Toplum huzursuz!featured


Sedef BOŞNAK

Gazimağusa suriçinde, nisan ayında, cebinde bet kağıdına sarılı yarım gram uyuşturucuyla yakalanan

Turgay Menan Tayşi, Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Başkan Duriye Elkıran, Yargıç Hasan Dağlı ve Yargıç Mesut Mesutoğlu’ndan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza mahkemesi’nin oybirliğiyle verdiği kararı, Yargıç Mesut Mesutoğlu açıkladı.

Yargıç Mesut Mesutoğlu, öncelikle, iddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler’in mahkemeye aktardığı olgulara değindi.

Genç sanık Turgay Menan Tayşi’nin ihbar üzerine 19 Nisan 2016’da, suriçinde, HM 417 plakalı araçta, cebinde bet kağıdına sarılı yarım gram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddeyle yakalandığını anımsatan Yargıç Mesut Mesutoğlu, konu suçların ülkede ciddi şekilde artış gösterdiğine değindi.

Yargıç, Gazimağusa ve Girne mahkemeleri gündemi ve faaliyet raporlarına göre uyuşturucu suçunun en yaygın suç olduğunu vurguladı ve “Uyuşturucuyla ilgili suçların artması, korkutucu ve endişe vericidir. Bu tip suçlar toplumda huzursuzluk yaratıyor. Önlenmeli” dedi.

Toplumun moral ve sağlığını ciddi şekilde tehdit eden uyuşturucu suçlarının diğer suçlara geçişte bir basamak

olduğunu da kaydeden yargıç, uyuşturucu illetinin, kullanıcısını, sosyal ve psikolojik anlamda yıkıma sürüklediğini, suç işlemeye ittiğini anlattı.

Hoşgörülü olamayız

Uyuşturucuyu kendi kullanımı için tasarruf eden sanığı işlemiş olduğu suçtan ötürü oybirliğiyle suçlu bulup mahkum ettiklerini açıklayan Yargıç Mesut Mesutoğlu, toplum menfaatini ön planda tutarak, bu tür suç işleyen kişilere hoşgörüyle davranmalarının söz konusu olmadığına vurgu yaptı ve meseleyle ilgili tüm hususları titizlikle değerlendirdiklerini belirttikten sonra, sanığı işlediği suçlardan ötürü 2 ay hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme ayrıca, emare alınan uyuşturucu maddenin de usulüne uygun olarak imha edilmesine emir verdi.

Tahkikatın tamamlanması sonrasında teminat emri gereği cezaevine gönderilen genç sanık, kısa bir süre sonra özgürlüğüne kavuşacak.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Toplum huzursuz!

Yorumlar kapalı.