Sahte lise diploması soruşturması sürüyorfeatured


Kaçak duruma düşmemek için usulsüzce bir üniversiteye kaydolduğu belirlenen Pakistan uyruklu Z.S.A. ve sahte diplomayı temin eden kişi teminat duruşmasına çıkarıldı

 

Emine UYSAL ÇALUDA

 

Cyprus Massachussetts Center Of Innovation isimli eğitim merkezine sahte lise diploması vererek, öğrenci izni alan Z.S.A. ile kayıt işlemlerini yaptıran K.M. dün sabah teminat amaçlı mahkemeye çıkarıldı.

İki zanlı, “Sahte evrak düzenleme” ve “Sahtekarlıkla para temini” suçlarından Lefkoşa Kaza Mahkemesi huzuruna çıkarıldı.
Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada, KKTC Başsavcılığı adına Savcı Şayan Ergülen, tanık olarak polis memuru Burçin Korgan’ı dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren Korgan, lise diploması olmadığı halde Cyprus Massachussetts Center Of Innovation Üniversitesine kaydolduğu ortaya çıkan Z.S.A. için The Mardan Model & Collage Mardan isimli lise diploması düzenleyerek, söz konusu üniversiteye sunarak tedavüle sürüp, öğrenci ikamet izninin sahtekarlıkla kayıt edilmesine olanak sağladığını kaydetti.

Korgan, zanlının 6 Mart 2024 tarihinde tutuklandığını ve evinde yapılan aramada kanunsuz bir şey bulunmadığını belirtti.

Korgan, Cyprus Massachussetts Center Of Innovation, isimli eğitim merkezi hakkında Yüksek Öğretim Yüksek Planlama Denetleme Akreditasyon ve Kordinasyon Kurulu’ndan (YÖDAK) izinsiz yüksek öğretim kurumu açma ve çalıştırma, sahte belge düzenleme, sahte belgeyi tedavüle sürme, sahte davranışla kayıt temini ve sahtekarlıkla para temini meseleleriyle ilgili bir soruşturma başlatıldığını anımsattı.

Tahkikatın halen devam ettiğini söyleyen Korgan, okul adına yapılmış 359 adet kayıt tespit edildiğini, kayıt edilen bu öğrencilerin akıbetin araştırılması, yasallık durumlarının araştırılması için İçişleri Muhaceret Dairesi ve Millî Eğitim Bakanlığına yazılar yazıldığını anlattı.

Korgan, zanlılardan alınan cep telefonları içerisinde birçok diploma ve pasaport resimleri mevcut olduğunu, telefonların DATA İnceleme Şubesi’ne gönderileceğini kaydetti.

Korgan, zanlı Z.S.A.’nin her ne kadar öğrenci izni bulunsa da bahse konu izni sahtekarlıkla temin ettiği için Muhaceret Dairesi’nin Milli Eğitim Bakanlığından alınacak yazı ışığında zanlının izninin iptal edileceğini belirtti.

Soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların tahkikatın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini söyleyen Korgan, Z.S.A.’nın yargılanmaktan kaçabileceğinden tutuklu, diğer zanlının ise tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlı Z.S.A.’nın üç ayı aşmamak üzere cezaevine gönderilmesine, diğer zanlının ise yurt dışına çıkışını yasaklayarak, 200 bin TL nakit teminat yatırması, KKTC vatandaşı bir kefilin 400 bin TL tutarında kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşuluyla tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

1
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sahte lise diploması soruşturması sürüyor

Yorumlar kapalı.