Sofrada bol yeşillik olsunfeatured


Bayram sofralarında nelere dikkat edilmeli? Diyetisyen Mehmet Miralay, KIBRIS okurları için önemli tüyolar verdi:

 

 

 

Hafif tercihler!.. Bayram sofralarında bol yeşillikli salataların eksik edilmemesi gerektiğine vurgu yapan Miralay, tatlı tercihi olarak ‘güllaç’ veya ‘dondurma’ önerisinde bulundu. Mehmet Miralay, “Alkolsüz sofra olmaz” diyenler için de fermante olduğu için “şarap tercih edilebilir.” dedi.

 

“Kömür ve et arasındaki mesafe 14-15 cm olmalı”… Diyetisyen Miralay, mangalcılara da uyarılarda bulundu. Etleri kömüre yapıştırmanın hata olduğunu söyleyen Miralay, kömürdeki kanserojen maddelerin bu yolla ete geçtiğine dikkat çekerek, etle kömür arasındaki mesafenin 14-15 santim olması gerektiğini söyledi.

 

Emine Gül ÖZER

 

Kurban Bayramı yarın başlıyor… 4 günlük bayram için sofra planları da yapılmaya başlandı. Kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü döneme denk gelen Kurban Bayramı’nda yenilip içilecekler konusu da oldukça önemli.

“Mangalsız bayram sofrası olmaz” diyenler için uzmanlar önemli uyarılarda bulundu. Diyetisyen Mehmet Miralay, bayram sofralarında nelere dikkat edilmesi, hangi besinlerin nasıl tüketilmesi ve mangalda dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

Mangalın püf noktalarına dikkat çeken Miralay, mangal yakarken etleri kömüre yapıştırmanın büyük hata olduğuna dikkat çekerek, kanserojen etkiyi minimuma düşürmek için etle kömür arasındaki mesafenin 14-15 santim olması gerektiğini söyledi.

Bayramda bol yeşillikli salataların tercih edilmesi gerektiğini ifade eden diyetisyen, tansiyon, kalp ve kilo sorunu yaşayan insanların da beslenme şekline yön verecek açıklamalarda bulundu.

Sofranın vazgeçilmezi tatlılarla ilgili de mevsime yönelik hafif tatlıların tüketilmesini öneren Miralay, alkol tüketecek vatandaşları da uyardı.

“Etler iyi muhafaza edilmeli”

 

Bayram sofralarının vazgeçilmezinin et olduğunu ifade eden Diyetisyen Mehmet Miralay, havaların çok sıcak olmasından dolayı etlerin mutlaka iyi muhafaza edilmesi gerektiğini kaydetti ve bu sıcaklarda et grubunun çok erken bozulma riski barındırdığını bildirdi.

Miralay, mangal yakılacaksa tansiyon, kalp ve kilo sorunu olanların şeftali ve pastırma kebapları yerine daha çok ızgara köfte, et şiş, tavuk şiş gibi yiyecekleri tüketmeye yönelmelerini önerdi.

 

“Kömür ve et arasındaki mesafeyi doğru ayarlamıyoruz

 

Kanserojen madde içermeden mangal yakmanın önemli olduğuna fakat bunu hiçbirimizin doğru yapmadığına dikkat çeken Miralay, “Bizim mangal yaparken en büyük hatamız, kömür ve et arasındaki mesafeyi doğru ayarlamamamız. Mesafe bırakmayarak kömürdeki bütün kanserojen maddeyi ete yapıştırıyoruz. En sağlıklısı kömür ve et arasında yaklaşık 14-15 santimetrelik bir mesafe olmalı ki en azından kanserojen etkisi minimuma düşsün.” dedi.

“Bunun yanında eti çok yakmamaya gayret edilmeli” diyen Miralay, “Kurban etleri ve mangallık et kebap yaparken yanarsa kırmızı et ve tavuk eti denatüre olarak kanserojen etkiyi daha fazla hissettirir.” şeklinde konuştu.

 

“Salata, tatlı ve alkol konusunda seçici olun!”

 

Mehmet Miralay, hem sağlıklı olabilmek, hem de daha az kalorili bir öğün tüketebilmek adına bayram sofralarında seçici davranılması gerektiğinin altını çizerek, özellikle tatlılar için şu önerilerde bulundu:

“Bayram tatlısı olarak güllaç ya da dondurma tercih edilmeli. Baklava, ekmek kadayıfı gibi çok aşırı şerbetliler yerine hafif tatlılar yenmeli. Özellikle bayramda daha sağlıklı bir tatlı tüketme derdinde olanlar için bunu öneriyoruz.”

Bayram sofralarında ülkedeki meze kültürünün çok yaygın olduğunu anlatan Miralay, zaten fazlasıyla et ve tavukla protein alındığını, masada buna ek yeşillik içeren salataların eksik edilmemesi gerektiğini söyledi.

“Oturulup sohbet edilecekse de mutlaka restoranlarda yapılan söğüş tabakları gibi tabaklar hazırlayalım.” diyen Miralay, “En azından devamlı kalorisi yüksek mezelere gitmektense, sağlıklı şeyler tüketerek sohbeti geçirmek hem kalori, hem sağlık açısından daha önemli.” ifadelerini kullandı.

 

Kuruyemiş tercihleri

 

Kuruyemiş tercihinde de soslu ve kavrulmuş kuruyemişlere nazaran çiğ badem, çiğ ceviz ve çiğ fındık gibi kuruyemişlerin tercih edilmesi gerektiği hususunda vatandaşlara uyarılarda bulunan diyetisyen, alkol alacaklar için de “viski, rakının alkol oranı çok yüksek, bunların yerine fermente olduğu için ve sağlık açısından daha olumlu olduğu için şarap tercih edilmeli.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sofrada bol yeşillik olsun

Yorumlar kapalı.