Pirgo’da mülteci alarmıfeaturedMehmet KARA

Güney Kıbrıs’ın Yukarı Pirgo Tillirya (Dillirga) bölgesinde dün öğle saatlerinde 47 kaçak mülteci bulundu. Suriyeli oldukları sanılan 11 küçük çocuk, 10 kadın ve 26 erkek yanında kaçan veya saklanan başka mülteciler olabileceği ihtimaline karşı, helikopterlerle havadan, botlarla denizden ve çeşitli araçlarla karadan aramalar gün boyu devam etti.

Mültecilerin Kuzey Kıbrıs’a geçmiş olabileceği ihtimaline karşılık bölgedeki KKTC güvenlik birimleri alarma geçirilirken, özellikle öğleden sonra uçuşları yoğunlaşan helikopterler, bölgede heyecan yarattı. Helikopterlerin uçuşları gece 23.00’e kadar devam etti.

Suriyelileri Pirgo sahiline indiren teknenin ise KKTC açıklarında terk edilmiş olarak bulunduğu iddia edilirken, 20 metre uzluğunda ve 5 metre genişliğindeki teknenin Türkiye bayraklı olduğu ileri sürüldü. Teknenin boş olarak bulunması, mürettebatın ne olduğu sorusunu gündeme getirdi. KKTC güvenlik birimlerinin mürettebat konusunda bölgede arama ve soruşturma yaptığı öğrenildi.

Nasıl geldikleri araştırılıyor

Bu arada, Kıbrıs Rum basınından elde edilen bilgilere göre 47 kaçak göçmenin Kıbrıs’a hangi koşullar altında geldiğini ve insan ticareti olasılığını araştırmaya devam ediyorlar.

Rum yetkililer, Limnitis (Yeşilırmak) bölgesinde bulunan Morfou Polis Müdürlüğü, Sivil Savunma ve liman polisinin aynı bölgede başka göçmenlerin de bulunması olasılığına karşı hazır ol durumuna geçtiklerini de açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, Rum deniz polisi dün öğle saatlerinde mültecilerle dolu bir tekneye yaklaştı ancak, tekne yönünü değiştirerek, Güzelyurt Körfezi’ne doğru yönelerek, uzaklaştı. Görgü şahitlerine göre iki saat sonra ise ara bölge yakınlarında ilk mülteciler görüldü.

CyBC’ye göre insan kaçakçılarının Kıbrıs sahillerine 400 civarında mülteci bırakacakları ihbarlarının alınmasından sonra denizdeki gözetleme ve devriye sayıları artırıldı.

Bu arada 4 Eylül’de Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde yasadışı yollardan Rum kesimine gitmeye çalışan 58 sığınmacı ve kaçak yakalanmıştı.

Manavgat Irmağı’ndan bindikleri balıkçı teknesi ile Kıbrıs Rum kesimine gitmeye çalıştıkları belirlenen sığınmacı ve kaçaklar, jandarmadaki işlemlerinin ardından Göç İdaresi’ne teslim edilmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pirgo’da mülteci alarmı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir