Tartışmalı yıkım mahkemelikfeatured


Ahmet İLKTAÇ-Ayşe BULUT

İskele Belediyesi, kaçak olduğu gerekçesiyle Boğaz Otel’e ait sahildeki yapıları yıktı. Olaylı yıkım, aynı gün mahkemeye taşınarak ara emriyle durduruldu.

İskele Belediyesi, Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin 2003-2004 yılında almış olduğu “sahildeki kaçak yapılara ilişkin kararı” dün uygulamaya koydu. Belediyenin iş araçları dün sabah 05.30 sıralarında polis denetiminde yıkıma başladı. Yıkıma tepki gösteren otel Direktörü Mehmet Erülkü ile belediye yetkilileri arasında tartışma yaşandı.

Erülkü, İskele Kaza Mahkemesi’ne başvurarak, belediyenin yıkım çalışmalarının durdurulması yönünde ara emri aldı.

İş araçları sabah sabah yıkıma gitti

İskele Belediyesi ekipleri, iş araçları ve polis ekipleri ile dün sabah saat 05.30’da yıkımın yapılacağı yere gitti.

Mühürlenen yapının dış kısmı, duvarlar, çardak ve restorantın bir bölümü yıkıldı.

Yıkım esnasında bazı sivil toplum örgütleri ile vatandaşlar da İskele Belediyesi’nin yıkım operasyonuna destek verdi.

Yıkım çalışmaları sırasında olası bir tartışmanın önüne geçilebilmesi için çok sayıda üst düzey polis yetkilisi ve polis memuru da güvenlik için olay yerindeydi.

“Kaçak” yapının yıkılmasına tepki gösteren mal sahipleri ve otel çalışanları, iş makinelerinin önüne geçerek yıkımı durdurmaya çalıştı.

Yıkım sırasında yol da yaklaşık üç saat trafiğe kapatıldı. Trafik akışı Boğaztepe üzerinden sağlandı.

Sadıkoğlu: Yasa neyi gerektiriyorsa onu yaptık

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, sözlerinin arkasında durup Gazimağusa Kaza Mahkemesi’nin kararını uyguladıklarını ifade ederek, “yasalar neyi gerektiriyorsa onu yaptık” dedi.

Geçen hafta söz konusu işletme sahiplerine mahkeme tebligatının verildiğini ve yapıların ya yıkılması, ya da ruhsatlandırılması yönünde bir hafta süre verildiğini anımsatan Sadıkoğlu, bu yapıların ruhsatlandırılmasının mümkün olmadığını belirtti.

Yıkım kararının çıktığı dönemle ilgili de açıklamalarda bulunan Sadıkoğlu, dönemin belediye başkanı, belediye müdürü ve hukuk müşavirini de eleştirdi.
“Diğer kaçak yapılarla ilgili de işlem başlatıldı”

Boğaz Hotel’e ait kaçak yapılara uygulanan prosedürün aynısının bölgedeki diğer kaçak yapılara da uygulanacağına belirten Sadıkoğlu, bununla ilgili işlem başlattıklarını da kaydetti.
Erülkü mahkemeye başvurdu

Boğaz Hotel işletmecisi Mehmet Erülkü, İskele Belediyesi tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle başlatılan yıkımın durdurulması yönünde İskele Kaza Mahkemesi’nden ara emri aldı.

İskele Belediyesi, davacı tarafından dosyalanan istida sürecinin dinlenip neticeleneceği tarihe kadar mahkeme emri gereği Boğaz Hotel’de başka bir yıkım gerçekleştiremeyecek. Mehmet Erülkü ise karar gereği, emrin verilmesinde süregelebilecek herhangi bir zarar ziyanı teminat altına almak maksadıyla 50 bin TL meblağlı kefalet senedi imza etti. Kararda mahkemenin icra memurlarının alanın günümüzdeki halinin tespit ve değerlendirmesini yaparak mahkemeye rapor etmesi direktifi verildi.

Boğaz Hotel işletmecisi Mehmet Erülkü tarafından talep edilen ara emri talebi dün saat 09.30’da İskele Kaza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı huzurunda görüşüldü.

Davacı taraf olan Boğaz Hotel işletmecisi Mehmet Erülkü’nün avukatı Menteş Aziz, kendisinin yardımcı avukatı Tamer Demirtaş’ı, davacı Mehmet Erülkü’yü, Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nde gece bekçiliği yapan Orhan Dursun ve Mehmet Hasan Dinler’le birlikte, 2004 yılında İskele Belediyesi’nin avukatı olan Erdal Öncü’yü tanık olarak dinletti.

Avukat Menteş Aziz’in, mahkemenin duruşmaya ara verdiği bir sırada bir basın mensubuna yönelik sözleri tepkiye neden oldu. Söz konusu basın mensubunun, avukat Menteş Aziz aleyhine suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Davacı taraf avukatı Menteş Aziz’in ilk olarak mahkemeye tanık olarak dinlettiği yardımcı avukatı Tamer Demirtaş, dava ile ilgili ara emri duruşması olacağı yönündeki ihbarlarını 2 Eylül 2016 tarihinde, İskele Belediyesi’ne ve İskele Polis Müdürlüğü’ne yazılı olarak yaptığını ve karşılığında da alındı belgesi temin ettiğini söyledi.

Tanıklar dinlendi

Avukat Menteş Aziz’in ikinci tanığı olan davacı Mehmet Erülkü ise Gazimağusa Kaza Mahkemesi tarafından alınan karar doğrultusunda 2004 yılı Ocak ayında yıkım emrini yerine getirdiklerini öne sürdü.

Söz konusu yıkımı kendilerinin yaptığını anlatan Erülkü, yıkımın ardından dönemin belediye başkanı, belediye müdürü ve belediyenin hukukçusu olan Erdal Öncü’nün gelip kontrol yaptığını bildirdi.

Mehmet Erülkü, bu kontrolden sonra alan içerisine ahşap ve kolay sökülebilen bir yapı yaptıklarını kaydetti.

Erülkü, o dönem yıkım yapmaları gereken 2 bölümlü taş ve tuğladan ve üzeri betondan oluşacak bir bölüm olduğunu belirtti.

Mehmet Erülkü, bugün (dün) sabah saat 05.00’de yıkımın gerçekleştiği sırada hâlâ şafağın sökmediğini ifade ederken, yıkım sırasında hem kendi elemanlarının, hem de Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi elemanlarının olay yerinde bulunduğunu dile getirdi.

Olay yerine yaklaşık 100 polis, 30’un üzerinde belediye çalışanı ve İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun geldiğini söyleyen Erülkü, Devlet Emlak Malzeme Dairesi görevlilerinin, belediyeye, alana girmemeleri yönünde uyarıda bulunduğunu kaydetti.

Mehmet Erülkü, 1 Eylül 2016 tarihinde temin ettiği Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nden söz konusu parsellerin halka açık plaj yapılması ve kalıcı betonarme inşaat yapılmaması ve halkın ücretsiz giriş çıkışının engellenmemesi şartıyla kiralanmasının uygun görüldüğüne dair yazıyı ve yine Turizm İşletmeleri Şirketi’nden daha sonra da Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nden 1998 yılında 2005 yılına söz konusu parsellerin kendisine kiralandığını gösteren belgeleri mahkemeye ibraz etti.

Davacı avukatı Menteş Aziz, alanın mal sahibi olan Devlet Emlak ve Malzeme Dairesi’nde gece bekçisi olarak görevli Orhan Dursun ve Mehmet Hasan Dinler’i tanık olarak dinletti. İki tanık da İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’na, daire müdürlerinin verdiği direktife göre söz konusu alanda yıkımın gerçekleştirilmemesini belirttiklerini ancak buna rağmen yıkımın yapıldığını söylediler.

Avukat Menteş Aziz yine tanık olarak 2004 yılında İskele Belediyesi’nin avukatı olan ve 2004 yılındaki davada belediyeyi temsil eden avukat Erdal Öncü’yü tanık olarak dinletti. Erdal Öncü ise mahkemede yaptığı tanıklıkta, şöyle konuştu:

“İskele Belediyesi’nin 1976 yılından 2014 yılı Haziran ayına kadar avukatlığını yaptım. 2003 yılında İskele Belediyesi avukatı olarak bana o tarihteki başkan ve belediye meclis üyelerinin verdiği talimat ışığında Boğaz Master Clup Ltd. işletmecisi olan davada konu edilen yerde yaptığı izinsiz inşaatla ilgili dava açmamı istediler. Bu dava tarafımdan 2003 yılı Ekim ayında ikame edildi. Karşı taraf avukatı, Avukat Menteş Aziz tarafından görevlendirilen Süleyman Özsoylular’dı. Bu dava 14 Ocak 2004 tarihinde sonuçlandı. O tarihte ceza yargıcı olan Bahar Saner tarafından görüldü. Bu davada karar 326 parsel 1 içerisinde 2003 yılında yapılan betonarme bir inşaatın ay içerisinde yıkılmasını veya ruhsatlandırılmasıdır. O tarihte o parsel içerisinde izinsiz inşaat sadece buydu. Bunu süresi içerisinde Master Clup Ltd. mahkeme konusu olan beton yapıyı ruhsatlandıramadığından dolayı yıktı. Bu yıkılmayı o dönemin belediye başkanı Halil Orun, Belediye Müdür Vekili Aydın Çırakoğlu ve ben bilmekteyiz. Bu nedenle bu hüküm yıkıldığına dair yazılı belge verilmedi.

Menteş Aziz son tanık olarak dinlettiği 2004 yılında İskele Belediyesi’nde müdür vekili görevinde bulunan Aydın Çırakoğlu, alanı ilk gördüğünde taş ve betondan yapılan bir yapı olduğunu söyledi. Çırakoğlu, daha sonra bu yapının yıkılmasının ardından yaptığı incelemede beton ve taş yapı yerine ahşap bir yapı olduğunu gördüğünü açıkladı.

Avukat Menteş Aziz dinlettiği tanıkların ardından mahkemeye yaptığı hitabında, mahkemeden İskele Belediyesi’nin söz konusu alanda statükonun korunmasını ve alana daha fazla müdahale edilmemesini talep etti.

Mahkeme kararını verdi

İskele Kaza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, huzurunda birçok tanığın şahadet verdiğine dikkat çekerek, öncelikle davacı ve diğer tanıklarca da ifade edildiği üzere adı geçen ahşap yapının ve her halükarda İskele Belediyesi’ne ait ihbarname üzerinde belirtilen alanda belediye tarafından yıkımın gerçekleştiğinin açıklıkla belirtildiğini söyledi.

Melek Esendağlı, yaptığı değerlendirmede statükonun korunmasına dair aciliyeti de görerek, konu gayrimenkul üzerindeki durumun gün itibarıyla tespit edilmesi ve dava incelenip neticeleninceye değin mevcut durumun, statükonun korunması yönünde bir emir verilmesini uygun ve adil bulduğunu açıkladı.

Esendağlı, netice olarak bu emrin verilmesinde süre gelebilecek herhangi bir zarar ziyanı teminat altına almak maksadıyla 50 bin TL meblağlı bir kefalet senedini mukayyide ibrazı koşuluyla, istida dinlenip neticeleninceye değin geçerli olmak üzere inşaat ve yapılanmanın derhal mahkeme icra memurları tarafından bugünkü halinin tespit ve değerlendirmesinin yapılarak mahkemeye bir rapor hazırlamasına emir verdi.

Melek Esendağlı, ayrıca davalının bu istida dinlenip neticeleninceye değin söz konusu alanlara müdahale etmekten ve girmekten men edilmesini emrederken, istida ve tebliğ dinlenmek üzere oturumun 7 Eylül 2016 tarihine tayin edildiğini açıkladı.

KTGB, medya mensuplarına yönelik saldırılardan endişeli

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Başkanı İzzet Volkan, İskele Kaza Mahkemesi’nde görev başında bulunan BRT İskele Bürosu muhabirine Boğaz Otel’in sahiplerinin avukatı tarafından çirkin sözlerle saldırıda bulunulmasını kınadı. Volkan, amaçları sadece halkı bilgilendirmek olan medya mensuplarına yapılan saldırıların artarak sürmesinden büyük endişe duyduklarını söyledi.

Onurer: Zihniyeti kınıyoruz

Basın-Sen Başkanı Canan Onurer de, BRT muhabirinin duruşma öncesinde Mehmet Erülkü’ye davayla ilgili açıklama yapıp yapmayacaklarını sorması üzerine Erülkü’nün Avukat’ı Menteş Aziz’in, soruya normal bir yanıt vermek yerine basın çalışanına hakaretvari cevap vermeyi tercih ettiğini söyledi. “Basın çalışanı arkadaşımızın tepkisi üzerine ise bu kez daha da ileri giderek herkesin önünde ilgili arkadaşımıza cinsiyetçi söylemlerle küçük düşürmeye çalışmıştır” diyen Onurer, basın mensubuna bu şekilde davranma cüretinde bulunan bu zihniyeti bir kez daha kınadı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Tartışmalı yıkım mahkemelik

Yorumlar kapalı.