Reçete vurgununda 4 eczacı tutuksuz yargılanacakfeaturedEmine UYSAL ÇALUDA

 

Sahte reçete soruşturması kapsamında geçtiğimiz hafta tutuklanıp, mahkemeye çıkarılan 4 eczacıyargılanmak üzere teminatla serbest bırakıldı.

Sahte reçete meselesi ile ilgili olarak tutuklanan eczacılar Ş.A., E.A. ve G.G. Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne, İ.S. ise Güzelyurt Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç’in huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Hasan Boşnak, tanık olarak Özel Soruşturma Birimi’nde görev yapan Müfettiş Muavini Cemali Çitfçi’yi dinletti.

Mahkemede şahadet veren Çiftçi, 13 Eylül’de başlatılan “Resmi evrak sahteleme”, “Resmi evrağı tedavüle sürme” ve “Sahtekarlıkla para temini” soruşturmasının çok yönlü devam ettiğini belirtti. Çiftçi, zanlıların soruşturma kapsamında 27 Ekim 2023 tarihinde tutuklandıklarını kaydetti.

Çiftçi, Oba 1 ve Oba 2 Eczanesi’nin sahipleri anne Ş.A. ile oğlu E.A.’nın Ekim 2022 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında, daha önce tutuklanıp, teminatla serbest bırakılan Dr. M.A. ile Dr. H.U.’nun bilgisi dahilinde eczanenin müşterilerinden habersiz adlarına sahte reçete düzenleyip, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne sunup, sahtekarlıkla para temin etmekle methaldar olduklarını belirtti.

Çiftçi, Oba 1 ve Oba 2 Eczanesi’nde eş zamanlı arama yapıldığını ve birçok elektronik eşyanın incelenmek üzere emare alındığını kaydetti.

Zanlıların gönüllü ifade verme arzusunda bulunmadıklarını söyleyen Çiftçi, Oba 1 Eczanesi’nin Sosyal Sigortalar Dairesi’ne sunduğu 2 bin 980 reçeteden şuana kadar yapılan incelemede 23’ünün, Oba 2 Eczanesi’nin ise daireye sunduğu bin 248 reçeteden 31’inin sahte olduğunu belirlediklerini mahkemeye aktardı.

 

Gönül Gürdağ Eczanesi’nin 13 reçetesi sahte

 

Müfettiş Muavini Cemali Çiftçi, Demirhan’da faaliyet gösteren Gönül Gürdağ Eczanesi’nin sahibi G.G’nin daha önce tutuklanıp, teminatla serbest bırakılan Dr. M.A.’nın bilgisi dahilinde eczanenin müşterilerinden habersiz adlarına sahte reçete düzenleyip, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne sunup, sahtekarlıkla para temin etmekle methaldar olduğunu belirtti.

Çiftçi, Zanlının 27 Ekim’de tutuklandığını ve eczanesinde arama yapılıp, birçok elektronik eşyanın ile evrakın incelenmek üzere emare alındığını kaydetti.

Çiftçi, Ocak 2023 ile Ağustos 2023 tarihleri arasında eczacı zanlı G.G.’nin 2 bin 838 reçeteyi Sosyal Sigortalar Dairesi’ne sunduğunu ve bu reçetelerden 688’ini Dr. M.A.’nın yazdığını tespit ettiklerini belirtti.

Çiftçi, bu reçetelerden şuana kadar 13’ünün sahte olduğunu belirlediklerini kaydetti. Soruşturmaların çok yönlü devam ettiğini belirten Çiftçi, zanlıların mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmasını talep etti.

Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak,

 

100 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı muteber üç kefilin 500 biner TL değerinde kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün en yakın polis karakoluna ispat-ı vücutta bulunması koşulu ile tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

0
mutlu
Mutlu
2
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Reçete vurgununda 4 eczacı tutuksuz yargılanacak

Yorumlar kapalı.