Pile’de parselasyon çalışması durduruldufeatured


Karma köy Pile’ye ulaşım için Türk tarafının yoğun ısrarıyla yapılmaya başlanan yol sonrasında Rumlar’ın ara bölgede başlattıkları parselasyon işleri tartışma yarattı.

Sabah saatlerinde Beyarmudu Belediye Başkanı Bülent Bebek, sosyal medya hesabından yaptığı fotoğraflı paylaşımda “Pile’den günaydınlar görevimizin başındayız. Bizim olan bizim olarak kalacak” demişti.

Bölgeden elde edilen son bilgiye göre Rumların parselasyon çalışmalarının durdurulduğu bildirildi.
Alpha News isimli internet sitesi konuya ilişkin haberinde Rum Yönetimi ve BM Barış Gücü’nün anlaşmasına dayanarak Pile karma köyünün Ölü Bölgesinde arazilerin ayrıldığı noktada öğle saatlerinden itibaren yeni bir karışıklık yaşandı.

Sitenin okuyucularına duyurduğu bilgiye göre, Kıbrıslı Türk arazi sahiplerinin inşaat halindeki bir yolun mülklerini etkilediğini iddia etmesi üzerine Larnaka Kaymakamlığı’nın halı kaplı arazide yürüttüğü inşaat çalışmaları geçici olarak durduruldu.

AlphaNews.Live haberinde bu kişilerin Pile’de ikamet eden sekiz Kıbrıslı Türk aile olduğunu ve tartışmalı noktanın iki arazi parçası olduğu öğrenildi.

Pile Rum Belediyesi Başkanı Simos Mytidis, AlphaNews.Live’a yaptığı açıklamada, yerel yönetim yetkililerinin ilk andan itibaren Rum Dışişleri Bakanlığı ile sürekli iletişim halinde olduğunu bildirdi.

“Ekipler saat 12’ye kadar normal bir şekilde çalışıyordu ve sonrasında arazilerinin etkilendiğini söyleyen Kıbrıslı Türk toprak sahiplerinden gelen bazı sorunları çözmek için bize geçici olarak durmamız talimatı verildi. Bugün ya da yarın sorunun çözüleceğine inanıyorum.”

0
mutlu
Mutlu
5
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Pile’de parselasyon çalışması durduruldu

Yorumlar kapalı.