Süslü kadınlar Lefkoşa’yı süsleyecekfeatured


2013 YILINDA DÜZENLENMEYE BAŞLANDI…   Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez İzmir’de 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı. Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehrin ana caddelerinde pedal çevirdi

“SEN SÜSLÜ DEĞİLSİN Kİ”…  Kıbrıs’ta ilk kez gerçekleşecek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun organizatörü olan Nibel Tektan, etkinlik için çalışmalara başladığında bazı arkadaşlarından “sen süslü değilsin ki” gibi tepkiler aldığını anlattı. Tektan “Biz bisikletin sadece spor olsun diye sürülmediğine dikkat çekmeyi hedefliyoruz” dedi

Ceren ÖZBİL

“Sokaklarda egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun” sloganıyla yola çıkan bir grup kadın Dünya Otomobilsiz Kent Günü olan 22 Eylül’e denk gelen haftanın pazarı (25 Eylul) Dereboyu’nda pedal çevirecek.

Süslenip, püslenip Dereboyu’nda bisiklet sürecek olan grup, bisikletin sadece spor olarak sürülmediğini, aynı zamanda bir ulaşım aracı olduğuna dikkati çekecek.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu adı altında organize edilen etkinliğe kadınların yanı sıra erkekler de katılabilecek.

Ancak etkinliğe katılan erkelerin de süslenmesi ve arkalarda kalmasi gerekecek.

İlk kez 2013 yılında…

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği ilk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde yapıldı.

Bu etkinlik Sema Gür tarafından Facebook etkinliği olarak açıldı ve kulaktan kulağa dolaşarak bir çok kadına ulaştırıldı; bisiklet turuna 300 kadın katıldı.

Kadınlar en güzel kıyafetlerini giyerek, bisikletlerini çiçeklerle ve kurdelelerle süsleyerek şehrin ana caddelerinde pedal çevirdikten sonra ‘’şehirlerde egzoz kokusu yerine parfüm kokusu olsun’’ konulu basın açıklamasını yaptı.

2014’de ikinci defa düzenlenen etkinlik, yazılı medyada ve televizyon kanallarında yayınlanarak daha fazla kişiye ulaştı ve katılımcı sayısı iki katına çıktı.

2015 yılında 20 Eylül’de 10 kentte eş zamanlı olarak yapılan etkinlik yerli ve yabancı basında günlerce gündemde kaldı.

Tektan: Kıbrıs’ta ilk kez yapılıyor

Kıbrıs’ta ilk kez gerçekleşecek Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun organizatörü olan Nibel Tektan, etkinlik hakkında KIBRIS Pazar Eki’ne bilgi verdi. 

Tektan, etkinliğin 4 yıl önce İzmir’de başladığını söyledi ve “28 şehirde yapılacak. Her şeyden bağımsız bir etkinliktir. Ne sponsor ne de bir belediyeye bağlı değildir. Sadece kadınlar toplanıp, süslenip bisiklet sürecek” dedi.

“Bisiklet sadece spor olsun diye sürülmez”

Tektan, bu etkinlikle verilmek istenen mesajın bisikletin sadece spor olsun diye sürülmeyip, aynı zamanda ulaşım aracı olduğunu hatırlatmak olduğunu kaydetti ve yolların bisikletlilere uygun bir şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

“İzmir’e gittiğimde ilgimi çekti”

Tektan, Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu duyduğunda çok ilgisini çektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Mayıs ayında İzmir’e gittim. Sema Gür ile tanıştım Birlikte bisiklet sürmeye çıktık. Bisiklet sürerken Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ndan konu açıldı.Ben de bu etkinliği Kıbrıs’ta da yapabilecegini söyledi. O da bana ‘süper olur’ dedi.   Bunun üzerine Kıbrıs’a geldim ve Facebook üzerinden grup kurdum. Büyük bir ilgi gördü.

Şu anda facebook üzerinden 308 kişi etkinliğe katılacağını 378 kişi de ilgilendiğini söyledi.  Tüm bunların gerek bilgi almak için gerekse de bana yardım etmek için telefonda arayanlar oldu.”

“Sen süslü değilsin ki”

Etkinliği düzenlemek için çalışmalara başladığında “Sen süslü değilsin ki” , “Ben süslü değilim ki” gibi tepkilerle karşılaştığını anlatan Tektan, burada amac dikkat cekmek ve dikkat çekilmek istenen noktanın bisiklet sürmenin sadece spor olmayıp, aynı zamanda ulaşım içinde kullanıldığına vurgu yapmak olduğunu kaydetti.

Tektan, “Düşünün bir grup kadın bisiklet sürüyor. Yanında çiçekler, böcekler ve karnaval havası nı taşıyor” dedi.

“Sponsor kabul etmiyoruz”

Bu etkinliğin ve organizasyonun tamamen bağımsız olduğuna vurgu yapan Tektan, bazı belediye ve derneklerin kendisini aradığını ancak onlarla katılmayı kabul etmediğini söyledi. Tektan, etkinliğe adanın Güney’inde de bir grubun katılacagini kaydetti.

“Erkekler de katılabilir”

Etkinliğe erkeklerinde katılabileceğini ifade eden Tektan, ancak erkeklerin katılması için bazı şartlar olduğunu belirtti.

Tektan, erkek katılımcılarında etkinliğe katılırken süslenmesi gerektiğin ve bisiklet sürerken de kadınların arkasından geleceğini anlattı.

Türkiye’de gerçekleşen etkinliklere de erkeklerin katıldığını söyleyen Tektan, “Erkeklerin kadınlar gibi süslenmesini beklemiyoruz. Ancak Türkiye’de yapılan etkinliklerde bisikletlerine papyon takanlar oldu.     Kendilerine de papyon taktılar” dedi. Erkekler grubu arkadan takip etmek zorunda.

“Bisiklet merakım hep vardı”

Tektan bisiklet sürme merakının hep olduğunu ancak yolların bisikletliler için uygun olmaması nedeniyle sadece Pazar günleri doğada bisiklet sürebildiğini anlattı.

“Yolda bisiklet sürerken biri beni ezip geçer mi diye hep korktum” diyen Tektan, şoförlerin bisikletlilere daha çok saygı göstermesini rica etti.

“Kızlar bisiklet sürer mi?”

Toplumun belli kesimlerinde hala kızların bisiklet süremeyeceğine dair önyargılar olduğunu kaydeden Tektan şu ifadeleri kullandı:

Annelerimizin zamaninda  ‘kızlar bisiklet sürer mi?’ derlermiş. Bu yüzden bircik kadın bisiklet surmeyi bilmiyor.  Bisiklet sürmeyi bilmeyenler için de etkinlik öncesi bir kurs düzenlemeyi düşünüyorum. bunun duyurusu da yine Facebook üzerinden yapılacak. Ayrıca bisiklet kiralayan yerlerle de bu etkinlik için daha ucuza bisiklet kiralasınlar diye konuşacağım.”

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Süslü kadınlar Lefkoşa’yı süsleyecek

Yorumlar kapalı.