Ürünlerin çoğu temiz çıktıfeatured10 yerli ürünün 7’si temiz

Yerli ürünlerde yapılan denetimlerde; üzüm, domates, biber, kavun, kolyandro ve biber olmak üzere 10 üründen alınan numunelerin yedisinin temiz çıktığı, üç üründe ise limit üstü pestisit kalıntısına rastlandığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu ürünlerin Aydınköy’den Hüseyin Cankurt ve Yeniboğaziçi’nden Adnan Acan’a ait verigo üzümler ile İncirli’den Mehmet Ali Deveci’ye ait kavun olduğu ifade edilerek, bu ürünlerin hasadına izin verilmeyerek beklemeye alındığı kaydedildi.

Limit altına indi, hasada izin verildi

Geçtiğimiz haftaki denetimlerde limit üstü kalıntıya rastlanarak beklemeye alınan bazı ürünlerin, limitlerin altına inmesi nedeniyle hasadına izin verildiği de ifade edilen açıklamada, bu ürünlerin Lapta’dan Mehmet Dolmacı’ya ait dolmalık biber, Mehmetcik’den İsmet Çakmak’a ait sultani üzüm ve İncirli’den Osman Söylemez’e ait kolyandro olduğu belirtildi. 

46 ithal ürünün 44’ü temiz

Son bir haftada 46 ithal üründen de numune alınarak tahlil edildiği belirtilen Tarım Dairesi açıklamasında, bu ürünlerin 44’ünün temiz çıktığı, iki tanesinde ise limit üstü kalıntıya rastlanarak imha edildiği kaydedildi.

Açıklamada, elma, havuç, domates, şeftali, üzüm, taze fasulye, beyaz lahana, nektarın ve kavun olmak üzere 46 ithal üründe denetim yapıldığı belirtilerek, yapılan denetimlerde Nuri Ersoy’a ait 4720 kilo elma ile SVS Ticaret’e ait 4000 kilo şeftalide limit üstü pestisit kalıntısı rastlandığı belirtildi.

Açıklamada, bu ürünlerin tümünün Karaoğlanoğlu çöplüğünde imha edildiği ifade edildi.

 

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Ürünlerin çoğu temiz çıktı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir