TC askerlerine adayı gezdireceğizfeatured


Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, ülkemizin tanıtılması için sadece yurt dışında değil yurt içinde de faaliyetlerde bulunacaklarını söyledi. Projeleri dahilinde KKTC’de askerlik yapan Türkiyeliler ve okumaya gelen üniversite öğrencileri olduğunu belirten Ataoğlu, ülkemize gelen insanların ülkemizin tarihini ve doğal güzelliklerini görerek, bilerek adadan ayrılmasının önemine işaret etti.

Türkiyelilerin genelde Kıbrıslı Türklere, askerliklerini KKTC’de yaptıklarına dair söylemleri olduğunu ifade eden Ataoğlu, kişiye askerliğini nerede yaptığı sorulduğunda bölgeleri tam olarak bilmediğini söyledi.

Ataoğlu, bu kapsamda Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’yla görüşerek, ülkemizde askerlik yapan TC kökenlilere adayı dört veya beş kez gezdirmek amacıyla bir proje geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Ülkemizden Türkiye’ye giden TC kökenlilerin de bu projeyle adamızı tarihi ve turistik açıdan tanımasına yardımcı olacağını ifade eden Ataoğlu, askeri yetkililerin bu öneriye çok sıcak baktığını söyledi. Ataoğlu, komutanlardan 20 başarılı askerin seçilerek ailelerinin Kıbrıs’a getirilmesinin sağlanabileceği önerisini getirdiğini belirtti. Ataoğlu, bir sonraki adımın da üniversite öğrencileri olacağını söyledi.

KIBRIS TV’de KIBRIS Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Ali Baturay’ın sunduğu “Markaj” programına katılan Bakan Ataoğlu, yeni projelerini anlattı.

Acentelere 8 milyon TL

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bir önceki hükümet döneminde turizm sezonu için yüzde 25 turist kaybı öngörüldüğünün ifade edildiğini anımsatarak, turist sayısındaki eksiği kapatmak için acentelerle görüştüklerini belirtti.

Ataoğlu, acente sahiplerinin yıllardır turizm teşviklerini almadıkları konusunu gündeme getirdiklerini ve kendisinin de bu konuda çalışma başlattığını söyledi.

Personel eksikliği nedeniyle söz konusu dosyaların uzun süre incelenemediğini, başka turizme bağlı dairelerden 15 personel takviyesiyle turizm teşvikleriyle ilgili hesaplamaların yapıldığını ifade eden Ataoğlu, 2011-2013 yılları arasında az alacak ama 2013-2016 Mayıs sonuna kadar olan sürede 8 milyon TL’lik bir alacak hesapladıklarını belirtti.

Ataoğlu, dosyaların tamamlanarak Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini ve sektör paydaşlarının ödemelerini almaya başladığını söyledi. Haziran ayında olanların da dosyalanarak hemen Bakanlar Kurulu’na gönderildiğini ve sürecin rutine getirildiğini ifade eden Ataoğlu, bu ödemelerle sektöre moral geldiğini vurguladı.

Türkiye’de tanıtımlar başlıyor

Türkiye’den gelen turist sayısının yüzde 8.5 oranında olduğunu belirten Ataoğlu, her hafta gelenleri tek tek hesaplayarak bu rakama ulaştıklarını söyledi.

Ataoğlu, Ankara’daki temaslarında KKTC’yi Türkiye’de tanıtma isteği doğduğunu ve 10 il seçerek bu tanıtımı yapmayı amaçladığını anlattığını belirtti. KKTC’yi her anlamda tanıtmak amacıyla bu projeyi hayata geçirmek istediklerini ifade eden Ataoğlu, ilk seferin Ordu’ya olacağının hesaplandığını ancak ülkemizdeki “Türkiye’ye Destek Mitingi” dolayısıyla tarihin değiştiğini söyledi. Bakan Ataoğlu, ikinci tanıtımın da İstanbul’da olacağını ifade etti.

Tanıtım etkinlikleri olacak Bursa ve Eskişehir’e KKTC’den uçuş olmamasının gündeme geldiğini ve gerekli girişimin ilgili bakanla görüşülerek çalışma başlatıldığını söyleyen Ataoğlu, Bursa’dan uçuşların Sabiha Gökçen Havalimanı’na yakınlığı nedeniyle çalışma kapsamından çıkarıldığını yerine Konya’nın konduğunu belirtti.

Ataoğlu, İngiltere’deki tanıtımındaki amacın da Kıbrıslı Türkleri, ülkemize çekmek olduğunu söyledi.

“Yatırımcının önünü açtık”

Kuzey ile Güney Kıbrıs kıyaslandığında Kuzey Kıbrıs’ın daha güzel olduğuna dikkat çeken Ataoğlu, sahillerimizin dünyada birkaç örneği olabileceğini belirtti.

Ataoğlu, Türkiye ve Yunanistan’ın ekonomik durumu kıyaslandığında, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’taki ekonomik sorunların bilindiğini, Kuzey Kıbrıs’ın çok daha üstün olması gerekirken, yıllardır bunun başarılamadığını söyledi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, turizm yatırımcılarının önünü kapatmak niyetinde olmadıklarının altını çizerek, yatırımcıların önünü açma kararı aldıklarını belirtti. Ne kadar çok otel açılabilirse, o kadar çok ekonomik kazanç elde edileceği düşüncesinde olduklarını ifade eden Ataoğlu, her kesimin tanıtım ve turist getirmek için uğraş vermesi gerektiğini söyledi.

Otellerde, yerli ürün tüketimi ve Kıbrıs geceleri

Güney Kıbrıs’taki otellerde uygulanan yerli ürün kotasının Kuzey Kıbrıs’ta uygulanabilirliğiyle ilgili çalışmaları olduğunu ifade eden Fikri Ataoğlu, yerli ürün tüketiminin teşvik edilmesinin önemine değindi.

Ataoğlu, otellerde mutlaka Kıbrıs geceleri düzenlenmesi gerektiğini, kültürümüzün ve ürünlerimizin bu etkinlikle tanıtıldığını belirtti.

Ülkesel fizik plan için Türkiye’den destek

Ülkesel fizik plana ihtiyaç olduğunu ifade eden Bakan Ataoğlu, Türkiye’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konuyu aktardığını, kendilerinin ekip olarak bu konuda çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

Ataoğlu, Türkiye’den heyetin ileriki günlerde adaya geleceğini, eski projeden faydalanılarak, daire ve belediye yetkililerinin de müdahil olacağı bir çalışmaya başlanacağını belirtti.

Bu plan kapsamında emirnamelerden doğan kat ve yer tartışmalarının artık sona ereceğini ifade eden Ataoğlu, herkesin yasalara göre hareket etmesinin sağlanacağını söyledi.

Doğru yatırım ve ekonomiye katkısı olacak yatırımları desteklediklerini belirten Ataoğlu, otellere ara eleman yetiştirmek için uğraşıldığını, otellerde yerli istihdam sağlamak amacıyla da çalıştıklarını ifade etti.

Ataoğlu, Girne Otelcilik ve Turizm Eğitim Merkezi’ni (OTEM) de hayata geçirmek için düğmeye bastıklarını söyledi.

Mağusa’da üç yer restore edilecek

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC genelindeki tarihi yerlerin restorasyonuyla ilgili çalışmaların başlaması için girişim yapıldığını belirtti.

Mağusa’da restore edilecek yerler için proje hiç geciktirilmeden gidilip görüldüğünü ifade eden Ataoğlu, protokollerin imzalanmasıyla sürecin başlayacağını söyledi.

Ataoğlu, Mağusa’daki Deniz Kapısı’nın (Petek Pastanesi karşısı) restore edilmesinin gündemde olduğunu belirtti.

Mağusa’da Surlariçi’ndeki polis karakolunun ve bu binanın arkasındaki şömineli evde inceleme yapıldığını ifade eden Ataoğlu, buraların restore edilerek müze ve eğitim amaçlı kullanılacağını söyledi.

“Ambarlar eski eser dolu”

Ülkemizin her yerinin tarih ve eski eser olduğunu ancak pazarlamasını yapamadığımızı belirten Ataoğlu, ambarlarda gün geçtikçe sayısı artan eski eserler olduğunu ifade etti.

Bakan Ataoğlu, ambarlarda bekleyen eserlerin elden geçmesi gerektiğini söyleyerek, Lefkoşa’da bakanlığın yanında tam donanımlı bir laboratuar olduğunu ancak personel eksikliği bulunduğunu belirtti.

Konservatör ve konzervasyon personeli eksikliği bulunduğuna işaret eden Ataoğlu, bu nedenle eski eserlerin bekletildiğini söyledi. Fikri Ataoğlu, dışarıdan hizmet verecek bu kişiler için gerekli girişimi yaptıklarını anlatarak, eksikliğin giderilmesiyle eski eserlerin nerede sergileneceği sorununu çözmek için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Müze yeri olarak Lefkoşa’da ETİ’nin eski binasının uygun olduğunu ancak mahkeme sürecinin bitmesini beklediklerini, İskele’de belediyenin çalışması bulunan bir yer olduğunu, Mağusa’da birkaç noktada bu sergilemenin olabileceğini gördüklerini ifade eden Ataoğlu, Girne’de yer bulunduğunu söyledi.

Ataoğlu, Güzelyurt’ta müze yeri olduğunu ancak içerisindeki malzemelerinin bakımı yapıldıktan sonra zenginleştirilebileceğini belirtti.

Müze ve ören yerleri hafta sonu ile bayramlarda artık açık

Müze ve ören yerlerinin hafta sonu ile bayramlarda kapalı olması yönündeki şikayeti değerlendirdiklerini ifade eden Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, sorunu gidermek için 26 kişiye ihtiyaç olduğunu konuyu Rehberler Birliği ile görüştüklerini söyledi.

Ataoğlu, üç aylığına Rehberler Birliği’nden hizmet satın aldıklarını ve protokol imzalandığını belirtti.

Yangın helikopteri geliyor

Yangın helikopterinin bu ay içerisinde ülkemizde konuşlanmasının gündemde olduğunu, Türkiye’de yangın çıkması halinde oraya gideceğini ifade eden Ataoğlu, emekli bir albayın helikopterin konuşlanması ve hazırlıkları için teftiş yapacağını belirtti.

Ataoğlu, “Helikopterin burada hazır olması psikolojik bir olaydır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
TC askerlerine adayı gezdireceğiz

Yorumlar kapalı.