Tatlısu’da 11. Harnup Festivali başladıfeatured
Belediyeden verilen bilgiye göre festivalin açılış gecesinde Slovakya, Türkiye ve Tatlısu halk dansları ekiplerinin gösterilerinin yanı sıra Yetenek Sizsiniz programı finalistlerinden komedyen illüzyonist Enver Ertaş, Dance Of Fire ateş gösterisi ve Mama Etiyopya akrobasi şov beğeniyle izlendi.

Cumartesi akşamına kadar sürecek festivalde, yarın akşam ‘çocuklar güzeldir geçidi’, Rus akrobasi ve dans şov, Kıbrıslı sanatçılardan Ekrem Çelik ve Akustika sahne alacak.

10 Eylül Cumartesi final akşamı ise Afrika Atlantis akrobasi şov, Dance Of Fire ateş gösterisi ve Türkiye’den Grup Yirmi7 sahne alacak. Gecede halk dansları gösterileri ve komedyen illüzyonist Enver Ertaş farklı farklı gösterileri de sunulacak. Ayrıca turnuva ve yarışmalar da düzenlenecek.

Orçan:  ‘Pekmez tüketimi arttı.’

Festivalin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Hayri Orçan, “Halkımız şimdi daha bilinçli ve evlerinde harnup ürünleri bulundurmaya başlamıştır. Özellikle pekmez tüketimini artmıştır. 11 yıl önce geleneksel yöntemlerle yapılan pekmez günümüzde iş insanımızın kurduğu dört modern fabrikada üretim yapılmaktadır ve ihraç edilir hale gelmiştir. Pekmez ile birlikte harnup unu, çikolata pastelli gibi yan ürünlerde  geliştirilerek kullanım alanları çeşitlendirilmiştir. Harnubun gerçek fiyatına ulaşması için, ihracatın önündeki engellerin tamamen kaldırılmasını beklemekteyiz.” dedi.

Hayri Orçan, Sanayi Odası’nın girişimleri neticesinde harnup pekmezinin coğrafi isminin tescillendiğini de hatırlatarak oda yetkililerine ve harnup fiyatlarının artırılmasına katkıları için Kooperatif Merkez Bankası yetkililerine teşekkür etti.

Orçan, festivalle bölge insanının sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yaşam kalitesinin artmasını da hedeflediklerini, bu amaçla çeşitli etkinliklerin yer alacağı bir festival programı hazırladıklarını anlattı ve “Tüm halkımızı, bu güzellikleri paylaşmak üzere Tatlısu’ya davet ediyorum” dedi.

Festival açılışında Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ile Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Nazım Çavuşoğlu da konuşmalar yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tatlısu’da 11. Harnup Festivali başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir