Ticaret ve sanayinin güncel konuları masaya yatırıldıfeatured


Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz beraberindeki heyetle 19-21 Mart tarihleri arasında çeşitli temaslarda bulunmak için Bursa ve İstanbul’a ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret programı kapsamında önce Bursa’ya giden Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, Durmazlar Raylı Sistemler Fabrikası, Burulaş Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.  ile bir araya geldi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Mecis Başkanı Ali Uğur ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşen Deniz, Bursa ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti iş dünyası arkasındaki ilişkiyi güçlendirmek amacıyla yapılabilecek ortak  çalışmalar değerlendirildi.

Ardından İstanbul temasları kapsamında, İstanbul Ticaret Odası, DEİK (Dış Ekonomik ilişkiler Kurumu), IMEAK Deniz Ticaret Odası, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ziyaret edildi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz beraberindeki heyetle İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetimini ziyaret etti. İSO Meclis Başkanı Ender Yılmaz ve İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan ev sahipliğinde gerçekleşen görüşmede İSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları İrfan Özhamaratlı ile Cemal Keleş, İSO Yönetim Kurulu Üyeleri Kemal Akar, Vehbi Canpolat, Celal Kaya, İnan Altınbaş, Hüseyin Çetin, Dr. Faruk Sarı, Murat Çökmez ve İSO Meclis Başkan Yardımcıları Sadık Ayhan Saruhan ile Yüksel Özyurt ve İSO Meclis Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi Koray Yavuz katıldı.

Geçtiğimiz ocak ayında Türkiye ve KKTC arasında imzalanan “Sanayi Yatırımlarını Kolaylaştırma” anlaşmasının iki ülke iş dünyası için büyük bir fırsat olduğuna değinilen ziyarette bu anlaşma çerçevesinde hangi alanlarda yatırım yapılabileceği hususunda fikir alışverişinde bulunuldu.

İki ülkenin ortak gündemi ve dünyada yaşanan güncel gelişmelerin görüşüldüğü görüşmede, ticaret ve sanayinin güncel konuları da masaya yatırıldı. İSO Meclisi’nin geçtiğimiz ekim ayında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştirmiş olduğu ziyarette iki Oda iş insanlarının bir araya geldiği toplantının çok verimli geçtiğine değinilen görüşmede iki kurum arasındaki iş birliği olanakları, ticaretin geliştirilmesi ve ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi gibi konular üzerine de fikir alışverişinde bulunuldu.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve dostane bağların daha da güçlenmesi adına kurumlar arasında var olan iletişimin daha da artırılması konusunda fikir birliğine varıldı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan geçtiğimiz ekim ayında KKTC’ye gerçekleştirilen İSO Meclis seyahatine atıfta bulunarak, KTTO’nun önemine dikkat çekti. Bahçıvan özetle şunları söyledi: “Ekim seyahatimizde Türkiye ile KKTC arasında sanayi yatırımlarının kolaylaştırılması konusu gündeme gelmişti. Bu konuda anlaşmanın sağlanması ada ekonomisi açısından önemli ve değerli bir gelişme. Bu anlaşma KKTC’ye yatırımlara mutlaka ivme kazandıracaktır.”

KTTO Başkanı Turgay Deniz de Ocak ayında Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında imzalanan “Sanayi Yatırımlarını Kolaylaştırma” anlaşmasının KKTC’ye sanayi yatırımlarını hızlandırmasını beklediklerini söyleyerek şu noktaların altını çizdi:

“KKTC’de üniversitelerimiz var, bankalarımız var, otellerimiz var. Hedefimizi bunların yanında Sanayi Yatırımı, üretim ve ürettiklerimizi işleyebilmek. Bu anlaşma ile artık mazeretimiz yok. KKTC’deki organize sanayi bölgemizde Türk sanayicilerinin yatırımlarını bekliyoruz.”

Ziyaretler kapsamında Oda Başkanı Deniz’e Başkan vekilleri Ramazan Gündoğdu ve Aziz Limasollu, Yönetim Kurulu üyeleri Omaç Cin, Alp Cengiz Alp, Yüksel Akay, Meclis Üyesi Dr. Ahmet Karavelioğlu, Genel Sekreter Aysun Önet İleri, Yönetim Sekreteri Eda Konuralp, Medya ve İletişim Sorumlusu Gizem Davulcu eşlik etti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ticaret ve sanayinin güncel konuları masaya yatırıldı

Yorumlar kapalı.