Savcılığın en önemli tanığı yurt dışına gitti!featured“Görevini kötüye kullandığı” ve “rüşvet aldığı” iddia edilen dönemin Lefkoşa Polis Müdürlüğü Adli Şube Amiri Ali Savaş Altan’ın aleyhindeki davada takipsizlik dosyalandı.

Emine UYSAL ÇALUDA

KKTC Başsavcılığı, rüşvet almak suçlamasıyla yargı süreci başlayan eski adli şube amiri Altan Savaş Altan’a, rüşveti verdiği ileri sürülen ve savcılığın en önemli tanığı olan Erkut Hafız’ın yurt dışında olması nedeniyle, davada takipsizlik dosyalanması kararı aldı.

9 yıl askıda kalan ve zanlısı İngiltere’de olan bir dosyayı, araba karşılığında kapattığının belgelendiği iddia edilen Polis Başmüfettişi Ali Savaş Altan, açığa alındıktan 5 yıl sonra 7 suçtan itham edilmiş ve yargı sürecinin başlaması nedeniyle cezaevine gönderilmişti. Altan, dün davanın geri çekilmesi kararıyla serbest kaldı.

Polis Başmüfettişi Altan 2 Kasım’da  Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Kamu görevlisi tarafından rüşvet almak”, “Menfaat temini için sahte, gerçek dışı ve hukuka aykırı evrak düzenlemek, imzalamak, tasdik etmek ve vermek”, “Sicillerde sahtekarlık yapmak”, “Tanıkları yalan ifade vermeye teşvik etmek”, “Görevi kötüye kullanmak”, “Kamu görevlilerinin sahtekarlık yapmaları ve emniyeti suiistimal etmeleri” suçlamalarıyla itham edilmiş ve yargılanmak üzere cezaevine gönderilmişti.

Füsun Cemaller’in başkanlığında, Kıdemli Yargıç Vedia Berkut Barkın ve Yargıç Tutku Candaş’tan oluşan Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nin huzurunda davada Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz ve sanığın avukatı Muhabbet Mevsimler hazır bulundu.

Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz, davayla ilgili takipsizlik dosyalanmasını talep etti. Başkan Füsun Cemaller, talebi onayladı.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Savcılığın en önemli tanığı yurt dışına gitti!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir