Rakam gerçeği yansıtmıyorfeatured


İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur İstatistik Kurumu tarafından açıklanan hayat pahalılığından şikayetçi oldu, HP’nin istenildiği gibi çıkarıldığını savundu: 

 

“Nasıl istiyorlarsa”… Sungur, açıklanan hayat pahalılığı rakamlarının doğru olmadığını savundu, “Eğer gıda kalıbı yüksek çıksın istiyorlarsa, gidip en iyi fasulyeyi, baklayı, yağı alıp hesap yapıyorlar. Düşük çıksın istiyorlarsa da en uygun ürünler baz alınarak hesap yapılıyor. Sistem artık ciddi bir şekilde gözden geçirilmelidir.” dedi.

 

“Verimli bir hale getirmek lazım”… “Devleti artık göreve davet ediyorum.” diyen Sungur, “İşçi, işveren ve devlet artık oturup bu asgari ücreti nasıl verimli hale getiririz, nasıl halkımızın geçinebileceği hale getiririz, işvereni zorlamayacak, işçinin tatmin olacağı bir duruma getiririz hesabı yapılmalı.” diye konuştu.

 

Emine Gül ÖZER

 

İstatistik Kurumunun hayat pahalılığı oranını açıklamasıyla birlikte Asgari Ücret Tespit Komisyonunun önümüzdeki hafta toplanması bekleniyor.

KIBRIS’a konuşan İşverenler Sendikası Başkanı Hasan Sungur, bugünkü maaşlarla işçinin geçinemediğini belirtti. Asgari ücret belirlenmeden, piyasadaki rakamların astronomik yükselmesine karşılık hükümetin acilen bir önlem alması gerektiğini belirten Sungur, “kriz dönemlerinde fiyat artışları bir standarda bağlanmalı.” ifadelerini kullandı.

Çıkan hayat pahalılığı oranının gerçekleri yansıtmadığını, bunun örneklerinin geçmişte de çokça yaşandığını kaydeden Sungur, “Bizdeki her şey politize oldu ve günün koşullarına göre çıkıyor bu hayat pahalılığı da. Hayat pahalılığı yüksek çıksın istiyorlarsa en pahalı ürünler baz alınıyor, düşük çıksın istiyorlarsa en uygun ürünler hesaba katılıyor.” iddiasında bulundu.

 

“Bugünkü bu rakamlarla, işçimiz geçinemiyor”

 

Önümüzdeki hafta toplanması beklenen asgari ücret saptama komisyonunda tavırlarının net olacağını belirten Sungur, “bizim tavrımız belli. Bugünkü bu rakamlarla, işçimiz geçinemiyor. Ancak biz bir şey gördük geçmiş tecrübelerimizden de, ne zaman asgari ücret artacak olsa piyasa asgari ücret artmadan artış göstermeye başlıyor. Mühim olan devletin buna bir çözüm getirmesidir.” ifadelerini kullandı.

“Artık bu 1 yıl mı dersiniz, 6 ay mı dersiniz bu kriz döneminde fiyat artışları belli bir standarda bağlanmalı ve insanlarımızın almış olduğu asgari ücretlerle geçinebilir duruma getirilmesi gerekiyor.” diyen Sungur, sözlerine şöyle devam etti:

“Asgari ücret aslında bir geçim maaşı değildir, bir şablondur. Bugün 20 bin TL net kahvecinize verirseniz, memura kaç vereceksiniz? Memurun üstündeki usta başına kaç vereceksiniz? Bir yerde cidden Kıbrıs’ta denge bozuldu. Devletin bu konuda çok hassas davrandığını düşünmüyorum. Bu beni çok üzüyor ancak çiçeği burnunda çok yardımcı olmaya çalışan bir Çalışma Bakanımız var. İnşallah önümüzdeki günlerde bir çözüm getirilecek. Olayı dar çerçevede düşünmemek gerek. Konu ‘asgari ücret kaç olacak?’ değildir, asgari ücretle insanların geçinmesi için nasıl bir yöntem getirilebilir? Bunların konuşulması gerek.”

 

“Çıkan hayat pahalılığı gerçeği yansıtmıyor”

 

Hayat pahalılığı konusuna girmek istemediğini belirten Sungur, çıkan hayat pahalılığının doğru olmadığını, zaman zaman sendikalarında çıkıp bunu açıkladığını anımsattı. “Bizdeki her şey politize oldu ve günün koşullarına göre çıkıyor bu hayat pahalılığı da.” diyen Hasan Sungur, şu iddiada bulundu:

“Eğer gıda kalıbı yüksek çıksın istiyorlarsa, gidip en iyi fasulyeyi, baklayı, yağı alıp hesap yapıyorlar. Düşük çıksın istiyorlarsa da en uygun ürünler baz alınarak hesap yapılıyor. Sistem artık ciddi bir şekilde gözden geçirilmelidir.”

Sungur, insanların geçinebileceği, işverenin de vermekte zorlanmayacağı bir maaş sisteminin kurulmasının zamanının geldiğine değinerek, “Devleti artık göreve davet ediyorum. İşçi, işveren ve devlet artık oturup bu asgari ücreti nasıl verimli hale getiririz, nasıl halkımızın geçinebileceği hale getiririz, işvereni zorlamayacak, işçinin tatmin olacağı bir duruma getiririz hesabı yapılmalı. Ne işçi geçinebiliyor, ne işveren önerebiliyor. İşçimizi seviyoruz, işçi iyi geçindiği, mutlu olduğu sürece işveren daha mutludur.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
9
alk_
Alkış
1
_zg_n
Üzgün
1
_a_rm_
Şaşırmış
Rakam gerçeği yansıtmıyor

Yorumlar kapalı.