Sendikalardan Akıncı’ya destekfeatured


KTOEÖS, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, Kıbrıs’ta çözüm ve barış uğruna atacağı her adımda katkı ve destek vermeye devam edeceğini bildirdi. KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde Kıbrıs sorununda olumlu gelişmelerin yaşanacağı belirtilerine karşı bilindik ret çevresinin sesini yükseltmesi ve tutumunu değiştirmesinin kendilerini şaşırtmadığını belirtti.

Gökebel, “Ayrıcalıklı hayatlarının devamını statükoda gören, Kıbrıs sorununun sorunsuz devam etmesini ve iş ola bitmez tükenmez görüşmelerle toplumu oyalamayı arzulayan, çözüm ve barış karşıtı bilindik çevrelerin olası gelişmelerin önünü bir kez daha takozlatmaya çalıştıklarını” ileri sürdü.

Gökçebel, “Annan Planı sürecinde Lahey ve Kopenhag’ı kaçırarak Kıbrıs Türk toplumuna en büyük kötülüğü yapan, toplumların referandum hakkını gasp eden; referandumda “hayır”ı örgütleyen, güneydeki ve kuzeydeki barış düşmanları konjonktürün Kıbrıs sorununu çözmeye doğru gittiğini görerek sözde masumane taleplerle, uydurma gerekçe ve gündemlerle görüşme masasını bertaraf etme girişimlerinin yabancısı değiliz” dedi..

Gökçebel, her iki taraftaki barış düşmanlarının söylemleri  ve eylemlerinin her barış şansı yükseldiğinde bire bir benzeşmekte ve farklı ırkçı, şoven davranışlar ile barış karşıtlığında sıkı bir işbirliği yapmakta olduğunu savundu.

Gökçebel, “Sayın Akıncı meydana toplanan ve “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez”, “Kendi Yurdumuzun Efendisi Olalım”, “Ne Yama, Ne Rehin Olmak İstemiyoruz” diyen vizyonun ve iradenin temsilcisi olarak aday olmuş, onay almış ve görüşme heyetini oluşturarak enerjisini Kıbrıs sorununa yoğunlaştırmıştır. Bugüne kadar birçok çabası ve sürece katkısı olan;  bir bir tuğlaları dizerek sonuca ulaşmak isteyen anlayışla hareket etmiştir” diyerek bu tuğlaları devirmek ve süreci bertaraf etmenin kimsenin harcı olmaması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıcı’ya  Kıbrıs’ta çözüm ve barış uğruna atacağı her adımda katkı ve destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Gökçebel, “Umudumuzun ve aydınlığımızın önüne geçirilerek gölge edilmesine asla müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna deklare ederiz” ifadelerini kullandı.

Hükümetin Akıncı’ya karşı tutumunu kabul etmek mümkün değil

Diğer yandan TÜRK-SEN hükümette bulunan UBP-DP temsilcilerinin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya karşı tutum ve davranışlarını kabul etmenin mümkün olmadığını ifade etti.

TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı yaptığı yazılı açıklamada, “Bu tür davranışlar halktan yüzde 65 oy alan Sayın Akıncı’ya, ayrıca görüşmelerin yıllar sonra geldiği bu sürece ciddi şekilde zarar vermektedir” dedi.

Bıçaklı, toplumun en fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğu bu günlerde özellikle ülkenin yönetiminde bulunan siyasilerin birbirlerine karşı olan söylemlerine önemle dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

Bıçaklı, “TÜRK-SEN olarak gerek Sayın Cumhurbaşkanımıza gerekse barış sürecine desteğimiz ve katkımız tamdır ve sürece daha önce olduğu gibi bundan sonrada katkı koymaya devam edeceğiz” dedi.

Bıçaklı yıllardır sürdürülen iki toplumlu görüşmelerin bu yıl sonu itibarıyla sonuçlandırılarak, her iki toplumun kabul edebileceği ve yasayabilir bir barışa ulaşılması konusundaki desteklerinin de tam olduğunu kaydetti.

Bıçaklı ayrıca ülkeye ve dünyaya barış gelmesi dileğiyle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü de kutladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sendikalardan Akıncı’ya destek

Yorumlar kapalı.