Petrol üç haftalık düşüşünü sürdürüyorfeaturedPetrol, yatırımcıların sektör raporlarını beklemesiyle üç haftadır devam eden düşüşünü sürdürdü.

Brent ham petrolü, küresel talebe ilişkin artan endişeler ve Orta Doğu’daki gerilimin risk priminin gevşemesi nedeniyle son üç hafta içinde yaklaşık yüzde 12 değer kaybettikten sonra varil başına 81 doların altına düştü. ABD ham petrolü 76 dolar civarında işlem gördü. OPEC, aylık piyasa raporunu Pazartesi günü yayınlayacak, ardından bu hafta Uluslararası Enerji Ajansı ve iki haftalık ABD envanter verilerini yayınlayacak.

ANZ Group Holdings analistleri Brian Martin ve Daniel Hynes bir notta, “Bu hafta birkaç petrol piyasası raporunun yayınlanması odak noktası olacak. Herhangi bir gerginlik belirtisi, jeopolitik gerilimlerin azalmasıyla zayıflayan hissiyatı değiştirebilir” dedi.

Petrol fiyatları, Çin, ABD ve Avrupa’dan gelen düşüş yönlü tüketim sinyallerinin etkisiyle Çarşamba günü Temmuz ayından bu yana ilk kez 80 doların altına düşmesinin ardından geçen haftanın sonunda hafif bir toparlanma kaydetti. Dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birinin kaynağı olan Orta Doğu’dan gelen arz, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmadan etkilenmezken, Rusya ve ABD’den yapılan sevkiyatlar artıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
alk_
Alkış
0
_zg_n
Üzgün
0
_a_rm_
Şaşırmış
Petrol üç haftalık düşüşünü sürdürüyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir