‘Üretimden koparıldık’featured


Ceren ÖZBİL

Akıncılar’da yaşayan Mehmet Gökşan, köylülerin üretimden koparıldığını söyledi ve isyan etti.

Geçmişte Akıncılarda 300 dönüm domates ekildiğini anlatan Gökşan, artık kimsenin üretimle uğraşmak istemediğini kaydetti.

Gökşan, köylülerin üretimden uzaklaşmasının nedeninin de devletin plansız programsız kararları olduğunu ifade etti.

“Biri benimle kontrat yapsın, ürettiğim domatesi 2 TL’ye alacağını söylesin, yine üretirim” diyen Gökşan, devlet yetkililerine yerli üreticiye destek vermeleri için çağrı yaptı.

“2013 yılına kadar üretim yaptım”

Yaklaşık 40 yıl boyunca üreticilik yaptığını ifade eden Gökşan, 2013 yılında ise üretimden tamamen vazgeçtiğini söyledi.

Gökşan, çocuklarını üreticilik yaparak büyüttüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bizim ürettiğimiz domatesin fiyatı biraz artsa, devlet hemen yurt dışından domates getirirdi. Eskiden bu köyde 300 dönüm domates ekilirdi, artık herkes devlet politikası nedeniyle vazgeçti. Şimdi ise halka domates 6 TL’ye satılıyor. Yine üretime başlayalım, devlet yine bize ayni şeyi yapacak. Tam para kazanacağımız dönmemde yurt dışından domates getirecek, bizim ürettiklerimiz elimizde kalacak. Bir dönemler Lefkoşa’da belediye başkanı kendi fiyatları belirler ve bizim ürünlerimiz o fiyatlara satılırdı. O dönemde bu işten para kazanabiliyorduk. Şimdi de fiyatları devlet belirlemeli. Bana şimdi biri gelip, kontrat yapsa, “kilosu 2 TL’den senden alırım” dese, yine üretmeye başlarım.”

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Üretimden koparıldık’

Yorumlar kapalı.