Töre: Onlar saldırdıkça benim itibarım artıyorfeatured


Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, muhalefetin kendisi hakkında gerçeği yansıtmayan haberler yaptırdığını söyleyerek, buna tepki gösterdi.

Öykü KENDİR

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, KIBRIS TV ekranlarında yayınlanan ve Haluk Yerli’nin hazırlayıp sunduğu ‘Sabah Sabah’ adlı programa katılarak, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) KKTC Cumhuriyet Meclisi’ne 3 araç ve bazı envanterler hibe etmesine yönelik gelen eleştirilere yanıt veren Meclis Başkanı Töre, “Muhalefet öyle hayal kuruyor ki… Beni suçlayacaklar diye ‘Büyükelçi Töre’ye ‘Mercedes’ aldı’ diyorlar. Bunların hepsi süper yalan, uydurmadır” dedi.

Töre, göreve geldiği günden birkaç ay sonra TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bu konuyu görüştüklerini ve üç tane araç alındığını söyledi.

“Aslında teşekkür edilmesi gerekiyor” diyen Töre, araçların vekillerin kullanımına sunulduğunu kaydetti.

Töre, Cumhuriyet Meclisi’nin 8 tane aracı olduğunu, üç tanesinin sürekli bozulduğunu ve iki tanesinin de kullanılmaz hale geldiğini belirterek, “Ben bazı yerlere araba kiralamayalım diye eşimin arabasıyla gittim. Araba kiralasak belki günde 8-10 bin TL ödeyeceğiz. Benzin de almadık. Sadece plaka koyduk ve gittik. Bir defasında siyah ‘Reno 9’ ile adli yıl açılışına gittik” açıklamasını yaptı.

Muhalefetin teşekkür etmesi gerekirken etmediğini ve algı yaratmaya çalışıldığını aktaran Töre, “Araç kiralasak daha mı iyiydi?” diye sordu.

“Bu söyledikleri yalan olmasaydı benim istifa etmem gerekirdi”

Meclis Başkanı Töre, bir gazetenin ’98 oktan usulsüzlük’ şeklindeki haberine tepki göstererek, “Şaşırdık ve araştırdık. Maliye Teftiş Kurulu’ndan inceleme istedik. Envantere kayıtlı olmayan herhangi bir araca benzin alınmadı. Raporlar burada…” ifadelerini kullandı.

Şoförün benzin alırken yanlış plakayı söylediğini aktaran Töre, şoförün hatasını kabul ettiğini, bunun raporda yer aldığını ve faturalarında ortada olduğunu kaydetti.

Töre, “Ben öyle bir şey asla yapmam… Atıkları çamur kendi üzerlerinde kalıyor. Durmadan manşet yaptırmakla bu işler olmaz. Benim duruşum nettir ve diktir. Onlar saldırdıkça benim halk arasındaki itibarım artıyor. Çünkü bunlar yalan, bu söylediklerinden herhangi biri doğru olsaydı benim istifa etmem gerekirdi” diye konuştu.

Türkiye’de gerçekleştirdiği temasların eleştirilmesini de haksız bulan Töre, “Ben Türkiye’ye 10 defa gidip gelsem onların Avrupa Birliği’ne gidiş gelişlerinde harcadıkları miktara yetişmez” dedi.

“Vicdani reddi kabul etmiyorum”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Töre, bir süredir gündemde olan ‘vicdani ret’ konusuna işaret ederek, askerlik süresinin 15 aydan 10 aya düşürülebileceğini ancak ‘vicdani reddi’ kabul etmediğini belirtti.

Töre, “Askere siz her türlü şeyi söyleyeceksiniz, affedersiniz en çirkin lafları söyleyeceksiniz. Sonra ‘askeri suçlardan çıkarılsın; düşünce, ifade özgürlüğü olarak ele alınsın’ diyeceksiniz. Bu kabul edilebilir bir şey değildir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Töre: Onlar saldırdıkça benim itibarım artıyor

Yorumlar kapalı.