Tiyatro bana, sanat ve emeğin değerini öğrettifeaturedAliye ÖZENCİ

Ülkemizde kendini sanatın çeşitli alanlarında geliştiren birçok genç yeteneğimiz var. Küçük yaşlardan sanata merak salan bu gençlerimiz, aldıkları eğitimlerle, kendi çabalarıyla yeteneklerini geliştirerek bugün önemli başarılara imza attı. KIBRIS, sizlere adı bir yerlerde saklı kalmış “Genç Yeteneklerimizi” tanıtıyor. Yazar ve tiyatrocu İzel Seylani’nin yardımıyla sosyal medya üzerinden ulaştığımız gençler, hem kendi serüvenlerini anlattı hem de sanata meraklı gençlere mesajlar verdi.

********************************

Alver Ferdağ, sanat alanında aldığı her eğitimin kendisini başarıya taşıyacağını söyledi:

Tiyatro bana, sanat ve

emeğin değerini öğretti

Bir tiyatro oyununun, seyirciyle buluşma anına kadar, yönetmeninden oyuncusuna, ışıkçıdan sesçisine, kostümcüsünden dekorcusuna, birçok değerli insan, emeklerini esirgemeden elbirliğiyle çalışıyor.

Bu grup çalışmasının görünen ve görünmeyen kahramanları var.

Bu başarının tek ödülü ise, oyunun sahnelendiği salonda yükselen alkış sesleri.

Genç yetenek Alver Ferdağ, tiyatro çalışmalarına başlayıp bu sanat dalını yakından tanıdıkça arkadaşlığın, grup çalışmalarının ve verilen emeğin ne kadar değerli olduğunu keşfetti.

Güzelyurt Türk Maarif Koleji’nde okuyan 16 yaşındaki Ferdağ, küçük yaşta ilgi duyduğu tiyatroya başlama hikayesini şöyle anlattı:

“Çocukken ailem ve okul ile gittiğim tiyatro gösterileri, çok zevk aldığım bir aktiviteydi. Büyüdükçe kendi irademle de tiyatroya gitmeye başladım. Tiyatroya olan bağlılığım günde geçtikçe artıyordu. İzlemek kadar sahnede olmak da zevkliydi ve böylece Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurslarına yazıldım”.

Ferdağ, resim ve müzik dallarında kendisini geliştirmek istediğini belirterek, “Sanat alanında aldığım her eğitim beni başarıya taşıyacak. Aldığım tiyatro eğitiminin beni yıllar geçtikçe daha çok geliştirip daha tecrübeli biri haline getireceğini düşünüyorum” dedi.

Ferdağ, tiyatro sahnesinde yaşadığı bir anısını da şöyle paylaştı:

“Oyunun ortalarına doğru kapanması gereken ışıklar olması gerektiğinden daha geç kapanmıştı. O saat ne yapacağımı tam olarak bilememiştim ve paniklemiştim.

Sahneye çıktığımda rahat bir insan olduğumu ve dışarıdaki tedirginliğimi sahneye taşımadığımı biliyordum, hiçbir şeyi bozuntuya vermeden oyuna devam ettim fakat o an gerçekten korktuğum bir andı”.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tiyatro bana, sanat ve emeğin değerini öğretti

Yorumlar kapalı.