2023 yılında 47 kişi trafikte hayatını kaybetti… 47 kazanın 12’sinde alkol var!

“Araçlar trafikten men edilmeli”… Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Dr. Mehmet Zeki Avcı, caydırıcı cezaların hayat bulmaması halinde bu tip ölümlü kazaların artacağını kaydetti. Avcı, “Alkollü ve ehliyetsiz sürüş yapanları para cezasıyla savuşturulmak yerine, kullandıkları araçlar trafikten men edilmeli.” diyerek hükümeti göreve davet etti.

“Bilinç artırılmalı”… Kıbrıs Türk Bisiklet Federasyonu Başkanı Salih Yalızat, yolların bisikletliler için uygun olmadığını kaydetti. Yalızat, halkı, sürücüleri ve bisiklet sürücülerini bilinçlendirmek için polis, ulaştırma ve belediyelerin de dahil edileceği bir ‘Bisiklet Şurası’ planladıklarını kaydetti.

Emine Gül ÖZER

2023 yılı geride kalırken, bu yıl trafik kazalarında ve trafikte hayatını kaybedenlerin sayısı açısından istenmeyen bir rekora imza atıldı.

Önceki gece Dereboyu’ndaki kazada bir araç sürücüsünün bisikletliye çarpması sonucu bisiklet sürücüsü yaşamını yitirdi. Bu kazayla birlikte 2023 yılı içerisinde trafikte hayatını kaybedenlerin sayısı 47’ye yükseldi. Resmi verilere göre 2015 yılından bu yana en çok ölümlü kaza 2023 yılında kaydedildi.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Zeki Avcı ve Kıbrıs Türk Bisiklet Federasyonu Başkanı Salih Yalızat KIBRIS’a konuştu.

Kaza rakamlarının seneden seneye artış gösterdiğine dikkat çeken Avcı, bunun sebebinin devletin caydırıcı cezalar uygulamaması olduğunu söyledi. Önü alınmadığı taktirde ölümlü kazalarda daha fazla artış yaşanacağının vurgusunu yapan Avcı, sarhoş ve ehliyetsiz araçların trafikten men edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bisikletli ölüm haberinin üzerine, ülkedeki yolların sadece araçlar baz alınarak yapıldığını ve bisiklet sürücüleri için uygun olmadığını belirten Avcı, “bu yollarda bisiklet sürmek bir risktir. Bisikletli de kendini korumadan yolu kullanıyor, araç sürücüleri de bisikletlileri korumuyor.” diyerek kazaların nedenini açıkladı.

Salih Yalızat ise, bisiklet sürücülerinin yollarda güvende olmadığına dikkat çekerek, son yaşanan kazadan sonra, sürücüleri ve halkı bisikletlilere karşı bilinçlendirmek için bir ‘bisiklet şurası’ planladıklarını kaydetti.

“Bu yollarda bisiklet, motosiklet sürmek bir risktir”

   TKÖD Başkanı Avcı, ülkemizdeki yolların başlı başına kazalara meyil verdiğini kaydederek, yolların bisiklet sürüşüne uygun olmadığını kaydetti. Avcı, “Yollarımız bisiklet sürmeye müsait değil. Tüm yollar arabalar için yapıldı maalesef. Dolayısıyla bu yollarda bisiklet sürmek bir risktir. Bisikletli de kendini korumadan yolu kullanıyor, araç sürücüleri de bisikletlileri korumuyor. Aynı şey motosiklet sürücüleri için de geçerli. Çünkü motosiklet kullananlar özellikle öğrenci ehliyetiyle kullananlar, profesyonel bir eğitimleri olmamasına rağmen, daha acemi olup, daha cesur kullanıyorlar. Kurallara zaten uymuyorlar. Bisiklet ve motosiklet bizim yollarımızda tehlikeli.” ifadelerini kullandı.

“Araçlar da trafikten men edilmeli!”

   Son bisikletli ölüm olayında da ehliyetsiz ve alkollü sürücü olduğuna vurgu yapan Avcı, “bunların bu kadar rahat araç sürmelerini devletin sorgulaması gerekiyor, denetlemesi ve önlemesi gerekiyor. Yasaları değiştirip, caydırıcılığı arttırmazlarsa daha çok insanlar ölecek. Bununda tek sorumlusu devlettir.” iddiasında bulundu.

“Alkollü ve ehliyetsiz sürüş yapanları para cezasıyla savuşturulmak yerine, araçları trafikten men edilmeli.” diyerek sözlerine devam eden Avcı, “yoksa sonu ölümlü kazalar olur. Sürücüler bu cesareti cezaların caydırıcı olmamasından alıyorlar. Cezaları yazması gereken makamın asli görevini yapmadığının kazaların bu kadar artmasından görüyoruz. Önlem alınmaması ve yasaların düzenlenmesinden ötürü bu rakam her geçen yıl artış gösteriyor. Geçen yıl 24 kişi hayatını kaybederken, bu yıl ölüm sayısı 47’ye çıktı. Bu yıl içerisinde 12 kişi alkollü sürüşten dolayı hayatını kaybetti.” diye konuştu.

2023’te ölüm sayısı rekorda

TKÖD’den alınan yıllara göre kaza verilerine göre; 2015 yılında 3 bin 907 kazada 28 ölü, 2016 yılında 3 bin 864 kazadan 36’sı ölümle sonuçlandı. 2017 yılında ise 3 bin 939 kaza meydana gelirken 37 ölüm kaydedildi. 2018 yılında 24 ölümlü kaza yaşanırken, toplam kaza 4 bin 142 idi… 2019 yılında 3 bin 575 kazada 30 ölüm olayı olurken, 2020 yılında 2 bin 854 kaza yaşanırken 27 ölüm meydana geldi. 2021 yılında ise 2 bin 797 kazanın 33’ü ölümle sonuçlanırken, 2022 yılı içerisinde 3 bin 689 kazanın 24’ü ölümlü oldu.  2023 yılının kayıtlarına bakıldığında yıl içerisinde 3 bin 748 kaza meydana gelirken, ölü sayısı rekor bir noktaya çıkarak 47 oldu.

“Trafikte iki taraflı bir denge kurmak lazım”

   Kıbrıs Türk Bisiklet Federasyonu Başkanı Salih Yalızat da, yollarda sürücülerin eğitilmesi gerektiğini belirterek, trafikte yaşanan araç sürücüsü ve bisikletliler hakkında “Bisiklet sürücülerinin de yetkili kişilerden ve uzmanlardan destek ve bilgi almaları gerekiyor. İki taraflı bir denge aslında bu. Bir sürücü var, bir de bisikletli var. Siz yeterli sürüş tekniklerini bilmiyorsanız, yola çıkmanız zaten tehlikeli. Bunun yanında sürücülerin ayrıca dikkat etmeleri gerek. Bunun yasal olarak da mevzuatlara geçmesi gereklidir.” dedi.

“Sürüşlerde ayrıntılara dikkat edilmesi gerek”

Her bisiklet sürücüsünün de hemen bisiklete biner binmez kurallara uymadan ana yola atılmaması gerektiğini belirten Yalızat, yapılması gerekenler hususunda şunları söyledi:

“Önce kulüplerden uzmanlar eşliğinde bisiklet sürerek, doğru bisiklet, doğru ekipmanla hareket etmelerini öğrenmesi gerek bisiklet sürücülerinin. Kask var mı? Üzerindeki kıyafet reflektörlü mü? Sürücüler bisikletliyi algılayabilir mi? Dizlik takmış mı?.. Bunların hepsi ayrıntı ve dikkat edilmesi gereken konular. Bunun iki taraflı dikkat edilmesi gerek. Ülkemizde bu kazaların artması hoş değil, biz küçük bir ülkeyiz.”

“Yollarımız bisiklet sürücüleri için yeterli değil”

Bisiklet sürüşlerinde yolun önemli bir faktör olduğunu belirten Yalızat, “Yollarımız bisiklet sürücüleri için yeterli değil. Bazıları yeterli gelse de bazıları tam anlamıyla sürüşe uygun değil. Genel çerçevede oturulup bununla ilgili devlet politikasının oluşturulması gerekiyor. Biz federasyon olarak ne kadar yapsak da, toplantılara katılsak a önünü kimse alamıyor.” ifadelerini kullandı.

Son yaşanan kaza ile birlikte bir bilinçlendirme planladıklarını belirten Yalızat, “son olan kazadan sonra biz bir bisiklet Şurası yapmayı düşünüyoruz. Bunun içerisine polis, Ulaştırma Bakanlığı, belediyeler hepsini dahil ederek.. Bisiklet yollarında bisikletin yol haklarını anlatan, bisiklet yollarına uygun levhaları ekleyerek farkındalık ve bilinç belki oluşturabiliriz.” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Trafikte rekor ölüm!

Yorumlar kapalı.