Serdaroğlu: Dört ay sonra oluşacak hayat pahalılığı verilecekfeatured


Hür-iş Başkanı Ahmet Serdaroğlu, “Asgari ücretin uzun süreden beri beklediği asgari ücret belirlendi. Hayırlı ve uğurlu olsun” diyerek başladığı konuşmasında bu rakamında yeterli olmadığını söyledi.

Serdaroğlu, “Yeterli mi hiçbir zaman yeterli olmaz. Rakamların kalıcı olması için alım gücü korunmalıdır. Bu saatten sonra alım gücünün korunmasına yönelik görevler düşmektedir. Alım gücünün korunması için piyasadaki zamların önüne geçilmeli ki bir sonraki asgari ücrette aynı tartışmalar yaşanmasın” dedi.

Yola yüzde 50’lik artışla çıktıklarını anımsatan Serdaroğlu, “Bu yüzde 50’lik artışı Sayın Bakanımız ve işverenlerimizle daha yukarılara çekebildik. İşveren ve işçi bir bütündür anlamında bir mesajdır bu. Bu mesajı verirken yaklaşık 4 yıldır hayat pahalılığı ödeneğinin  geçmişteki kayıpların giderilmesi olduğunu bunun otomatik olarak asgari ücrete yansımasının önünün açılması ve bununla ilgili düzenlemeler yapılmasını hep istedik, dile getirdik. Kısmet bugüneymiş. Haftalardır hem Sayın Bakanımız hem de işverenlerle yaptığımız görüşmelerde anlamını buldu. Asgari ücretinde nasıl sigorta emeklilere  ve kamu çalışanları hayat pahalılığını maaşlarına alabiliyor. Asgari ücretlinin de bunu dört ay sonra oluşacak hayat pahalılığının tartışmasız şekilde geleceğini söylemek bana mutluluk veriyor. Bunu  uzlaşı kültürü ortaya koydu. Bu uzlaşıdan mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Serdaroğlu, asgari ücreti geçim ücretinden çıkarıp başlangıç ücretine koymak için çalışmalar yaptıklarını ve sendikalaşmanın zorunluluğuna dikkat çekti.

Serdaroğlu, “Bunlar bir bütün olacak mücadelemizde. Müzakere ve mücadele birlikte olmalı. Mücadeleye memleketimiz için devam. Zamların ve enflasyonun önüne geçerek alım gücünün gerilememesi için el birliği ile çalışacağız” diye konuştu.

2
mutlu
Mutlu
27
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
3
_a_rm_
Şaşırmış
Serdaroğlu: Dört ay sonra oluşacak hayat pahalılığı verilecek

Yorumlar kapalı.