TMK çözüme kadar görevinin başındafeatured


Emine DAVUT YİTMEN

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun (TMK), Kıbrıs’ta varılacak siyasi bir çözüme kadar iç hukuk yolu olarak görevine devam edeceği bildirildi.

Meclis tarafından TMK’nın görevi uzatıldığı sürece çalışmalarda bir sorun yaşanması beklenmiyor.

KIBRIS’ın elde ettiği bilgilere göre, TMK ile ilgili şikayet davası yapılması, bu konuda bir sonuç yaratmıyor.

Geçtiğimiz günlerde, Kıbrıslı bir Rum’un Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde, TMK’nın iç hukuk yolu olarak sonuç vericiliğini şikayet eden davasının önümüzdeki günlerde sonuçlanacağı ve bu davanın sonucuyla birlikte TMK konusunda yeni gelişmelerin yaşanabileceği ileri sürülmüştü.

Başvurularda düşüş yaşanması normal

TMK’ya son dönemlerde yapılan başvurularda düşüş gözlemleniyor. 2016 Mart- Ağustos döneminde toplam 20 başvuru yapılırken, 2015’te aynı dönemdeki başvuru rakamı 95 idi.

Kaynaklar, siyasal çözüm beklentisinin, başvuru oranını düşürmesini doğal bir durum olarak değerlendiriyor. TMK tarafından görülmesi beklenen 6 bin üzerinde dava bulunuyor.

Mülkiyet Komisyonu kurulması öngörülüyor

Kıbrıs’ta liderler, sorunun temelini oluşturan mülkiyet konusunda, adada varılacak bir anlaşma sonrasında Türklerle Rumların yanı sıra uluslararası uzmanların da yer alacağı bir komite kurulmasını kararlaştırmıştı. Kurulacak komite, Kıbrıs sorununu oluşturan mülkiyet meselesini takas, iade ve tazminatlarla çözülmesine çalışacak.

Bu komisyona bağlı olarak bir de Mülkiyet Mahkemesi kurulması öngörülüyordu. Komisyonun aldığı kararlar ile ilgili Mülkiyet Mahkemesi de çözümle birlikte devreye girecek.

Geçtiğimiz yıl basına yansıyan bilgilere göre, hukukçulardan oluşacak bu Mülkiyet Mahkemesi, komisyonun aldığı kararları değerlendirecek ve komisyon kararlarına yapılacak itirazlar, bu mahkeme tarafından ortaya konulan kriterler ile yeniden gözden geçirilecek. Mülkiyet sahibinin itirazlarında, ülke içindeki son söz bu mahkeme tarafından verilecek. Vatandaşların, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurması için iç hukuk yolu yine bu mahkeme olması hedefleniyor.

Mülkiyet Komisyonu Annan Planı’nda da vardı

Bugün her iki tarafın üzerinde uzlaşmış olduğu Mülkiyet Komisyonu’nun adı, Annan Planı’nda ve daha sonra Talat-Hristofyas görüşmelerinde Mülkiyet Kurulu olarak geçiyordu. 2004’teki Annan Planı’nda, taşınmaz mallara ilişkin talepler, her iki kurucu devletten eşit sayıda üyeden ve Kıbrıslı olmayan üyelerden oluşan, bağımsız, tarafsız Mülkiyet Kurulu tarafından takip edilip işleme konulacaktı. Mülkiyet Kurulu’nun, sağlam ekonomik uygulamalara uygun şekilde, alt birimler halinde örgütlenmesi öngörülüyordu. Bu kurul, kişiler arasında doğrudan işlem yapılması durumunu ortadan kaldırıyordu.

2009 yılında ise 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eski Rum lider Dimitris Hristofyas, Mülkiyet Kurulu mekanizması o oluşturulması yönünde prensipte anlaşılmıştı. Ancak kriterler konusunda bir anlaşmaya varılamamıştı.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
TMK çözüme kadar görevinin başında

Yorumlar kapalı.