TÜK, haksız rekabet ediyorfeatured


İsmail VOLKAN

Toprak Ürünleri Kurumu’nun (TÜK) Bakanlar Kurulu kararıyla, 109 kalem ithal ürüne %3’lük fon uygulama kararına tepki gösteren üretici ve ithalatçılar, bunun piyasada haksız rekabet yarattığını öne sürdü.

TÜK’ün satışını yaptığı yem ve ham maddelerin aynı zamanda ithalatçısı olduğuna işaret eden işletme sahipleri, “Parayı bir cebinden alıp diğer cebine koyuyor. Biz aldığımız, getirdiğimiz her ürüne fon ödemek zorundayken, TÜK bu fonu ödemiyor. Getirdikleri ham madde ürünlerini ithalatçıdan yüzde 3 daha ucuza satıyorlar. Bu da haksız rekabettir” şeklinde konuştu.

Türkiye’den ithal edilen unu TÜK’ün normal ithalatçıya göre yüzde 10 daha ucuza aldığına dikkat çeken işletme sahipleri, uygulanan fon nedeniyle TÜK’ün getirdikleri ürünü ithalatçıdan yüzde 13 daha ucuza satacağını kaydetti.

Buğdayın tonunun 260 dolar civarında olduğunu belirten ithalatçılar, fon uygulamasının ardından ton başına 8 dolar civarında bir fark ödeyeceklerini söyledi.

İthal edilen miktarın diğer ürünler gibi değil, yüksek miktarlarda olduğuna işaret eden bir ithalatçı, minimum 3 bin, 5 bin ton civarında buğday ithal ettiklerini, fon uygulamasının ardından 24 bin dolar civarında fark ödemek zorunda kalacaklarını belirtti.

Ödedikleri miktarı müşterilerine yansıtmak zorunda olduklarını söyleyen aynı ithalatçı, TÜK’ün böyle bir fark ödemek zorunda kalmayacağını, haliyle ürünlerini daha ucuza satacaklarını ifade etti.

Akarı: Devlet, devlet kurumuna şikayet edilir mi?

Başpınar Un Fabrikası Direktörü Dağhan Akarı, fon uygulamasının haksız rekabete neden olduğunu ve yanlış olduğunu söyledi.

TÜK’ün un piyasasının yüzde 25’ine sahip olduğunu ifade eden Akarı, fon uygulamasının ardından birçok kurum ve kuruluşun zor duruma düştüğünü kaydetti.

Akarı, “Düzenlemeyi keşke daha doğru şekilde yapsalardı. Biz bu konuda bir sonuca ulaşamayacağımızı bildiğimizden çok fazla şikayetçi olmadık. Un konusunda yerli üretici olarak ithal edilen ham maddeye yüzde üç fon ödemek doğru değil. Her şeyi bir bütün olarak düşünmeleri gerekliydi. Un sektörü için eksik bir uygulama yaptılar. TÜK bir cebinden alıp diğer cebine koyuyor. Rekabet kurulunun müdahale etmesi lazım ancak devlet, devlet kurumuna şikayet edilir mi?”

Yavuz: Yöneticilerin, siyasilerin yaptığı hataları halk ödemek zorunda değil

Yavuzlar Un Fabrikası direktörü Ahmet Yavuz, geçmişte unu adaya sadece ithalatçıların getirdiğini ancak, alınan bir kararla TÜK’ün de piyasaya girdiğini söyledi.

Ortada zaten haksız rekabet olduğunu ve TÜK’ün piyasada büyük bir pazara sahip olduğunu savunan Yavuz, fon uygulamasının ardından tüm ithalatçıların zor duruma düştüğünü kaydetti.

Yavuz, TÜK’ün getirdiği her ürünü yüzde 3 daha ucuza satacak olmasının az gibi görünse de toplamda ciddi bir miktar ortaya çıktığını belirtti.

Fon uygulamasının ardından geçtiğimiz ayla kıyaslandığı zaman 24 bin dolar civarında bir fark ödemek zorunda kaldıklarını anlatan Yavuz, üreticilerin de fark ödememek için TÜK’e yöneleceğine işaret etti.

Yavuz, “Yöneticilerin, siyasilerin yaptığı hataları halk ödemek zorunda değil. Kurumu kimler batırdıysa hesabı onlardan sorulmalı, halktan değil. Bu fonla birlikte devlet ve ithalatçı nasıl rekabet edecek bilmiyorum. Burada kesinlikle haksız rekabet vardır” şeklinde konuştu.

İthalatçı: Piyasada haksız rekabet yaratıyorlar

“TÜK ithal ettiği her üründen bize göre yüzde 3 daha avantajlı. TÜK hiçbir fon ödemeden getirip satacak. Hem un ithal ediyor hem buğdaya vergi koyuyor. Bu uygulama yeniden düzenlenmeli” diyen bir ithalatçı, fonun piyasada haksız rekabete neden olduğunu söyledi.

İthal edilen miktarların çok yüksek olduğunu ve burada ortaya çıkacak farkı kendi fiyatlarına yansıtmak zorunda kalacaklarını belirten üretici, TÜK’ün piyasanın düzenini bozduğunu ifade etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
TÜK, haksız rekabet ediyor

Yorumlar kapalı.