‘Pile Komisyonu’ ilk toplantısını yaptı: Tüm çalışmalar yakından takip edilecekfeaturedYiğitler-Pile yolu hususunda varılan mutabakata dair yapılan açıklamalar hakkında bu sabah ilk toplantısını gerçekleştiren ‘Pile Komisyonu’ tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Komisyon’dan yapılan açıklamada, “1997 yılında kurulan ve farklı zamanlarda çalışmalarını sürdüren Pile Komisyonu, Yiğitler-Pile yolunun yapımıyla ilgili gerekli koordinasyonu sağlamak ve Pile Köyü ve civarıyla ilgili konuların (bir merkezden) yürütülmesi/takip edilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı uhdesinde yeniden çalışmalarına başlamıştır.  Komisyon, ilgili tüm kurumlarımızdan temsilcilerin katılımıyla bugün sabah ilk toplantısını gerçekleştirmiştir” denildi.

Komisyon’un açıklamasının devamında ise şunlar belirtildi:

“Özelde Yiğitler-Pile yolu yapımı, genelde Pile Bölgesi’ne ilişkin Dışişleri Bakanlığı’nın 9 Ekim 2023 ve 17 Ekim 2023 tarihli açıklamalarında yer aldığı üzere, Pile’de yaşayan vatandaşlarımızın uzun yıllardan beridir yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi amacıyla yapımına başlanan yol projesiyle ilgili olarak Birleşmiş Milletler Barış Gücü ile yürütülen yoğun müzakerelerin ardından görüş birliğine varılmıştır. Söz konusu mutabakat çerçevesinde, bölgeye dair haklı pozisyonumuz korunarak, Yiğitler-Pile yolu projesinin en erken bir zamanda tamamlanması için çalışmalar devam edecektir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugüne kadar olduğu gibi, Pile halkının kalkınmasına katkı sağlayabilecek, Pile’nin statüsüne saygı gösteren ve ilgili tüm taraflara danışılarak hayata geçirilen projelere karşı yapıcı tutumunu sürdürecektir. Bölgenin kullanımına ilişkin herhangi bir projenin Kıbrıs Türk tarafının onayı olmadan gerçekleşemeyeceğini yeniden vurgularız. Pile Köyü’nde tarafımızca kabul edilen tek yetkili yerel makamın Pile Türk Muhtarı olduğunu hatırlatmak isteriz.”

Komisyon’un Yiğitler-Pile yolu projesinin en erken bir zamanda tamamlanması için çalışmalarına devam edeceği ve kamuoyuyla gelişmeleri paylaşacağı bildirildi.

Açıklamada, “Komisyon, bölgedeki haklı pozisyonumuza herhangi bir halel gelmemesini en birincil ve öncelikli prensibi olarak muhafaza ederek, Pile köyü ve etrafındaki tüm çalışma ve girişimleri yakınen takip edecektir” ifadeleri kullanıldı.

0
mutlu
Mutlu
4
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Pile Komisyonu’ ilk toplantısını yaptı: Tüm çalışmalar yakından takip edilecek

Yorumlar kapalı.